play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Interesante

382 Results / Page 1 of 43

Background

Interesante

Artefakte, ar dhe smerald/ Kolumbia nis ekspeditë nënujore në anijen spanjolle 300-vjeçare të mbushur me thesar, zbulimi ndezi betejë ligjore disa miliarda dollarëshe

Kolumbia ka nisur fazën fillestare të një ekspedite nënujore për të eksploruar një luftanije spanjolle që u mbyt në Karaibe më shumë se 300 vjet më parë dhe besohet se përmban artefakte me vlerë miliarda dollarë, të drejtat për të cilat janë nën një mosmarrëveshje të ashpër. I zbuluar në vitin 2015 në ujërat e qytetit port të Kartegjenës nga qeveria kolumbiane, San José shpesh quhet “Grali i Shenjtë i […]

today23/05/2024

Interesante

Dy vëllezër amerikanë akuzohen për vjedhjen e kriptove me vlerë 25 milionë dollarë

Dy vëllezër, 24 dhe 28 vjeç, u arrestuan në Boston dhe Nju Jork të martën e kaluar me akuzën e mashtrimit dhe përvetësimit të rreth 25 milionë dollarëve. Sipas prokurorëve amerikanë, vëllezërit Anton Peraire-Bueno dhe James Peraire-Bueno përdorën aftësitë që fituan gjatë studimeve në universitetin prestigjioz amerikan për të shfrytëzuar “vetë integritetin e blockchain Ethereum. Sipas aktakuzës, dy vëllezërit Peraire-Bueno planifikuan dhe ekzekutuan me kujdes sulmin, duke filluar diku në […]

today17/05/2024

Interesante

Çdo përmbajtje e prodhuar me anë të inteligjencës artificiale do të duhet të etiketohet si e tillë, nëse shpërndahet në platformën ‘TikTok’.

Në përpjekje për të luftuar dezinformimin dhe për të ndarë realitetin nga trillimi, lëvizja e rradhës e platformës së gjigandit kinez ‘ByteDance’ i bashkohet valës së përpjekjeve të kompanive teknologjike për të krijuar një përdorim më të sigurt të AI. “Inteligjenca artificiale jep mundësi të jashtëzakonshme krijuese, por mund të ngatërrojë ose mashtrojë shikuesit nëse ata nuk e dinë se përmbajtja është krijuar nga AI”, tha kompania në një deklaratë. […]

today16/05/2024

Interesante

Mos u habisni, një studim i ri ka zbuluar se dhelprat ishin miqtë më të mirë të njerëzve! Në një varr 1500-vjeçar gjendet…

Në një varr të lashtë në atë që tani është Argjentina veriperëndimore, një person u varros me një kafshë që nuk ishte një qen, sipas një studimi të ri. Varrimi mbante skeletin e një lloji kanidi që mund të ketë konkurruar dikur me qentë për dashuri njerëzore: një dhelpër. Njerëzit dhe qentë kanë një histori të gjatë. Marrëdhënia midis dy specieve është dhjetëra mijëra vjet e vjetër. Sidoqoftë, një analizë […]

today15/04/2024

Interesante

100 vite më parë ”Titanic” nisi udhëtimin e parë dhe të fundit

Më 10 prill 1912, ”Titanic”-u u nis nga Southampton, pak pas mesditës, duke nisur zyrtarisht udhëtimin e tij të parë, por tragjik, sipas irishcentral. Pas nisjes nga Southampton-i, rreth 1 846 njerëz ishin në bord që, përbënin shumicën e kapacitetit maksimal të anijes prej 3 547 personash. Duke u nisur nga Southampton-i, ”Titanic”-u pati një vonesë të vogël, kur sasia masive e ujit që anija zhvendoste pothuajse shkaktoi një përplasje […]

today10/04/2024

Interesante

Koperniku: Marsi i vitit 2024 ishte më i ngrohti i regjistruar në botë

Marsi i vitit 2024 ishte marsi më i ngrohtë i regjistruar ndonjëherë në botë, duke iu bashkuar serisë së temperaturave të larta rekord që kanë ndjekur njëra-tjetrën në muajt e fundit, njoftoi Observatori Evropian i Kopernikut, duke folur gjithashtu për një rekord të ri mujor të temperaturës absolute në dete e tokë. Marsi i vitit 2024 ishte gjithashtu 1,68°C më i ngrohtë se mesatarja për periudhën 50 vjeçare 1850-1900, periudhë […]

today09/04/2024

Interesante

Eklipsi total diellor. Kur pritet të ndodhë dhe kush mund ta shohë?

Një eklips total diellor do të përshkojë Amerikën e Veriut me 8 prill, duke kaluar mbi Meksikë, SHBA dhe Kanada. Eklipsi total diellor ndodh kur Hëna kalon mes Diellit dhe Tokës, duke bllokuar plotësisht një pjesë të yllit tonë. Pritet që të zgjasë 4 minuta e 27 sekonda, gati sa dyfishi i kohës së eklipsit të madh amerikan të 21 gushtit të vitit 2017. Në SHBA kjo ngjarje do të […]

today08/04/2024

Interesante

Mbrojtja nga diskriminimi, në 2023 u ankuan më shumë burra se gra

Ankesat për diskriminim në vitin 2023 kanë qenë më të larta nga burrat se sa nga gratë. Të dhënat zyrtare të Komisionerit për Mbrojtjen nga Diskriminimi tregojnë se numri i ankesave nga burrat ishte 145, ndërsa nga gratë 138. Sipas raportit, nga 359 çështje që janë trajtuar gjatë vitit 2023, Komisioneri vlerëson se për 344 çështje ka filluar shqyrtimi në bazë të ankesës. “Nga këto në 283 raste ankesat janë […]

today04/04/2024

Interesante

Testohet vaksina për drogën: Mund të shpëtojë përdoruesit e kokainës

Përdorimi i kokainës ka mbërritur një nivel rekord: Ekspertët në Kombet e Bashkuara vlerësojnë se rreth 22 milionë njerëz e kanë marrë këtë drogë në vitin 2021, e kjo është më shumë se popullsia e shtetit amerikan të New York-ut. Në Europë, kokaina është droga e dytë më e zakonshme në rrugë pas kanabisit. Substanca, e nxjerrë nga gjethet e kokës, është shumë problematike dhe mund të shkaktojë dëmtim të […]

today29/03/2024