play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

High Tech Time

138 Results / Page 1 of 16

Background

High Tech Time

Kjo është mënyra sesi t’i bëni më private bisedat tuaja në “WhatsApp”

Majin e shkuar, WhatsApp, prezantoi "Chat Lock", një mënyrë për t’i mbajtur bisedat private në aplikacion, me një skanim të fytyrës, gjurmë gishtash ose fjalëkalim. Kompania zbuloi edhe një veçori të re të “kodit sekret”. Nëse dëshironi, mund t’i fshihni bisedat nga lista juaj, duke i bërë ato të disponueshme vetëm nëse shkruani fjalëkalimin. Kjo nënkupton që edhe nëse dikush e merr në dorë telefonin tuaj, nuk do t’i shohë […]

today01/12/2023

High Tech Time

Nëse synon një Ferrari,2026-a është viti kur mund të marrësh çelësat në dorë!

“Nivel maksimal” është përshkrimi që shefi i Ferrarit i  ka bërë numrit të porosive për makinat e reja të kompanisë luksoze. Benedetto Vigna në publikimin e rezultateve të tremujorit të tretë të vitit. Ai ka thënë se kërkesa për makinat  italiane është aq e madhe sa që më 2025 nuk mund të blihet nëse porositet brenda vitit të ardhshëm. Vigna shtoi  se çfarëdo porosie e bërë sot, mund të dërgohet […]

today10/11/2023

High Tech Time

Ky është rrjeti social më pak i përdorur nga amerikanët!

Instagram është rrjeti social që pëlqehet më së paku nga amerikanët. Një studim që është bërë në vitin 2021 nga “Pew Research Center” ka treguar se katër nga tetë amerikan përdorin Instagramin. Por, pavarësisht se ky rrjet social përdoret shumë, studiuesit nga “VPN overview” kanë gjetur se amerikanët po humbasin interesimin për të. Studimi i vitit 2023 ka treguar se më shumë së një milion amerikanë bënë kërkime në Google […]

today27/10/2023

High Tech Time

Inteligjenca artificiale do të “pushtojë” çdo fushë të jetës për 10 vjet!

Shefi ekzekutiv i "SoftBank, Masayoshi Son tha se ai beson se inteligjenca e përgjithshme artificiale (AGI), inteligjenca artificiale që tejkalon inteligjencën njerëzore në pothuajse të gjitha fushat, do të realizohet brenda 10 viteve. Duke folur në konferencën e korporatës "SoftBank World", Son tha se beson se AGI do të dhjetë herë më inteligjente se shuma totale e gjithë inteligjencës njerëzore. Ai vuri në dukje përparimin e shpejtë tek Inteligjenca Artificiale […]

today04/10/2023

High Tech Time

Një dron që lufton mushkonjat është aktiv në Kaliforni!

Një dron fluturon mbi një kënetë paqësore të Kalifornisë e Jugut. Objektivi i tij: eliminimi i një popullate në rritje të mushkonjave që mund të përhapin sëmundje te njerëzit. Droni është teknologjia më e fundit e vendosur nga Qarku Orange për kontrollin e mushkonjave në këneta, pellgje të mëdha dhe parqe. Mushkonjat rriten në larva nga vezët e vendosura në ujë, duke e bërë përhapjen e insekteve pickuese një shqetësim […]

today04/07/2023

High Tech Time

Me opsionin e ri,Instagram kujdeset për kohën që përdoruesit kalojnë online.

"Meta", kompania  që zoteron Instagram  dhe Facebook, ka prezantuar  dy opsione për t’i paralajmëruar të rinjtë që të menaxhojnë kohën e tyre nëpër aplikacione. “Këto përditësime janë menduar te  ndihmojnë të rinjte  të ndihen më në kontroll të përjetimeve të tyre online dhe  prindërve t’i përkrahin adoleshentët e tyre”, ka thënë Meta. Veçoria e parë është njoftimi i adoleshentëve se kanë kaluar “kohë të gjatë në Facebook”.“ Adoleshentët do të […]

today27/06/2023

High Tech Time

Abonentët e “Netflix” shtohen ndjeshëm pavarësisht kufizimit të fjalëkalimeve!

Ndërsa kishte prej përdoruesve të cilët mbyllën llogaritë e tyre “Netflix” pasi kompania vendosi të ndalonte praktikën e shkëmbimit të fjalëkalimeve, sistemi i ri i platformës po nis  të japë frytet e saj. Sipas të dhënave të firmës analitike "Antenna", Netflix vërejti një rritje të ndjeshme të regjistrimeve të llogarive të reja pasi sistemi i ri hyri në fuqi në SHBA dhe disa vende të botës në fund të muajit […]

today12/06/2023

High Tech Time

“Amazon” në betejë ligjore për të drejtat e fëmijëve!

"Amazon" do t’i paguajë 25 milionë $ për akuzat se i ka shkelur të drejtat e privatësisë së fëmijëve me asistentin zanor, "Alexa". Kompania amerikane ra dakord t’i paguante "Komisionit Federal të Tregtisë" pasi s’i kishte fshirë regjistrimet e Alexas, pavarësisht kërkesave të prindërve që kjo të bëhej. Ky rast u zbulua së fundmi, ndersa të dhënat e fëmijëve ishin mbajtur për vite me radhë. Gjithashtu, njësia e kamerës së […]

today01/06/2023

High Tech Time

Frika e ekspertëve:Inteligjenca artificiale mund të zhdukë njerëzimin!

Inteligjenca artificiale mund të çojë tek  shfarosja e njerëzimit, paralajmërojnë ekspertët, përfshirë edhe krerët e "OpenAI" dhe "Google Deepmind". Dhjetëra kanë përkrahur këto paralajmërime të publikuara në uebfaqen “Centre for AI Safety”. “Zbutja e rrezikut të shfarosjes nga inteligjenca artificiale duhet të jetë një prioritet global krahas rreziqeve të tjera si pandemitë apo armët bërthamore”, thuhet në deklaratë. Sam Altman, shefi ekzekutiv i Chat GPT "OpenAI", Demis Hassabis, shef ekzekutiv […]

today30/05/2023

0%