play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Kuriozitete

203 Results / Page 1 of 23

Background

Kuriozitete

Zbulohet planeti më vullkane aktive

Zbulohet një planet i mbuluar nga vullkane aktive. Është shkëmbor, pak më i madh në përmasa sesa Toka dhe orbiton rreth yllit HD 104067, rreth 66 vite dritë larg. Është vrojtuar dhe zbuluar falë telekskopit hapësinor Tess nga grupi i universitetit të Kalifornisë. Në bazë të përllogaritjeve, sipërfaqja e tij ka një temperaturë që arrin rreth 2300 gradë Celcius, dhe arsyeja është nga intensiteti i lartë vullkanik, duke bërë që të […]

today14/05/2024

Kuriozitete

Paralajmërimi i shkencëtarëve: Toka do të goditet nga stuhia e rrallë diellore që mund të zhdukë internetin

Një paralajmërim i rrallë është lëshuar për një stuhi diellore që mund të ndikojë në furnizimin me energji të Tokës dhe të shkatërrojë internetin. Një vëzhgim i fortë i stuhisë gjeomagnetike u publikua nga Administrata Kombëtare e Oqeanit dhe Atmosferës së SHBA-së dje, paralajmërimi i parë i tillë që nga janari 2005. Në atë kohë, doza më e lartë e rrezatimit në 50 vjet goditi tokën. Stuhia diellore ‘e pazakontë’ […]

today10/05/2024

Kuriozitete

Shkencëtarët bëjnë zbulimin e papritur! Para mijëra vitesh njerëzit hynë në tunelet nëntokësore ku shkrihej llava dhe…

Njerëzit që jetuan në Gadishullin Arabik mijëra vjet më parë u futën në ilegalitet kur donin të mposhtnin nxehtësinë. Teksa udhëtonin midis oazeve dhe kullotave, ata u futën në tunele të mëdha nëntokësore ku lava e shkrirë kishte rrjedhur dikur miliona vjet më parë, sipas një studimi të fundit. Duke filluar në Epokën e Gurit, barinjtë neolitikë zbritën dhe pushtuan këto tunele të mëdha, të njohura si tuba llave, kanë zbuluar […]

today09/05/2024

Kuriozitete

Zbulimi i çuditshëm i shkencëtarëve: Një forcë e padukshme që rrethon Tokën mund të jetë duke krijuar ujë në Hënë

Toka mund të ketë ndihmuar në lindjen e ujit në Hënë , kanë zbuluar shkencëtarët. Sipas një studimi të publikuar, një bisht kozmik i elektroneve të padukshme që ndjekin planetin tonë mund të ketë gjeneruar ujë në sipërfaqen hënore. Zbulimi mund t’i ndihmojë shkencëtarët të zbulojnë misterin se si uji arriti në satelitin tonë dhe sa ujë do të jetë i disponueshëm gjatë misioneve në hapësirë ​​të thellë në  planetë të […]

today09/05/2024

Kuriozitete

22 prilli, Dita ndërkombëtare e Tokës

Data 22 Prill shënon Ditën Botërore të Tokës. Në vitin 1969, një aktivist i paqes nga San Francisko, i quajtur John McConnell, propozoi një ditë për t’u bashkuar për sigurinë mjedisore. Ai  zgjodhi si datë ekuinoksin e pranverës më 21 mars 1970, ndërsa Senatori i Shteteve të Bashkuara Gaylord Nelson përcaktoi datën 22 prill të vitit 1970, e cila u bë Dita e Tokës në mbarë botën. Ashtu si çdo […]

today22/04/2024

Kuriozitete

Një vullkan me madhësinë e Everestit fshihet në Mars? CNN: Hulumtimet e reja bëjnë bujë tek shkencëtarët

Duke përdorur kamera stereo me rezolucion të lartë, orbiteri Mars Express i NASA-s kapi imazhe të rajonit Noctis Labyrinthus të Marsit, të cilat tregojnë se mund të jetë një vullkan. CNN shkruan se shkencëtarët mund të kenë identifikuar një vullkan masiv, me formë të çuditshme, më të lartë se mali Everest në sipërfaqen e Marsit, i cili ka qenë i fshehur për dekada. Identifikimi i mundshëm i një vullkani marsian të […]

today01/04/2024

Kuriozitete

Niveli i detit po rritet me shpejtësi, rreth 10 centimetra që nga viti 1993

Niveli mesatar global i detit u rrit me rreth 0,76 centimetra nga 2022 në 2023, një rritje relativisht e madhe për shkak të ngrohjes globale dhe fenomenit një El Niño. Kjo analizë e udhëhequr nga NASA bazohet në një grup të dhënash të nivelit të detit që përfshin më shumë se 30 vjet vëzhgime satelitore, duke filluar me misionin TOPEX/Poseidon SHBA-Francez, i cili nisi në vitin 1992. Të dhënat tregojnë […]

today22/03/2024

Kuriozitete

Gjendet buzëkuqi 4000-vjeçar në Iran, i ngjashëm me kozmetikën e sotëm

Sipas arkeologëve, një shishe e vogël guri e zbuluar në Iranin juglindor përmbante një kozmetikë të kuqe që ka të ngjarë të ishte përdorur si ngjyrosje buzësh gati 4000 vjet më parë . Gjetja e rrallë është "ndoshta shembulli më i hershëm" i buzëkuqit për t'u dokumentuar dhe analizuar shkencërisht, raportuan studiuesit në revistën Scientific Reports . Më shumë se 80% e kampionit të analizuar përbëhej nga minerale që prodhojnë një […]

today20/03/2024

Kuriozitete

Shkencëtarët studiuan fundin e oqeanit. Ajo që ata gjetën ishte jashtë kësaj bote

Marsi mund të jetë më shumë se 225 milionë km larg nga Toka, por planeti i kuq po ndikon në oqeanet tona të thella duke ndihmuar në drejtimin e “vorbullave gjigante”, sipas një studimi të ri. Shkencëtarët analizuan sedimentet, të shpuara nga qindra zona në det të thellë gjatë gjysmëshekullit të kaluar, për të parë dhjetëra miliona vjet në të kaluarën e Tokës, në një kërkim për të kuptuar më […]

today12/03/2024