play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Shëndetësi

253 Results / Page 1 of 29

Shëndetësi

Zbuloni erëzën kuruese, ul kolesterolin dhe peshën trupore! Ja si duhet ta konsumoni

Qimnoni është një erëz që rrjedh nga bima Cuminum cyminum e cila është vendase në Evropë, Azi dhe Afrikë. Përdoret nga njerëzit në mbarë botën për t’i dhënë shije dhe aromë ushqimit. Shija karakteristike e qimnonit dhe aroma e tij e fortë dhe e ngrohtë janë për shkak të vajrave esencialë që përmban. Përbërësi kryesor i përbërjeve të aromës është kuminaldehidi dhe alkooli i qimnonit. Përfitimet e tij shëndetësore janë […]

today18/03/2024

Shëndetësi

Zbuloni se çfarë ndodh me trupin tuaj nëse agjëroni për së paku tre ditë!

Agjërimi gjatë muajit të Ramazanit mund të sjellë shumë përfitime në aspektin e shëndetit fizik dhe mendor. Duke respektuar agjërimin gjatë ditës, trupi merr pushim nga tretja e vazhdueshme, gjë që mund të ndihmojë në përmirësimin e funksionit metabolik dhe promovimin e shëndetit dhe mirëqenies së përgjithshme. Një nga përfitimet e para shëndetësore të agjërimit në Ramazan është se ndihmon në humbjen e peshës dhe përmirësimin e metabolizmit. Një studim […]

today15/03/2024

Shëndetësi

Spitali Universitar i Traumës me aparaturat më të fundit, Rama: Reagon dhe trajton në kohë rekord politraumat (video)

Kryeministri Rama përmes një postimi në rrjetet sociale ka ndarë me ndjekësit një video me pamje nga Spitali Universitar i Traumës në Tiranë. Kryeministri shprehet se në këtë spital janë krijuar kushtet optimale dhe gjenden aparaturat më të fundit për të trajtuar dhe reaguar në kohë rekord ndaj politraumave. “Spitali Universitar i Traumës aty ku luftohet në kufijtë e jetës të pacientit e ku stafi mjekësor i Urgjencës, Kirurgjisë, Ortopedisë, […]

today15/03/2024

Shëndetësi

Studim/ Gratë me depresion përballen me rrezik më të lartë kardiovaskular sesa burrat

Njerëzit me depresion përballen me një rrezik të shtuar të sëmundjeve kardiovaskulare. Megjithatë, më shumë gra përjetojnë probleme kardiovaskulare sesa burra, sipas një studimi të ri të botuar në Journal of the American College of Cardiology, JACC: Asia. Studimi eksploron marrëdhënien midis depresionit dhe CVD, duke hedhur dritë mbi mekanizmat e mundshëm që kontribuojnë në dallimet me bazë gjinore dhe duke theksuar rëndësinë e përshtatjes së strategjive të parandalimit dhe menaxhimit të SKV-së […]

today13/03/2024

Shëndetësi

Një vezë në ditë zvogëlon shanset e goditjes në zemër apo sëmundjeve kardiovaskulare

Një studim i gjerë, i kryer në Kinë në bashkëounim me Universitetin e Oksfordit ndërmjet viteve 2004 dhe 2008, i cili përfshiu më shumë se gjysmë milioni të rriturish të moshave 30 deri në 79 vjeç nga 10 vende gjeografikisht të ndryshme nëpër Kinë, tregoi se konsumoni i një veze në ditë ju ndihmon me sëmundjet e zemrës. Çfarë duhet të dini? Pjesëmarrësit u ndoqën për normat e prekjes dhe […]

today07/03/2024

Shëndetësi

Roli i vitaminave në parandalimin e problemeve me zemrën

Roli i suplementëve të vitaminave në parandalimin e sëmundjeve të zemrës është diskutuar shumë mes mjekëve. Shumë ekspertë janë të ndarë nëse marrja e vitaminave ul rrezikun e një infarkti apo sëmundjeve të zemrës. Studime të mëparshme, të cilave u referohet AgroWeb.org kanë sugjeruar se disa vitamina, veçanërisht ajo C dhe E mund të ulin rrezikun e sëmundjeve të zemrës. Vitaminat dhe sëmundjet e zemrës Sipas të dhënave të AgroWeb.org, […]

today06/03/2024

Shëndetësi

Pastroni organizmin nga bakteret dhe infeksionet me këto bimë që me siguri i keni në shtëpi!

Dy organet kryesore që kryejnë funksionin e pastrimit të gjakut nga toksinat janë veshka dhe mëlçia. Mëlçia largon substancat e dëmshme nga gjaku ndërsa veshkat parandalojnë akumulimin e mbetjeve dhe lëngjeve në trup. Ato filtrojnë papastërtitë dhe ndihmojnë në pastrimin e gjakut. Ndër produktet më të mira që ndihmojnë në pastrimin e gjakut janë padyshim bimët dhe barishtet. Disa nga më të mirat janë, rradhiqet, majdanozi dhe hithrat. Gjethet e […]

today01/03/2024

Shëndetësi

Mikroplastika kudo, në ushqim, mish, shishe. Alarmante zbulimi i tyre në placentë

Pas zbulimit se mikroplastika u gjet edhe në zemër, prova të reja vijnë për të konfirmuar gjetjen e mikroplastikës në placentën e njeriut. Në studimin e botuar në Toxicological Sciences, një ekip nga Shkencat Shëndetësore të Universitetit të Nju-Meksikës (UNM), i udhëhequr nga Dr. Matthew Campen, PhD, profesor në Departamentin e Shkencave Farmaceutike të UNM-së, raportoi gjetjen e mikroplastikës 62 placenta. Mostrat e testuara kishin përqendrime që mikroplastikës që variojnë […]

today29/02/2024

Shëndetësi

Për ju që konsumoni shumë proteina, jeni duke dëmtuar arteriet tuaja!

Një dietë me shumë proteina mund të mos jetë zgjidhja ideale për shëndetin e zemrës Proteinat e tepërta mund të rrisin rrezikun e aterosklerozës, humbjes së elasticitetit të mureve të arterieve. Në këtë përfundim, ka dalë një studim i botuar në Nature Metabolism, i cili ilustron edhe nivelin molekular. Nëpërmjet një sërë eksperimentesh mbi kulturat qelizore, minjtë dhe grupet e vogla të vullnetarëve njerëzorë, shkencëtarët nga Universiteti i Pittsburgh kanë […]

today29/02/2024

0%