play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

LifeStyle

472 Results / Page 1 of 53

Background

LifeStyle

Nga çmimet, ushqimet tradicionale te historia magjepsëse, gazeta britanike ‘The Sun’ i kushton një artikull Tiranës

Media e njohur britanike “The Sun” i ka kushtuar një hapësirë të veçantë Tiranës dhe turizimit në Shqipëri. “The Sun” këshillon qytetarët britanikë që të kenë në radarin e tyre vendin tonë jo vetëm për çmimet e lira, por dhe për vendet e bukura që mund të shijojnë. Shqipëria, popullariteti i të cilës vazhdon të rritet po kthehet në një pikë e re turistike, falë çmimeve të lira, peizazheve të […]

today01/03/2024

Uncategorized

Në Paris fermerët protestues thonë se nuk heqin dorë nga greva

Rreth 50 fermerë me traktorë që vijojnë të protestojnë në monumentin Les Invalides në qendër të Parisit thanë sot se duan të ruajnë presionin ndaj qeverisë për kërkesat dhe kufizimet e vendosura ndaj tyre, në prag të Panairit Ndërkombëtar Bujqësor të Paris. Përfaqësuesi i tyre Cyril Hoffmann, tha se fermerët e ardhur nga lindja e Francës nuk do të tërhiqen pasi nuk kanë marrë asgjë nga kërkesat e tyre. “Ata […]

today23/02/2024

Uncategorized

Ekipi i mjekëve të Kardiokirurgjisë në QSUT finalizon me sukses ndërhyrjen e parë kardiokirurgjikale, Rama: Rast suksesi!

Ekipi i mjekëve të Shërbimit të Kardiokirurgjisë në QSUT ka finalizuar me sukses ndërhyrjen e parë kardiokirurgjikale në Shqipëri. Ky lajm u bë i ditur nga kryeministri Edi Rama, me anë të një postimi në Facebook. Ai shkruan se është një rast suksesi, për përfundimin me sukses të ndërhyrjes mjaft të komplikuar. “Ekipi i mjekëve të Shërbimit të Kardiokirurgjisë në QSUT ka finalizuar me sukses një ndërhyrje kardiokirurgjikale mjaft komplekse, […]

today23/02/2024

LifeStyle

VIDEO/ Një fjalim i shkruar nga Inteligjenca Artificiale që shkoi keq

Aktorja britanike Helen Mirren mbajti një fjalim të dobët kur fitoi ccmimin në “American Cinematheque Awards”, dhe kjo ishte e qëllimshme. Më pas ajo grisi fletët e fjalimit që ishte shkruar nga Inteligjenca Artificiale, para publikut i cili duartrokiti dhe mbrojti me zell krijimtarin njerëzore. “Ai doli në podium dhe tha, duke dhënë një performancë qëllimisht të keqe: “ Zonja dhe zotërinj, të ftuar të nderuar dhe miq të dashur, […]

today21/02/2024

LifeStyle

Jeff Bezos shet 50 milionë aksione të Amazon në 9 ditë, shuma e majme që fitoi

Jeff Bezos shiti edhe 14 milionë aksione të tjera të Amazon me vlerë rreth 2.4 miliardë dollar. Në këtë mënyrë përfundoi edhe plani i tij për të shitur deri në 50 milionë aksione në vetëm nëntë ditë. Transaksioni i fundit, i cili e çon shumën totale të këssj tregtie në 8.5 miliardë dollar. Njeriu i tretë më i pasur në botë nuk kishte shitur aksione që nga viti 2021. Bezos, i cili themeloi Amazon dhe […]

today21/02/2024

LifeStyle

Rekord në Europë/ Më shumë se gjysma e shqiptarëve nuk bëjnë pushime, 70% e tyre s’kanë mundësi financiare

Mbi 51% e shqiptarëve nuk kanë bërë asnjë udhëtim, për të qëndruar të paktën një natë larg shtëpisë së tyre për qëllime personale pushimi, sipas të dhënave që janë publikuar nga Eurostat. Për Shqipërinë informacioni është i disponueshëm për vitin 2021. Shqipëria renditet e teta, në listën e vendeve, qytetarët e të cilës kanë përqindjen më të lartë të popullsisë që nuk bën pushime. Në Europë, 72% e bullgarëve nuk […]

today20/02/2024

LifeStyle

“Brenda një dekade, 20 mln vende pune do humbasin prej Inteligjencës Artificiale”

Rreth 20 milionë vende pune në BE do humbasin nga Inteligjenca Artificiale brenda një dekade. Sipas një studimi të kryer nga “Centers for European Policy Network”, teksa progreset e mëparshme teknologjike kanë rritur kompetencat e vartësve dhe produktivitetin e tyre, Inteligjenca Artificiale duke se do shkatërrojë profile të tëra profesionale. Skepticizmi lidhur me avancimin e jashtëzakonshëm të IA rritet, veçanërisht nëse njeriu do preket drejtpërdrejt, e në ato raste kur […]

today16/02/2024

LifeStyle

Ecuria e lindjeve në Shqipëri më keq se skenarët pesimiste të INSTAT dhe OKB-së! Ishte parashikuar që në 2023…

Zhvillimet në popullsinë e Shqipërisë janë më të rënda se skenarët me pesimistë të INSTAT dhe Kombeve të Bashkuara. Vitin e kaluar zyrtarisht lindën 22,210 foshnja, teksa skenari pesimist për ecurinë e popullsisë deri në vitin 2060 i zhvilluar nga INSTAT parashikonte që në të njëjtin vit të lindnin 27,281 foshnja. Krahasimi i të dhënave tregon se në realitet kanë lindur 5070 bebe ose 18.5% më pak se skenari më […]

today16/02/2024

LifeStyle

Martesat bien ndjeshëm në Europë, në Shqipëri janë ende ndër më të lartat

Në ditën e Shën Valentinit, Eurostat ka ripublikuar të dhëna lidhur me martesat dhe divorcet në shtetet e Europës. Që nga viti 1964 (viti i parë për të cilin disponohen të dhëna), norma bruto a martesave në BE ka rënë me më shumë se 50% në terma relativë. Nga 8.0 për 1000 persona që ishte ky tregues në 1964 ka zbritur në 3.9 në 2021. Tendenca rënëse është ndërprerë nga […]

today15/02/2024

0%