play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Bota

1007 Results / Page 1 of 112

Background

Bota

Zvicra kërkon t’i kthehet traditës së neutralitetit, vendi organizon referendum për heqjen e sanksioneve ndaj Rusisë

Aktivistët zviceranë të mbështetur nga partia më e madhe politike e vendit kanë paraqitur një peticion me nënshkrime të mjaftueshme për të zhvilluar një referendum që mund të ruajë neutralitetin e Bernës në kushtetutë dhe potencialisht të rivendosë lidhjet ekonomike të vendit me Moskën. E ashtuquajtura “Iniciativa e Neutralitetit” e nënshkruar nga mbi 130,000 banorë u dorëzua zyrtarisht të enjten, sipas Swissinfo. Propozimi do të përcaktojë neutralitetin e Zvicrës si […]

today12/04/2024

Bota

Të zhdukur prej disa ditësh në Paqësor, tre marinarët amerikanë gjenden falë shkrimit “Ndihmë” në rërë

Një operacion i përbashkët i Marinës dhe Gardës Bregdetare të SHBA-ve çoi në shpëtimin e tre marinarëve që ishin zhdukur në një ishull të vogël të Oqeanit Paqësor prej më shumë se një jave. Tre ushtarët u gjurmuan falë shkrimit “Help”, të cilin e kishin shkruar duke grumbulluar gjethe palme në rërën e plazhit. Shkrimi u vu re nga një aeroplan patrullimi detar i marinës amerikane P-8 Poseidon i vendosur […]

today12/04/2024

Bota

Kremlini: Sanksionet ndaj Rusisë, të turpshme dhe të paligjshme

Rusia i konsideron sanksionet e vendosura nga komuniteti ndërkombëtar si “të paligjshme, të padrejta, shkatërruese dhe të turpshme”. Kjo ishte deklarata e zëdhënësit të Kremlinit, Dmitry Peskov. Ai dha këtë deklaratë këtë pasi Gjykata Evropiane e Drejtësisë kishte tërhequr sanksionet kundër sipërmarrësve rusë Petr Aven dhe Mikhail Fridman. “Në çdo rast, ne i konsiderojmë të gjitha këto sanksione të paligjshme, të padrejta, shkatërruese dhe, në fakt, ndoshta edhe disi të […]

today10/04/2024

Bota

Hapet për herë të parë pas 102 vitesh xhamia në Selanik, besimtarët myslimanë falin namazin e Fitër Bajramit

Pas 102 vitesh në Selanik është hapur sot për herë të parë Xhamia Yeni (Geni Tzami ose Xhamia e Re) për kremtimin e Fitër Bajramit nga myslimanët e këtij qyteti. numenti historik, i cili përdoret si hapësirë ekspozite e Galerisë së Arteve Komunale, u është dhënë për herë të parë që nga viti 1922 myslimanëve për faljen e namazit, pas agjërimit të Ramazanit. Vendimi është marrë nga Sekretariati i Përgjithshëm […]

today10/04/2024

Bota

Tulipanët mrekullojnë vendasit në Indi

Rreshtat e gjatë të tulipanëve tërhoqën turistë të huaj dhe vendas në rajonin verior të Jammu dhe Kashmir të Indisë. Pamja panoramike u vlerësua nga qytetarë të shumtë. “Është si pranvera në Zvicër, është e njëjta gjë. Shumë pemë të gjelbra dhe lule, nuk shoh ndonjë ndryshim të madh midis Zvicrës dhe Kashmirit.” “Ky vend është qiellor. Unë kisha parë vetëm video të kopshtit në YouTube, por mendoj se vizita […]

today09/04/2024

Bota

“Është rritur krimi nga të huajt”, Gjermania përshpejton dëbimet: Kushdo që nuk i zbaton rregullat, duhet të largohet

Me argumentin se krimi në vend është rritur ndjeshëm, sidomos me shifrat gjithmonë e më të larta të të dyshuarve me prejardhje jogjermane, ministrja e brendshme e Gjermanisë, Nancy Faeser, njoftoi se vendi po hedh hapa për të përmirësuar integrimin në shoqëri, por do të shtojë në të njëjtën kohë dhe numrin e dëbimeve. Përpjekjet e reja të ekzekutivit gjerman vijnë në një kohë përpjekjesh të shtuara të tij për […]

today09/04/2024

Bota

Rritje mbresëlënëse e popullsisë në Zvicër/ Shkalla më e shpejtë që nga vitet 1960 për shkak të ukrainasve

Popullsia e Zvicrës u rrit vitin e kaluar me ritmin më të shpejtë në 60 vjet, e nxitur nga emigrimi i mijëra njerëzve nga Ukraina e shkatërruar nga lufta, sipas shifrave paraprake të publikuara sot nga Zyra Federale e Statistikave. Popullsia rezidente u rrit me 145,400 në më shumë se 8,960,800 deri në fund të vitit 2023, një rritje prej 1.6%, sipas shifrave. Pa ukrainasit, rritja do të kishte qenë […]

today05/04/2024

Bota

Vidhen 30 milionë dollarë në Los Angeles, FBI heton grabitjen më të madhe në historinë e qytetit

FBI dhe Departamenti i Policisë së Los Anxhelosit po hetojnë një nga grabitjet më të mëdha të parave të gatshme në historinë e qytetit, pasi u vodhën rreth 30 milionë dollarë nga një objekt magazinimi parash. Vjedhja ndodhi natën e së dielës së Pashkëve në një objekt në Sylmar, një lagje periferike në Luginën e San Fernando, ku trajtohen dhe ruhen paratë e gatshme nga bizneset në të gjithë rajonin, […]

today05/04/2024

Bota

Stoltenberg: Nuk kemi plane për të vendosur trupa luftarake të NATO-s në Ukrainë

NATO “nuk është dhe nuk do të jetë pjesë e luftës në Ukrainë”, sqaroi Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg në një konferencë për shtyp. “Ne nuk kemi plane për të vendosur trupa luftarake të NATO-s në territorin ukrainas, nuk ka pasur asnjë kërkesë për ta bërë këtë,” shtoi ai. Më herët, zëdhënësi i Kremlinit Peskov tha se Rusia dhe NATO janë në “konfrontim të drejtpërdrejtë” sot, me rastin e 75-vjetorit të […]

today04/04/2024

0%