play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Politikë

249 Results / Page 1 of 28

Background

Politikë

Ministrat pa WhatsApp! Franca ndalon përdorimin e disa aplikacioneve për kabinetin

Ministrat dhe anëtarë të tjerë të kabineteve të tyre në Francë ndalohen të përdorin disa aplikacione si WhatsApp, Telegram dhe Signal për të shkëmbyer informacione që kanë lidhje me punën e tyre. Propozimi është bërë nga kryeministrja franceze Élisabeth Borne, e cila thotë se siguria e këtyre aplikacioneve është e dobët, sipas një memoje të siguruar nga POLITICO. “Këto mjete dixhitale nuk mund të garantojnë sigurinë e bisedave dhe informacionit […]

today05/12/2023

Politikë

Zhurmë e tymuese, kaosi nuk i ndahet Kuvendit! Seanca plenare zgjat 17 minuta

Ka zgjatur rreth 17 minuta seanca e sotme plenare. Ashtu siç kishin deklaruar më herët deputetët e opozitës, mosbindja e tyre civile vijoi me të njëjtin skenar. Seanca nisi me tensione mes palëve politike. Kryetarja e Kuvendit Lindita Nikolla përjashtoi nga seanca deputetin e PD Flamur Noka, pasi ky i fundit ndezi tymuese në sallë. Lindita Nikolla: Çështjet e evidentuara nga zgjedhësit dhe ju duhet të jeni të interesuar, por ju […]

today04/12/2023

Politikë

Emigracioni ilegal, ministri i Brendshëm britanik: 90% më pak gomone kanë ardhur nga Shqipëria

Ministri i Brendshëm britanik James Cleverly ka folur për emigracionin e paligjshëm në Britani gjatë një takimi me ministrin e Brendshëm shqiptar, Taulant Balla. Cleverly dhe Balla ranë dakord të punojnë edhe më afër në prioritetet e përbashkëta të kombeve tona rreth krimit të organizuar të rëndë dhe migracionit të paligjshëm “Mbërritjet e anijeve të vogla nga Shqipëria janë ulur me 90% në 2023. Sot Sekretari i Brendshëm James Cleverly […]

today01/12/2023

Politikë

Koncesioni i sterilizimit, ish-ministri i Shëndetësisë, Ilir Beqaj paraqitet sërish në SPAK

Ish-ministri i Shëndetësisë, Ilir Beqaj paraqitet sërish në SPAK.Ndaj tij janë caktuar masat e sigurisë “Detyrim për paraqitje” dhe “Ndalim i i daljes jashtë shtetit”. SPAK e akuzon atë për shpërdorim detyre për koncesionin e sterilizimit, ndaj Prokuroria e Posaçme zyrtarizoi hetimin për ish-ministrin e Shëndetësisë, Ilir Beqaj, lidhur me koncesionin e sterilizimit të pajisjeve kirurgjikale, kontrata koncesionare 10-vjeçare afro 100 milionë dollarëshe, e cila u firmos në dhjetor 2015 […]

today01/12/2023

Politikë

Rënia demografike ruse, Putin i kërkon grave të lindin më shumë se 8 fëmijë

“Familjet e mëdha duhet të bëhen normë tashmë” tha të marten Vladimir Putin. Normat e lindjeve në Rusi ka shënuar rënie për shkak të luftës në Ukrainë dhe një krize ekonomike të thelluar që ka pllakosur vendin gjatë viteve të fundit. Presidenti rus u ka kërkuar grave që të kenë tetë ose më shumë fëmijë pasi numri i të vdekurve të ushtarëve rusë vazhdon të rritet ndërsa lufta në Ukrainë […]

today30/11/2023

Politikë

Athina miraton deklaratën: Pa zgjidhjen e çështjes së Fredi Belerit, s’ka integrim në BE

Greqia ka konkretizuar qëndrimin e saj për ta përdorur çështjen “Beleri” si kusht për anëtarësimin e Shqipërisë në Bashkimin Evropian. Sipas mediave greke, Athina do ta instrumentalizojë çështjen e Fredi Belerit, i cili po gjykohet pasi u arrestua gjatë zgjedhjeve të 14 majit të këtij viti me akuzën e blerjes së votave. Ndërsa nuk është lejuar të betohet si kryebashkiak i ri i Himarës. Gjatë një takimi të mërkurën me ambasadorët e […]

today30/11/2023

Politikë

Aleanca globale kundër trafikimit në Bruksel, merr pjesë edhe Shqipëria

Në Bruksel, komisioneri për zgjerimin, Oliver Varhelyi është takuar me ministrin e Brendshëm Taulant Balla. Komisioneri është interesuar të dijë më shumë detaje rreth marrëveshjes mes Italisë dhe Shqipërisë, për çështjen e emigrantëve. Po ashtu, është diskutuar për vijueshmërinë e punës nga Shqipëria, sa i përket përmbushjes së kapitujve, një fazë që i përket avancimit të vendit tonë ne Bashkimin Europian. “Pjesa e parë e bisedës lidhet me përfundimin me […]

today28/11/2023

Politikë

Ilir Beqaj përplas Gjykatën me SPAK, gjyqtari: Duhej një masë më e ashpër

Pas hetimeve, edhe masa e sigurisë për ish-Ministrin e Shëndetësisë, Ilir Beqajn, për dosjen e koncensionit të sterilizimit, përplasi Gjykatën me Prokurorinë e Posaçme. Gjyqtari Erion Bani, nuk është dakord me kërkesën e SPAK për caktimin masës së sigurisë detyrim paraqitje dhe ndalim dalje jashtë shtetit. “Gjykata vlerëson se për personin nën hetim Ilir Beqaj masa më e përshtatshme që arrin të sigurojë nevojat e procedimit penal të nisur, për […]

today24/11/2023

Politikë

Marrëveshja me Italinë, protokolli hyn në kalendarin e Parlamentit në muajin dhjetor

Kryetarët e grupeve parlamentare miratuan të enjten programin dhe kalendarin e punës së Parlamentit deri në fund të dhjetorit që përkon edhe me mbylljen e sezonit të vjeshtës. Qeveria ka dorëzuar para pak ditësh në zyrat e Kuvendit protokollin e firmosur në 6 nëntor në Itali mes kryeministrit Edi Rama dhe homologes italiane, Giorgia Meloni. Protokolli që vjen në formën e një bashkëpunimi mes Italisë dhe Shqipërisë do të shqyrtohet […]

today23/11/2023

0%