play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Arsim

111 Results / Page 1 of 13

Background

Arsim

Kuqezinjtë “pushtojnë“ Gjermaninë! Metroja në Dyseldorf zbukurohet me flamujt shqiptarë për nder të kombëtares

Që nga fundi i vitit 2023 dhe fillimin e këtij viti 2024, Gjermania ka filluar t’i japë jetë motiveve të Euro2024-s, aktiviteti më i madh futbollistik i kontinentit të vjetër. Kuqezinjtë, të kualifikuar për herë të dytë në finalet e një Europiani, pas Francë 2016-ës, këtë herë konsiderohen si skuadra surprizë duke qenë se u kualifikuam të parët e grupit tonë, duke lënë pas skuadra më të mëdha si Republika […]

today27/02/2024

Arsim

Hapet thirrja për projektet e kërkimit shkencor, Manastirliu: Rritëm me 45% financimin për kërkimin shkencor

Në një takim me përfaqësues të universiteteve dhe institucioneve kërkimore, studiues, kërkues shkencorë, si dhe përfaqësues të bizneseve, Ministria e Arsimit dhe Sportit dhe Agjencia e Kombëtare e Kërkimit Shkencor dhe Inovacionit shpallën hapjen e thirrjes për projektet e kërkimit shkencor të këtij viti. Ministrja e Arsimit dhe Sportit, Ogerta Manastirliu tha se thirrja për projektet e kërkimit shkencor është një hap i rëndësishëm drejt ndërtimit të një mjedisi më […]

today13/02/2024

Arsim

Programi i Zhvillimit Profesional, Manastirliu: Brenda 2024, trajnohen 4 mijë mësues

Ministrja e Arsimit, Ogerta Manastirliu në fjalën e saj në Programin Kombëtar të Zhvillimit Profesional të Mësuesve u shpreh se me anë të këtij programi synohet fuqizimi i komunitetit të mësuesve. Manastirliu deklaroi se ky program, është dëshmi e përkushtimit të palëkundur të qeverisë në mbështetjen e mësuesve. “Hapim një kapitull të ri për rritjen e vazhdueshme profesionale të atyre që ne u kemi besuar të ardhmen tonë. Lançimi i […]

today30/01/2024

Arsim

Diplomat e studentëve të mjekësisë/ Rrëzohet kushti i Qeverisë Shqiptare

Qeveria Shqiptare vendosi një kusht për çdo student të mjekësisë, ku pas përfundimit të studimeve të punonin për 5 vite në Shqipëri dhe të mos largoheshin për emigrim. Mirëpo Gjykata Kushtetuese ka rrëzuar ditën e sotme këtë kusht të qeverisë shqiptare duke mos lejuar mbajtjen ‘peng’ të diplomës së studentëve për 5 vite në Shqipëri. Gjykata thekson se: “Në kuadër të testit të proporcionalitetit, Gjykata ka konstatuar, gjithashtu, se neni […]

today25/01/2024

Arsim

Në Ditën Ndërkombëtare të Arsimit, Rama: Shpallim 2024-ën, Vitin e Gjuhës Shqipe

“Në Ditën Ndërkombëtare të Arsimit, shpallim vitin 2024, Vitin e Gjuhës Shqipe”, kështu ka shkruar në Facebook-un e tij kryeministri Edi Rama këtë të Mërkurë.  Ai ka ndarë dhe një video të ministres së Arsimit Ogerta Manastirliu e cila ka një mesazh. “Sot është Dita Ndërkombëtare e Arsimit, një ditë që drejton vëmendjen tek rëndësia e edukimit, si ura që përçon vlerat që bashkojnë kombet, që ushqen paqen dhe progresin […]

today24/01/2024

Arsim

Kreu i partisë Syriza propozon: Gjuha Shqipe të përfshihet në shkollat e Greqisë, edhe greqishtja në shkollat shqiptare

Kryetari i partisë Syriza në Greqi, Stefanos Kasselakis, zhvilloi një takim me përfaqësues të komunitetit shqiptar në vendin fqinj. Në takimin e tryezës së rrumbullakët, Kasselakis foli për forcimin e marrëdhënieve mes Shqipërisë dhe Greqisë, por edhe mirëintegrimin e emigrantëve shqiptarë në shtetin grek. Në këtë aspekt, kreu i Syriza vlerësoi se gjuha shqipe mund të përdoret si lëndë  me zgjedhje në shkollat e Greqisë. Të njëjtën gjë e propozoi […]

today18/01/2024

Arsim

Hapet në Tiranë dega e Kolegjit të Europës, qeveria do të financojë 5 bursa vjetore për studentët shqiptarë

Ministrja e Arsimit, Ogerta Manastirliu ka bërë me dije se do të hapet në Tiranë dega e Kolegjit të Europës. Pas përfundimit të mbledhjes së qeverisë, Manastirliu tha se kjo degë  e Kolegjit të Europës do t’i hapë studimet në vitin e ri shkollor, 2024-2025. Ministrja theksoi se qeveria do të financojë 5 bursa vjetore për studentët shqiptarë. “Kemi miratuar një vendim të rëndësishëm sa i përket dimensionit europian të […]

today17/01/2024

Arsim

Hapet thirrja për 200 drejtues shkolle, Manastirliu: Forcojmë rolin e drejtuesve për përmirësimin e cilësisë në arsim

Ministrja e Arsimit dhe Sporteve, Ogerta Manastirliu zhvilloi një takim me drejtues të drejtorive arsimore në rrethe si dhe mësues, ku shpalli thirrjen për konkurrim për 200 pozicione për drejtues shkolle. “Ky vit për Ministrinë e Arsimit dhe Sporteve do të jetë viti i proceseve transformuese në sistemin arsimor, duke filluar nga arsimi parashkollor tek ai parauniversitar dhe arsimi i lartë. Synimi ynë është rritja e cilësisë në arsim për […]

today09/01/2024

Arsim

Mësuesit kërkojnë shpërblim vjetor, kërkesë në ZVA Tiranë: Kur do të rriten pagat?!

Mësuesit e arsimit publik parauniversitar të shkollave të Tiranës kërkojnë shpërblimin vjetor, sikurse parashikohet në Kontratën Kolektive. Përmes një kërkese, ata i janë drejtuar Ministrisë së Arsimit në prag të fundvitit me 3 kërkesa: shpërblim vjetor, saktësim si dhe kur do të kryhet rritja e pagave, pasi e kërkojnë rritjen menjëherë; si dhe kushte për plotësimin e regjistrit online.

today28/12/2023

0%