play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Bota

959 Results / Page 2 of 107

Background

Bota

Kosova lëshoi mbi 3 mijë e 600 leje pune, 440 për qytetarët e Shqipërisë

Nga Turqia numri i personave që kanë kërkuar leje pune është 1004. Në vendin e dytë radhitet Bangladeshi, me 722 persona. Në vendin e tretë Serbia me 465 persona. Në vendin e katërt Shqipëria, me 440 persona. Kosova ka lëshuar mbi 3,600 leje të punës për shtetasit e huaj përgjatë vitit 2023. Instituti GAP ka njoftuar se krahasuar me vitin 2022, ka pasur një rritje prej 22.4 për qind të […]

today12/02/2024

Bota

“Do dynden në Europë”, analiza: 10 milionë emigrantë do të braktisin vendin nëse shpërbëhet Ukraina

Në një skenar potencial në rast të shpërbërjes të Ukrainës, 10 milionë vetë do ta braktisnin vendin, sipas disa qarqeve të sigurisë në Gjermani. Shumica e refugjatëve do të vinin në Europë. Rreth 10 milionë ukrainas do ta braktisnin vendin në rast të shpërbërjes potenciale të Ukrainës, shumica e refugjatëve do të vinin në Europë. Gjermania do të ishte një destinacion kryesor. Kjo është një prognozë e qeverisë gjermane, sipas […]

today12/02/2024

Bota

Mrekulli në Filipine, vajza gjendet 60 orë pas rrëshqitjeve të dheut që prekën vendin

Ekipet e shpëtimit në Filipine shpëtuan një vajzë të vogël pas 60 orës pasi rrëshqitjet e dheut prekën vendin, duke vrarë 11 persona ndërsa 100 të tjerë rezultojnë të zhdukur. Vajza e vogël, mosha e së cilës ende nuk dihet u gjet nga anëtarët e ekipeve të shpëtimit duke gërmuar me duar  dhe lopata me shpresën për të gjetur të mbijetuar. Rrëshqitja e dheut, e shkaktuar nga shirat e dendur, […]

today09/02/2024

Bota

Çahet toka 3 kilometra, shpërthen sërish vullkani në Islandë, llava 50 metra në ajër!

Shatërvanë llave që u ngritën 50 metra në ajër shoqëruan me pamje spektakolare, por edhe frikësuese njëkohësisht shpërthimin e tretë vullkanik që nga muaji dhjetor në Islandën jugperëndimore. Pamjet nga gadishulli Reykjanes treguan lumenjtë e masës së shkrirë të zbrisnin nga një e carë toke 3 kilometra e gjatë. Qyteti më i afërt, Grindavik, ishte evakuuar tashmë gjatë shpërthimit të fundit më 14 janar, por shpërthimi i fundit ka detyruar […]

today08/02/2024

Bota

Pushuesit të zhgënjyer, vendit të famshëm turistik i mbaron birra

Ishujt e Zanzibarit po përballen me mungesën e alkoolit që kërcënon sektorin e turizmit të një prej destinacioneve kryesore të udhëtimit të Afrikës. Turizmi gjeneron rreth 90% të të ardhurave të huaja të arkipelagut të Tanzanisë. Çmimet e birrës janë rritur me pothuajse 100% pasi zinxhiri i furnizimit u ndërpre nga një ndryshim i papritur i importuesve. Ministri i turizmit i ishujve dha dorëheqjen kohët e fundit duke përmendur kushtet […]

today08/02/2024

Bota

“Bekimi nuk i duhet mohuar askujt”, Papa Françesku për martesat mes të njëjtës gjini: Dy njerëz që e duan njëri-tjetrin

Papa Françesku, në një intervistë për të përjavshmen katolike italiane “Credere”, iu referua edhe një herë vendimit të tij për të dalë në favor të bekimit të çifteve të të njëjtit seks nga priftërinjtë katolikë. “Askush nuk reagon nëse unë bekoj, le të themi, një biznesmen që shfrytëzon botën, por ata reagojnë nëse bekoj një homoseksual”, tha kreu i Kishës Katolike dhe theksoi se “kjo është hipokrizi”. “Pika qendrore e vendimit […]

today07/02/2024

Bota

Prej 36 vitesh ha çdo ditë në McDonald’s, i moshuari feston 100-vjetorin te “shtëpia” e tij

Një i moshuar pak ditë më parë mbushi 100 vjeç dhe festoi  në McDonald’s, të cilin e ka vizituar pothuajse çdo ditë prej 36 vitesh për të shijuar mëngjesin. Zan White nga Virxhinia Perëndimore shërbeu në Luftën e Dytë Botërore si mirëmbajtës i radarëve dhe ishte pjesë e klubit të pensionistëve që hanë jashtë. Kështu që për 36 vitet e fundit, është bërë traditë që ai të hajë mëngjes me rreth 12 […]

today06/02/2024

Bota

Gjykata vendosi t’i heqë imunitetin, vjen reagimi i parë nga pala e Trump: Do të apelojmë vendimin!

Zyrtarë nga fushata ‘Trump 2024’ iu përgjigjën vendimit të gjykatës që diktoi se ish-presidenti Donald Trump nuk është i imunizuar nga ndjekja penale për krimet e supozuara që ai kreu gjatë presidencës së tij për të ndryshuar rezultatet e zgjedhjeve të 2020. “Nëse imuniteti nuk i jepet një presidenti, çdo President i ardhshëm që largohet nga detyra do të paditet menjëherë nga pala kundërshtare. Pa imunitet të plotë, një President […]

today06/02/2024

Bota

Etiopia vlerëson kthimin e avionit të saj të parë, të vjedhur nga Mussolini në vitet 1930-të

Avioni i kuq me dy vende, i quajtur me emrin e bijës së perandorit vendas Haile Selassie, ishte braktisur në vitin 1936 kur Italia pushtoi vendin afrikan. Tashmë rreth nëntë dekada pasi u vodh nga forcat fashiste te Benito Mussolini, qeveria italiane ka kthyer zyrtarisht avionin e parë të prodhuar nga Etiopia. Dorëzimi zyrtar i avionit u celebrua sot nga kryeministri i vendit Abiy Ahmed. “Sot është një ditë krenarie […]

today31/01/2024

0%