play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Shëndetësi

230 Results / Page 1 of 26

Shëndetësi

Dita Botërore kundër HIV/AIDS, Ministrja Koçiu: Më shumë ndërgjegjësim, rritje e kontrolleve periodike

Në Ditën Botërore të luftës kundër HIV/AIDS-it, ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Albana Koçiu së bashku me mjekë të Spitalit Infektiv kanë bërë apel për rritjen e ndërgjegjësimit, informimin në kohë si dhe kryerjen e kontrolleve periodike si elementë të rëndësishëm për parandalimin e infektimit nga kjo sëmundje. Ministrja ka publikuar një videomesazh ku persona të prekur nga ky virus japin mesazh ndërgjegjësues, nisur nga përvoja e tyre. “Fillimisht […]

today01/12/2023

Shëndetësi

Studimi: Stresi i lartë në shtatzëni, rrezik për të pasur fëmijë me probleme të sjelljes

Stresi në doza të larta gjatë shtatzënisë mund të shkaktojë probleme mendore tek fëmijët që lindin. Hulumtimi i ri nga Shoqata Amerikane e Psikologjisë, i publikuar në revistën Psychological Bulletin, tregon se nivelet e larta të stresit të nënës në shtatzëni janë të lidhura me problemet e sjelljes tek fëmijët. Siç u raportua nga ekspertët që kryen studimin, fëmijët, nënat e të cilëve ishin shumë të stresuar ose në depresion […]

today30/11/2023

Shëndetësi

40% e burrave dhe 58% e grave në Shqipëri kanë vuajtur nga një simptomë e shëndetit mendor më 2023

     Gati më shumë se gjysma e popullsisë së Shqipërisë ka vuajtur nga një lloj simptome e shëndetit mendor, vëren Raporti i Tranzicionit i BERZH për vitin 2023. Shqipëria renditet në mesin e vendeve me nivele më të larta të problemeve me shëndetin mendor, duke zënë vendin e 18 nga 38 vendet në tranzicion të BERZH Femrat vuajnë më shumë se meshkujt nga shëndeti mendor në të gjitha vendet, përfshirë […]

today30/11/2023

Shëndetësi

Me 30 nëntor në Parlament/ Braçe: Pse paketat higjienike për vajzat dhe gratë duhet të jenë pa TVSH

Erion Braçe ka sqaruar edhe njëherë përmes një videoje me terma ekonomikë, pse paketat higjienike për vajzat dhe gratë, që përdoren gjatë ciklit menstrual, duhet të jepen pa TVSH. “Sa kohë CIKLI MENSTRUAL I GRAVE E VAJZAVE është një çështje shëndeti, sa kohë që në shëndetin në çdo aspekt e kemi pa TVSH, edhe materialet për këtë duhet të jenë pa barriera fiskale për gratë e vajzat!”, shkruan Braçe. Video […]

today23/11/2023

Shëndetësi

Zbuloni arsyet përse keni gjithmonë ftohtë, sëmundjet që e shkaktojnë

Disa njerëz nuk e durojnë dot të ftohtin, dhe nuk ndihen mirë sa herë temperaturat ulen. Ata kanë duar apo këmbë të ftohta dhe në shumë raste edhe dridhje të trupit Kur moti ndryshon shumë shpesh, trupit i duhet disa javë që të përshtatet me temperaturat. Por nëse keni më shumë ftohtë kjo tregon diçka për shëndetin tuaj. Shkaqet e të paturit ftohtë gjithmonë Hipotiroidizmi Simptomat më të zakonshme të […]

today02/11/2023

Shëndetësi

Shpresë në mjekësi, inteligjenca artificiale mund të ndihmojë në luftën ndaj kancerit të rrallë

Inteligjenca artificiale është thuajse dy herë më efektive për të përcaktuar shkallën e agresivitetit të një forme të rrallë kanceri duke krahasuar skanerët. Sipas një studimi të ri, AI mund të dallojë detajet e padukshme për syrin e lirë dhe është 82% i saktë në krahasim me analizat laboratorike që rezultojnë 44% të sakta. Në artikullin e publikuar në “Lancet Oncology”, shkencëtarët përdorën një teknikë të ruajtur “radiomics” për të […]

today01/11/2023

Shëndetësi

Mënyra se si flisni mund të zbulojë nëse keni diabet të tipit 2

Ne kemi parë tashmë një sërë mënyrash se si inteligjenca artificiale (AI) po ndihmon për të përshpejtuar diagnozat mjekësore dhe tani do të jeni në gjendje të dalloni diabetin e tipit 2 te dikë bazuar në vetëm disa sekonda bisedë. Përqendrohuni në bisedë ndërsa personi është emocional ose i përgjumur, mund të vëreni se zëri i tij mund të ndikohet nga shumë faktorë biologjikë; një fakt që hap mundësinë që AI të zbulojë […]

today26/10/2023

Shëndetësi

Sot shënohet Dita Botërore e Shëndetit Mendor/ Çdo një në 10 persona jeton me ndonjë çrregullim

Dita Botërore e Shëndetit Mendor shënohet më 10 tetor dhe është fushata më e rëndësishme vjetore globale që synon ndërgjegjësimin për rëndësinë e shëndetit mendor. Ajo shënohet në të gjitha kontinentet dhe pothuajse në të gjitha vendet përmes ngjarjeve dhe programeve lokale, rajonale dhe kombëtare. Këtë vit, ajo shënohet nën sloganin “Le të bëhet shëndeti dhe mirëqenia mendore një prioritet për të gjithë” dhe ofron një mundësi për të gjithë që […]

today10/10/2023

Shëndetësi

Këtë nuk duhet t’ia thoni kurrë vetes kur jeni të stresuar

Kur jemi në një moment të vështirë psikologjik dhe gjithçka duket e zymtë, zakonisht përpiqemi të fokusohemi në atë që kemi, jo në atë që na mungon. “Të paktën keni shëndetin tuaj” ose “Gjithçka është në rregull me marrëdhënien tuaj“. Është një mënyrë për të menaxhuar stresin dhe për t’u fokusuar në gjërat e mira në jetën time. Por mesa duket shprehja “gjërat mund të jenë më keq” nuk na […]

today25/09/2023

0%