play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Sociale

79 Results / Page 1 of 9

Background

Sociale

Fytyra e re e Tiranës, një destinacion që ia vlen të vizitohet. Ja çfarë shkruan media franceze

Tirana, një përzierje unike e kulturave dhe historisë, thuhet në një artikull të medias franceze, që është shpërndarë në rrjetet sociale, edhe nga Kryeministri Edi Rama. Historia e Tiranës duket se ka filluar në vitin 1418. Në të vërtetë, pikërisht në atë vit emri i këtij qyteti përmendet për herë të parë në një dokument venecian. Dy shekuj më vonë, nën pushtimin osman që përfundoi në vitin 1912, gjenerali osman Sulejman […]

today27/05/2024

Sociale

Avokati i Popullit nis konsultimin publik për respektimin e Drejtave Kushtetuese gjatë proceseve penale

Avokati i Popullit njofton se “Raporti mbi Respektimin e të Drejtave Kushtetuese dhe Ligjore në Procesin Penal” është publikuar për diskutim publik. Ky raport paraqet një analizë të hollësishme të një sërë çështjeve që lidhen me garancitë proceduriale në një proces penal dhe është bazuar në hulumtimin e ankesës së gazetarit Elton Qyno. Institucioni i Avokatit të Popullit thekson se gjatë fazës së diskutimit publik është e rëndësishme të evidentohet […]

today07/05/2024

Sociale

“Nuk kam frikë”/ Vogëlushja 11-vjeçare sfidon sulmet izraelite, raporton për luftën nga Gaza e shkatërruar

Sumayya Wushah, është një nga gazetaret më të veçanta në botë. Në një moshë vetëm 11-vjeçare, vogëlushja palestineze ka sfiduar kushtet ekstreme në Gaza, dhe raporton në lidhje me luftën. Wushah ka thënë në një intervistë për AlJazeera se nuk ka frikë të raportojë nga qyteti i shkatërruar. Vogëlushja ka rrëfyer se në fillim prindërit e saj kanë qenë kundër vendimit për të raportuar nën frikën se mund të kthehet […]

today28/02/2024

Sociale

8 shkurti, Dita Botërore e Sigurisë në Internet! Pasojat që sjell qëndrimi me orë të gjata në rrjetet sociale

8 shkurti shënon Ditën Botërore të Sigurisë në Internet. Përveç shumë avantazheve, Interneti po kthehet në emergjencë shëndetësore. Jo vetëm bullizëm, pedofili apo vetëvrasje për të cilat është folur në veçanti për disa rrjete sociale, por qëndrimi me orë të gjata, ngarkesa në sistemin nervor po shkakton konvulsione apo sëmundje epileptike, si dhe çrregullime të ushqyerjes. Studime tregojnë se mbi 4000 vdekje në vit tek personat nën 24 vjeç ndodhin […]

today08/02/2024

Sociale

Tirana Kryeqyteti Mesdhetar i Kulturës dhe Dialogut 2025, Veliaj: Misioni ynë, Tirana të shërbejë si një ‘Urë e Mesdheut’

Tirana u shpall sot zytarisht Kryeqyteti Mesdhetar i Kulturës dhe Dialogut 2025 dhe për të pritur një tjetër vit të rëndësishëm për kryeqytetin, Bashkia e Tiranës organizoi një festë me pjesëmarrës përfaqësues të botës së artit dhe kulturës. 2024-a do të jetë një vit përgatitor për të zbatuar më pas në 2025-ën titullin “Tirana, kryeqyteti Mesdhetar i Kulturës dhe Dialogut”. Në fjalën e tij, kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion […]

today07/02/2024

Sociale

Shtohet bullizmi në internet/ Katërfishohen në një vit rastet e denoncimeve nga fëmijët

80 të mitur denoncuan pranë autoritetit kombëtar për certifikimin elektronik dhe sigurinë kibernetike se janë rrezikuar nga interneti gjate vitit 2023. Sipas Koordinatorit të AKCESK Igli Tafa ky numër është katërfishuar, krahasuar me vitin 2022. Denoncimet e të miturve janë të ndryshme, ndërsa mbizotëron bullizmi. “Në platformën tonë të raportimeve janë ofruar rreth 80 raste, kryesisht peshën më të madhe e kanë pjesa e bullizimit kibernetik dhe në këto 80 […]

today06/02/2024

Sociale

Kush do të punojë?! Popullsia mbi 65 vjeç do të jetë sa 80% e forcës së punës më 2070

Shqipëria do ta ketë shumë të vështirë në vitet në vijim që të ofrojë një jetë dinjitoze për pensionistët. E para shumica e atyre që punojnë aktualisht nuk paguajnë sigurime dhe e dyta plakja e shpejtë e popullsisë po rrit varësinë e moshave të vjetra ( ky raport shpreh popullsinë +65 në përqindje të forcës së punës 15-65 vjeç). Në vitin 2023 Shqipëria e kishte grup-moshën  mbi 65 vjeç sa […]

today05/02/2024

Sociale

Të parët për bullizëm në shkolla: Shqipëria dhe Franca kanë problemet më të mëdha me dhunën mes adoleshentëve

Bullizimi që do të thotë tallje, ofendim, frikësim, është kthyer në shqetësimin kryesor të fëmijëve dhe adoleshentëve në vendin tonë. Sipas raportimeve në nivel europian, Shqipëria dhe Franca janë dy shtetet që e raportojnë më shumë bullizimin e fëmijëve dhe adoleshentëve. “Në nivel kombëtar, për herë të parë në thuajse 10 vjet, që ekziston “I Sigurt.al”, bullizmi ka kaluar në ngjarjen numër 1 dhe në incidentin numër 1 që rapotojnë […]

today31/01/2024

Sociale

Autostrada Tiranë-Durrës do të jetë me pagesë, dokumenti: Do ndërhyhet në Tiranë-Ndroq-Plepa si alternativë

Autostrada Tiranë-Durrës do të bëhet me pagesë. Kjo nuk është hera e parë që flitet se ky segment do të bëhet pjesë e rrugëve me pagesë por qeveria e ka pranuar këtë zyrtarisht në një dokument që mban datën 13 dhjetor 2023. Konkretisht bëhet fjalë për një dokument të Autoritetit Rrugor Shqiptar dhe që lidhet me projektin e urave në vend që po mbështetet nga Banka Botërore dhe në një […]

today25/01/2024