play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Arsim

55 Results / Page 2 of 7

Background

Arsim

Rama: Në Valias po ngrihet kompleksi arsimor “Demokracia”

Në Valias po ndërtohet nga themelet një kompleks arsimor. Kreu i qeverisë, Edi Rama, thotë se kompleksi do të quhet “Demokracia”. Aty do të ndërtohet një çerdhe, kopsht dhe shkollë 9-vjeçare. Kapaciteti që do të mbajë aty është prej afro 1000 fëmijësh. “Dhe nga Valiasi, ku po ngrihet nga themelet kompleksi arsimor “Demokracia”, me çerdhen, kopshtin dhe shkollën 9-vjeçare, me një kapacitet prej afro 1000 fëmijësh, që i bashkohet zinxhirit […]

today28/12/2022

Arsim

Miratohen tekstet me përdorim falas në shkollë

Ministrja e Arsimit dhe Sportit Evis Kushi prezantoi dy vendime të marra në mbledhjen e qeverisë, ku  e para përfshin sistemin parauniversitar, dhe e dyta sportin në vend. Sipas ministres, qeveria synon një sistem arsimor gjithëpërfshirës dhe në përmbushje të këtij vizioni është arritur “përfundimi i teksteve shkollore në përdorim falas, për të gjithë nxënësit nga klasat e para deri te e nënta, si dhe 16 kategori në arsimin e […]

today20/12/2022

Arsim

Arsyeja e vërtetë pse fëmijëve nuk ju pëlqen shkolla

Nga Arthur C.Brooks Që i vogël, por edhe më vonë kur isha më i rritur, e urreja të vajturin në shkollë. Nuk më kujtohet ndonjëherë që të kem dashur të qëndroj me dëshirë në klasë, qëkur kam nisur kopshtin,dhe deri kur e braktisa universitetin pasi përfundova vitin e parë. Braktisja e universitetit për mua ishte njësoj si të merrja faljen e dënimit nga guvernatori. Sigurisht që kjo nuk më bën […]

today20/12/2022

Arsim

Vendimi i Qeverisë: Librat falas për nxënësit e klasave 1-3, nuk do t’i dorëzojnë në fund të vitit

Tekstet shkollore për nxënësit e klasave të 1 deri në të 3-të, nuk do t’i trashëgohen brezit tjetër. Ky vendim është marrë sot në mbledhjen e Këshillit të Ministrave. Ministrja e Arsimit, Evis Kushi, deklaroi se librat për këto klasa do të jepen falas, por nuk do të kenë detyrimin që t’i kalohen brezit pasardhës. “Sot në Këshillin e Ministrave për shkak të një kërkese të hershme kemi vendosur që […]

today19/12/2022

Arsim

Kushi thirrje studentëve: Aplikoni për bursa studimi, janë të barazvlefshme me pagën minimale (Kriteret)

Pas mbledhjes së Këshillit të Ministrave, ministrja e Arsimit Evis Kushi i ka bërë thirrje të gjithë atyre studentë të cilët plotësojnë 3 kriteret kryesore, të cilat i theksoi sërish, të aplikojnë për bursë studimi që do të jenë të barazvlefshme me pagën minimale, gjithashtu do të përjashtohen dhe nga tarifat e studimit. Kushi po ashtu tha se institucioni i ri që është krijuar, Agjencia Kombëtare për Financimin e Arsimit […]

today23/11/2022

Arsim

Kushi: Studentët që fitojnë bursa duhet të punojnë në Shqipëri 3 vite pas diplomimit

Ministria e Arsimit Evis Kushi, ka bërë me dije se studentët ekselentë që pajisen me bursa studimi me vlerë sa paga minimale do të jenë të detyruar të punojnë në Shqipëri. Kjo për të paktën tre vite pas diplomimit. Më tej Kushi është shprehur: “Kemi shumë më tepër fitues të medaljeve të arta. Ka një arsye pse jemi më shumë. Ne këtë vit kemi ndryshuar kriteret për ata që fitojnë […]

today20/10/2022

Arsim

Manastirliu: 200 studentë më shumë tek Mjekësia dhe Infermieria këtë vit akademik

Sot ka nisur viti i ri akademik në të gjitha universitetet e vendit. Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu ishte e pranishme në Universitetin e Mjekësisë, ku në fjalën e saj para studentëve që do të ulen për herë të parë në auditoret e universitetit tha se me vendimin për rritjen e kuotave për këtë vit akademik, përgatitemi për nevojat e së nesërmes. “Lajmi i mirë këtë vit […]

today17/10/2022

Arsim

BE ndihmë për arsimin, Kushi: Përmirësojmë cilësinë dhe aksesin në sistemin parauniversitar

Për tre vite me radhë Bashkimi Europian do të ndihmojë Shqipërinë në arsimin gjithpëfshirës me 2,3 milion euro për të përmirësuar cilësinë dhe aksesin në sistemin parauniversitar. Kjo do të thotë që dhënia e arsimit sipas nevojave do të ketë kurrikula të reja, trajnim për mësuesit dhe mbështetje psiko-sociale në shkolla, përfshirë këtu edhe dy shkollat për fëmijët që nuk degjojnë dhe nuk shikojnë “Ky project vjen në një moment […]

today27/09/2022

Arsim

Ministrja Kushi: Së shpejti Abetare e Përbashkët edhe për nxënësit shqiptarë të Malit të Zi

Ministrja e Arsimit dhe Sportit, Evis Kushi priti në një takim homologun e Malit të Zi, Miomir Vojinović. Gjatë këtij takimi u diskutua rreth forcimit të bashkëpunimit dhe nxitjes së projekteve të përbashkëta dhe shkëmbimeve në fushën e arsimit. “Në takim diskutuam edhe për mundësinë e përdorimit të Abetares së Përbashkët Unike për nxënësit shqiptarë në Malin e Zi. Z. Miomir Vojinović u shpreh se është i gatshëm të bashkëpunojë […]

today16/09/2022

0%