play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

LifeStyle

40 Results / Page 1 of 5

Background

LifeStyle

Studimi: Koha e lirë, nuk ju bën mirë për shëndetin dhe lumturinë

Nuk ka njeri që punon dhe nuk qahet për mungesën e kohës së lirë. Përditshmëria e sotme është plot stres dhe takime të shumta, ku momentet e lira duken një luks i paarritshëm, në disa raste. Por kjo kategori personash ndoshta do të ngushëllohet nga rezultatet e një studimi të kryer ndër vite nga universiteti i Pensilvanisë dhe të botuara në revistën prestigjioze Journal of Personality and Social Psychology, Sipas […]

today13/09/2022

LifeStyle

Lajm i mirë për shqiptarët që punojnë në Gjermani, priten lehtësime për marrjen e shtetësisë

Qeveria Federale e Gjermanisë po punon për një ligj të ri që do t’u mundësojë punëtorëve të huaj të kualifikuar në këtë vend të fitojnë nënshtetësinë pas vetëm tre vjetësh që kanë jetuar dhe punuar aty. Plani u zbulua nga portali gjerman i lajmeve ‘The Pioneer të mërkurën, më 7 shtator, i cili pretendon se ka parë strategjinë e re të qeverisë për punëtorët e kualifikuar. Të mërkurën, qeveria federale […]

today09/09/2022

LifeStyle

Përkeqësohet cilësia e të jetuarit në kryeqytet, mbetet i fundit në Europë

Tirana ka vijuar të përkeqësojë renditjen si kryeqyteti me cilësinë më të keqe për të jetuar në Europë edhe gjatë këtij viti, sipas, Numbeo, sistemi më i madh i të dhënave për koston dhe cilësinë e jetesës, ndërsa është ndër të fundit në botë. Në krahasim me mesin e një viti më parë, cilësia e jetesës është përkeqësuar. Në renditjen aktuale, Tirana ishte e 232-a nga 254 kryeqytete e qytete, ndërsa […]

today15/08/2022

LifeStyle

VIDEO/ Dasma shqiptare bëhet virale në mediet ndërkombëtare, çfarë kishte të veçantë nusja

Një dasmë shqiptare në fshatin Lubinjë e Ulët në Prizren, i cili banohet nga boshnjakët ka bërë jehonë edhe në mediet ndërkombëtare. Reuter i ka bërë jehonë dasmës së  Melsid Rexhepit me Melissa Guerrero nga SHBA-ja. Amerikania Melissa Guerrero ishte e mahnitur kur mori pjesë në një dasmë tradicionale në vizitën e saj të parë në Lubinjë të Ulët afër qytetit të Prizrenit, në vitin 2013 për të takuar familjen […]

today10/08/2022

LifeStyle

Dukeshës Kate Middleton i ndalohet të hajë makarona

Si mbretëresha e ardhshme e Anglisë, Kate Middleton duhet të ndjekë shumë rregulla. Një nga më të çuditshmet është se ajo nuk mund të hajë makarona, patate dhe oriz Edhe pse Kate Middleton ka në dispozicion një ushtri kuzhinierësh personalë për të gatuar çfarë të dojë, dukeshës i ndalohet të hajë ushqime të caktuara. Mbretërit anglezë ndjekin rregulla shumë të sakta se çfarë të sillnin në tryezë. Për shembull, mbretërorëve […]

today09/08/2022

LifeStyle

Besimtarët bektashinj festojnë Ditën e Ashures, ja receta tradicionale!

Besimtarët bektashinj kremtojnë sot Ditën e Ashures. Dita e Ashures zhvillohet në teqe. Besimtarët pinë ujin e jetës, sherbetin dhe mbas kësaj vihet ashurja në zjarr. Më poshtë  ju sjellim recetën si ta përgatisni këtë ëmbëlsirë! Përbërësit: 300 gramë grurë për ashure 100 gramë sheqer i bardhë 100 gramë arra, lajthi, stika, bajame 50 gramë rrush i thatë 2 lugë të vogla kanellë 2 lugë niseshte Pak kripë Përgatitja: Si […]

today09/08/2022

LifeStyle

Destinacionet ku frymëzoheshin shkrimtarët më të mëdhenj

Një pushim alternativ larg itinerareve klasike, duke zgjedhur bukurinë që i bën mirë shpirtit dhe kulturës. Një nga propozimet më interesante është sigurisht destinacioni i bazuar në vendet e pushimeve të shkrimtarëve më të dashur të të gjitha kohërave. Cornwall-i i Virginia Woolf-it, Normandia e Proust-it, Circeo-ja e Alberto Moravias, Cote d’Azur-i i Francis Scott Fitzgerald-it, Portofino-ja e Truman Capote-së, janë disa nga destinacionet befasuese, duke përfshirë atraksionet natyrore dhe […]

today04/08/2022

LifeStyle

Kallamarët që ndryshojnë ngjyrë mund të jenë ‘çelësi’ për shpikjen e manteleve të padukshëm

Studiuesit kanë regjistruar për herë të parë kallamarët që ndryshojnë ngjyrë në varësi të mjedisit rrethues. Nisi me një incident në një laborator në Okinaëa, Japoni ku ndodheshin shumë kallamarë dhe si pjesë e punës së përditshme, akuariumi pastrohet rregullisht. Ata vunë re një sjellje të kallamarëve që kamufloheshin sipas subtratit. Substrati është shtrati i detit ose në rastin e eksperimentit, fundi i akuariumit. Kërkuesit testuan zbulimin e tyre me […]

today28/07/2022

LifeStyle

Doni të punoni nga shtëpia? Zgjidhni mes 22 lloje punësh

Sigurisht ka shumë avantazhe kur vjen puna tek autonomia totale mbi vendodhjen. Në fund të fundit, në shumicën e punëve do të ishte me fat nëse merrje 3 javë pushime në vit. Të punosh nga të duash e të marrësh pushime kur të duash do të ishte ëndërr për shumë njerëz! Por, sigurisht që ka edhe disavantazhe për sa i përket kësaj mënyre jetese dhe ka shumë nga ata që […]

today26/07/2022

0%