play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Politikë

380 Results / Page 1 of 43

Background

Politikë

Rekomandimet për Integrimin në BE, Rama: Do punojmë njësoj si skuadër kombëtare, disa ‘lojtarë’ do ua hedhin shokëve…

Kryeministri, njëherësh kryesocialisti Edi Rama mblodhi këtë të mërkurë në Grupin Parlamentar të PS-së për të diskutuar mbi procesin e Integrimit Europian dhe për Komisionin e Posaçëm për Mirëqeverisjen-Sundimi e Ligjit- Antikorrupsionin. Për rekomandimet e BE-së për Integrimin në Union, Rama tha në mbledhjen e grupit parlamentar se duhet të punojnë si një skuadër kombëtare, dhe pse sipas tij, ka ‘lojtarë’ që do marrin raport apo ‘do ua hedhin’ shokëve. […]

today26/06/2024

Politikë

“Diskutuam përgatitjen e Shqipërisë për hapjen e grup kapitujve themelorë”, ministri Hasani takohet me Oliver Varhelyi

Ministri i Jashtëm Igli Hasani ka zhvilluar një takim me komisionerin Oliver Varhely, teksa kanë folur për përgatitjen e Shqipërisë për hapjen e grup kapitujve themelorë. Kjo gjë u bë e ditur nga vetë ministri Hasani, i cili bëri një postim në Facebook të shoqëruara me foto. “Luksemburg, me komisionerin Oliver Varhelyi gjatë Këshillit të Ministrave të Jashtëm, diskutuam përgatitjen e Shqipërisë për hapjen e grup kapitujve themelorë. Zgjerimi ka […]

today25/06/2024

Politikë

Nuk ka më falas, Këshilli Bashkiak i Durrësit miraton vendimin për parkimin me pagesë. Ja tarifa që do të paguhet

Parkimi në 15 rrugë kryesore të Durrësit, brenda këtij viti, do të bëhet me pagesë. Këshilli bashkiak miratoi, të martën, me shumicë votash parkimin me pagesë në rrugët dhe sheshet kryesore të Durrësit. Një vendim ky që u mor për të menaxhuar problematikën e theksuar të parkimit, për shkak të numrit të lartë të banorëve dhe flukseve turistike. Projektvendimi shkaktoi debate të shumta në këshillin bashkiak për pasojat ekonomiko-sociale, që […]

today25/06/2024

Politikë

Pragndeshja me Spanjën, deputetët braktisin Kuvendin ditën kur diskutohet për problemet e elektoratit

Seanca plenare në parlament, dedikuar sjelljes së shqetësimit të qytetarëve, jo vetëm që nisi 30 minuta më vonesë për mungesë kuorumi, por pati pjesëmarrje me pakicë. Morën pjesë vetëm 6 ministra pasi shumica kolegëve të tyre ndodhen në Gjermani për të parë ndeshjen e kombëtares kundra Spanjës. Pas më shumë se dy orësh nga nisja e seancës, shumica e deputetëve dhe disa ministra e kanë braktisur sallën, në prag të […]

today24/06/2024

Politikë

Integrimi në BE, ministri Hasani: Shqipëria gati për Konferencën e dytë Ndërqeveritare

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani, mori pjesë në konferencën e Grupit të Miqve të Ballkanit Perëndimor me MPJ-të e vendeve të BP-së, organizuar në Austri në datat 20 dhe 21 qershor 2024. Ministri Hasani nënvizoi se Bashkimi Evropian duhet të mbajë një afat kohor realist dhe të përkushtuar për procesin e anëtarësimit. “Ne do të kemi zgjerim në zemër të Bashkimit Evropian dhe do ta mirëpresim […]

today21/06/2024

Politikë

Bashkëpunim Tirana-Porto/ Veliaj pret kryebashkiakun portugez, biseda për turizmin dhe kulturën

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj priti sot në takim homologun e tij, kryebashkiakun e Portos, Rui Moreira. Duke i dhuruar Kullën e Sahatit të Tiranës, Veliaj e cilësoi Moreiran mik të madh të Tiranës dhe Shqipërisë, duke nënvizuar rëndësinë e bashkëpunimit për një skuadër të përbashkët mes dy bashkive. “Është një kënaqësi e jashtëzakonshme që, një mik shumë i madh i Tiranës dhe i Shqipërisë, Rui Moreira, kryetari […]

today18/06/2024

Politikë

Kundër ligjit për të qëndruar disa vite në Shqipëri, studentët e mjekësisë dorëzojnë padi në Gjykatën Europiane të të Drejtave të Njeriut

Studentët e mjekësisë kanë dorëzuar një padi pranë Gjykatës Europiane të të Drejtave të Njeriut lidhur me ligjin që i detyron ata që të rrinë disa vite pas studimeve në sistemin shqiptar të mjekësisë. Në padinë e përpiluar prej disa studentëve, thuhet mes të tjerash se “skema e tillë e punës së detyrueshme e hartuar nga ligji i kundërshtuar ndryshon thelbësisht nga nocioni i “rezidencës” e cila është një kërkesë rregullative […]

today14/06/2024

Politikë

Balluku inspekton masat për vendosjen e impianteve të trajtimit të ujërave të ndotur: Deti aseti më i madh, asnjë tolerance për ndotësit

Task Forca për zbatimin e aktit normative për trajnimin e ujërave të ndotur nga subjektet që operojnë pranë ujërave larës vijon me kontrollet në të gjithë vendin, duke pasur në fokus të veçantë zonën turistike bregdetare ku është përqendruar edhe numri më i madh i njësive të shërbimit. Për të rritur transparencën e të gjithë këtij procesi inspektorët janë pajisur edhe me kamera trupi, ndërkohë që vetëm brenda një jave […]

today13/06/2024

Politikë

“Bien” kufijtë mes Shqipërisë e Kosovës, nis zbatimi i kalimit të lehtësuar të kufirit, Balla dhe Sveçla ndjekin procesin

Nga Shqipëria drejt Kosovës dhe anasjelltas, ka nisur sot zbatimi i regjimit të lirë të trafikut lokal të kufirit në hapësirën prej 30 km nga të dy anët e kufirit, në 20 pikat e veçanta të kalimit kufitar. Në PKK Morinë e Vermicë do të ketë korsi të dedikuara për kalimin e lehtësuar të kufirit. Dy ministrat e Brendshëm Taulant Balla dhe Xhelal Sveçla ishin në PKK Morinë, për të […]

today12/06/2024