play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Kuriozitete

86 Results / Page 1 of 10

Background

Kuriozitete

Çfarë do të ndodhë me tokën kur dielli “të shuhet” përfundimisht

Lajmi i keq është se kur dielli ynë “të vdesë” përfundimisht, Toka do të shndërrohet në një copë hekuri të shkatërruar, nëse nuk “konsumohet” plotësisht. Të gjitha gjërat duhet të marrin fund, madje edhe vetë sistemi ynë diellor. Por nuk ka ende një kohë se dielli është akoma rreth katër deri në pesë miliardë vjet larg nga fundi i tij përfundimtar. Mirëpo, sistemi ynë diellor ende do të fillojë të […]

today02/02/2023

Kuriozitete

A përdorim vërtet vetëm 10 për qind të trurit?

Mitet janë me të vërtetë argëtuese dhe edhe pse ne nuk i rrëzojmë sepse ato disi i përshtaten nevojave tona, realiteti pas tyre mund të jetë çuditërisht i ndryshëm nga ai që ne besojmë se është i vërtetë. Pretendimi se edhe Ajnshtajni përdori 5 për qind të trurit të tij tingëllon si një justifikim i mirë për shumicën e njerëzve me inteligjencë mesatare që të mos bëjnë shumë përpjekje. Çfarë mendoni […]

today01/02/2023

Kuriozitete

Një specie e rrallë maceje zbulohet në Everest

Një mace e egër e pakapshme është zbuluar nga shkencëtarët në malin Everest. Macet e Pallas, siç quhen, kanë krijuar shtëpinë e tyre në një nga majat më të larta në botë. Kjo specie e rrallë, e përshtatur me kushtet e ftohta të Azisë, mund të mos jetë aq e famshme sa luani apo tigri, por është një kafshë tepër fotogjene me një personalitet dhe një pamje të veçantë. Është […]

today31/01/2023

Kuriozitete

Kjo është ora ideale kur duhet të hani çokollatë

Të gjithë e duan çokollatën. Por duket se shumë pak e hanë atë siç duhet, pasi miliona njerëz bëjnë një gabim shumë të zakonshëm. Sipas shkencëtares së ushqimit Natalie Alibrandi, çokollata nuk duhet të ruhet në frigorifer pasi nivelet e lagështisë janë shumë të larta. Përkundrazi, temperatura ideale për ruajtjen e çokollatës është 18 gradë Celsius. Nëse një çokollatë shkërmoqet ose shkrihet shumë shpejt në duart tuaja, atëherë ndoshta nuk […]

today30/01/2023

Kuriozitete

7,5 kilogramësh! Ky është një nga fëmijët më të mëdhenj të lindur ndonjëherë në botë

Angerson dos Santos me gjatësinë e tij prej 60 centimetrash dhe një peshë prej 7,5 kilogramësh është një nga fëmijët më të mëdhenj të lindur ndonjëherë në botë, shkruan faqja today.it. I porsalinduri lindi me prerje cezariane në spitalin ”Padre Colombo” në Parintins, në shtetin e Amazonës, në Brazil. Vendimi për një lindje cesariane u mor nga mjekët kur nëna 27-vjeçare, Cleidiane Santos dos Santos, shkoi në spital për një […]

today27/01/2023

Kuriozitete

Djathi i gomaricës 1000 euro kilogrami, ja çfarë e bën të veçantë

Blerësit e tyre, do të thotë dikush, janë ata që nuk dinë ç’të bëjnë me para. Në vend të parfumit ekskluziv, aty paketohet djathi nga qumështi i gomaricës, pikërisht për njerëz me xhepa të thellë. Në një vend afër Beogradit, në rezervatin natyror prodhojnë djathin më të shtrenjtë në botë. Për vetëm 1 kg djathi nevojiten 25 litra të qumështit të gomaricës dhe ky është edhe justifikimi për çmimin e […]

today25/01/2023

Kuriozitete

Në Guinness piktura më e madhe në botë me erëza

Një artiste fitoi një rekord botëror Guinness kur përdori erëza për të pikturuar një flutur me përmasa 908.39 metra katrorë. Preethi Vijay nga Surrey përdori shafranin e Indisë dhe karafilin në pikturën e saj, për të cilën Rekordet Botërore Guinness konfirmuan se ishte piktura më e madhe në botë me erëza. Vijay, një ish-inxhiniere softuerësh, është një artiste autodidakte tani shet veprat e saj në rrjetet sociale. Artistja tha se […]

today25/01/2023

Kuriozitete

Ja pse ndiheni sikur koha kalon më shpejt kur pini alkool

Studiuesit vërejnë se ndjenja e kohës që kalon shpejt mund të jetë më e dukshme kur alkooli kombinohet me aktivitete që na shpërqendrojnë nga shikimi i orës. Shumë e kanë vënë re se koha kalon më shpejt kur jemi jashtë duke u argëtuar me miqtë dhe sidomos kur jemi nën ndikimin e alkoolit. Pra, pse koha gjithmonë duket se “fluturon” kur ju keni konsumuar alkool? Epo, ka disa shpjegime. Duke cituar neuroshkencëtarin Warren Meck, […]

today18/01/2023

Kuriozitete

Ka disa arsye pse njerëzit tërheqës priren të jenë beqarë

Mund të duket sikur të qenit tepër tërheqës e çon jetën tuaj në një nivel krejtësisht të ri. Gjithçka duket se u jepet këtyre njerëzve në një pjatë argjendi, gjëra falas dhe madje edhe punë. Është gjithashtu më e lehtë të gjesh një të dashur apo të dashurën e ëndrrave kur je i këndshëm për syrin. Besoni apo jo, njerëzit e bukur luftojnë, edhe pse mund të japin përshtypjen e kundërt. Bukuria e […]

today13/01/2023

0%