play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Teknologji

47 Results / Page 1 of 6

Background

Teknologji

Tanimë jo vetëm në SHBA, Instagrami i mundëson përdoruesve shkarkimin e përmbajtjes së Reel!

Instagram është duke shqyrtuar mundësinë për përdoruesit në mbarë botën që të shkarkojnë përmbajtjen Reel. Përdoruesit, të cilët deri më tani donin të ruanin një video Reel, kryesisht duhej ta bënin këtë duke e ruajtur atë në Instagram. Përveç se nëse ata jetojnë në Shtetet e Bashkuara, ku Reels mund të shkarkohen nga qershori. Megjithatë, kjo tani po ndryshon dhe Instagram po fillon të lejojë përdoruesit në mbarë botën të […]

today29/11/2023

Teknologji

Google, Microsoft dhe Meta bashkojnë forcat për të luftuar hakerët!

Google, Microsoft dhe Meta kanë bashkuar forcat për të formuar një komitet drejtues për të përmirësuar sigurinë e aplikacioneve përmes Aleancës së Mbrojtjes së Aplikacioneve të ristrukturuara, e cila tani është pjesë e familjes së Fondacionit Linux. Treshja planifikon të zgjerojë fushëveprimin e Aleancës për të inkurajuar zbatimin e përbashkët të standardeve të industrisë për sigurinë e aplikacioneve. Aleanca e Mbrojtjes së Aplikacioneve u themelua nga Google në vitin 2019 […]

today29/11/2023

Teknologji

TikTok gjobitet me 345 milionë euro, shkeli ligjin për mbrojtjen e të dhënave të fëmijëve

TikTok është gjobitur me 345 milionë euro për shkeljen e ligjeve të BE-së për të dhënat gjatë menaxhimit të llogarive të fëmijëve. Mbikëqyrësi i të dhënave i Irlandës, i cili rregullon TikTok në të gjithë BE-në, tha se kompania kineze kishte kryer shkelje të shumta të rregullave të mbrojtjes së të dhënave, raporton Guardian. U zbulua se TikTok kishte shkelur rregullat e mbrojtjes së të dhënave duke vendosur cilësimet e parazgjedhura […]

today15/09/2023

Teknologji

Ndalohet shitja e iPhone 12, shkak rrezatimi tej normave

Ministri i Ekonomisë Digjitale në Francë ka komunikuar se vendi i tij do të ndalojë shitjen e iPhone 12 për shkak të rrezatimit tepër të lartë që lëshon përreth. Agjencia franceze e matjes së rrezatimeve (ANFR) i ka komunikuar kompaninë Apple vendimin për të ndaluar shitjen e iPhone 12, pasi testet e kryera nxorrën se, ky model ka një nivel shumë herë më të lartë të rrezatimit, sesa mesatarja e […]

today13/09/2023

Teknologji

Telefonin duhet ta fikni çdo ditë! Ja pse

Kryeministri australian Anthony Albanese dha së fundmi disa këshilla për sigurinë kibernetike që kanë rezultuar të jenë të mira, sipas ekspertëve. Këshilla e tij kryesore është ajo e dhënë nga ekspertët e IT-së në mbarë botën, e cila është të fikni rregullisht pajisjet tuaja për periudha të shkurtra. Fikja e telefonit dhe kompjuterit tuaj për një periudhë të shkurtër kohore ndalon të gjitha aplikacionet në funksion dhe mund të zgjidhë disa […]

today12/09/2023

Teknologji

Ja cili është vendi që po tenton të mbyllë Facebook-un

Një ministër i kabinetit tajlandez po kërcënon të mbyllë Facebook-un në vend. Arsyetimi që ai jep është se platforma e mediave sociale nuk po bën mjaftueshëm për të kontrolluar reklamat, duke i lënë njerëzit të prekshëm ndaj mashtrimeve. Chaiwut Thanakamanusorn, ministri i Ekonomisë dhe Shoqërisë Digjitale i Tajlandës, tha në një deklaratë se ai është gati të shkojë në gjykatë penale duke argumentuar që Facebook të mbyllet. Ai tha se […]

today25/08/2023

Teknologji

Mund të na shpëtojë ChatGPT nga një pandemi e rradhës

Inteligjenca artificiale po kalon provimet e larta ligjore dhe mjekësore, duke shkruar libra për fëmijë me orë të tëra dhe duke marrë intervista pune. Tani, shkencëtarët besojnë se ChatGPT ka fuqinë për të shpëtuar njerëzimin nga pandemia e ardhshme. Modelet aktuale përdorin analiza matematikore, por studiuesit në Virginia Tech zbuluan se mund të përdorin chatbot për të simuluar se si një virus do të përhapet në një qytet. Ekipi krijoi […]

today25/08/2023

Teknologji

Shqetësuese! Inteligjenca artificiale “po ngjall” të vdekurit dhe të zhdukurit

Inteligjenca artificiale supozohet që të jetë në të mirë të njerëzimit, por ka disa raste, që nuk është kështu. Së fundmi, IA po përdoret për t’u dhënë zë fëmijëve të vdekur ose të zhdukur. Dhe ky është një problem. “Përshëndetje, emri im është James Bulger. Nëse nëna ime do të kishte kthyer djathtas, unë do të isha gjallë sot. Fatkeqësisht, ajo u kthye majtas”, këto janë fjalët e thëna nga […]

today14/08/2023

Teknologji

TikTok me rregulla të reja, kontrolle për përmbajtjen e paligjshme

Platforma e mediave sociale kineze TikTok, ka njoftuar një sërë masash të reja për përdoruesit evropianë që synojnë përmirësimin me rregulloret e vendosura nga  Bashkimi Evropian. Sipas rregullave të reja, gjigantët e internetit do të detyrohen të ndërmarrin veprime më të forta për privatësinë e të dhënave, mbrojtjen e fëmijëve, dezinformimin dhe gjuhën e urrejtjes. 19 lojtarët më të mëdhenj të internetit, përfshirë TikTok, si dhe Amazon, Apple, Google, Meta […]

today07/08/2023

0%