play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Interesante

78 Results / Page 1 of 9

Background

Interesante

Miratohet paketa anti-krizë: Kush përfiton prej ndihmës ekonomike nga 1 tetori

Gjatë një komunikimi të sotëm, Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu prezantoi paketën e mbështetjes ekonomike që do të ndihmojë vendin dhe qytetarët të përballojnë krizën ekonomike. Manastirliu deklaroi se janë mbi 64 mijë familje që do të përfitojnë nga kjo paketë. Në një deklaratë për mediat pas mbledhjes së qeverisë, Manastirliu dha detaje për vendimet që u morën. Nisur nga paketa që hyn në fuqi më 1 tetor, gratë kryefamiljare […]

today22/09/2022

Interesante

Pas vdekjes së Elizabeth, Mbretëresha e Danimarkës merr stafetën si monarkja më jetëgjatë

Pas vdekjes së Mbretëreshës Elizabeth II, monarkja më jetëgjatë është kushërira e saj e tretë 82-vjeçare, Mbretëresha Margaret II e Danimarkës. Në moshën 82-vjeçare, ajo tashmë është në fron prej 50 vitesh. Margaret është shprehur se Elizabeta ishte një burim frymëzimi për të që e admironte shumë. “Ajo ishte 26 vjeç kur u bë mbretëreshë dhe vazhdova të mendoja se do të doja të mos isha aq e re kur […]

today21/09/2022

Interesante

Në çfarë moshe janë njerëzit më të lumtur?

Zbuloni përgjigjen e ‘pakontestueshme’ të kësaj pyetje – sipas shkencës! Sipas një fenomeni të njohur si Teoria e ‘Kurbës së lumturisë në formë U-je’, koha më e palumtur e jetës janë të dyzetat. Sipas kësaj teorie lumturia bie rreth të dyzetave, për t’u ngritur sërish pas tyre. Praktikisht, teksa i afrohemi të 40-ve lumturia pëson një ‘bark’ në forme U-je, i ilustruar në grafikun e mëposhtëm. Grafik ilustrues i teorisë […]

today19/09/2022

Interesante

Popujt më inteligjentë në botë, Shqipëria renditet e…

Për disa dekada, Koeficienti i Inteligjencës (IQ) është përdorur për të matur përafërsisht inteligjencën e një individi ose një grupi individësh në raport me pjesën tjetër të popullsisë. IQ-ja e çdo personi vlerësohet me metoda të ndryshme, të cilat zakonisht përfshijnë teste me pyetje ose procedura me objekte të specifikuara. Sipas World Population Review, shumica e njerëzve në mbarë botën (rreth 68%) kanë një IQ nga 85 në 115. Ata […]

today19/09/2022

Interesante

Isaac Newton parashikoi se kur bota do të marrë fund

Përktheu: Sonila Backa-abcnews.al Gjatë gjithë historisë, ka pasur shumë kultura dhe fe të ndryshme që specifikojnë një skenar të caktuar të “fundit të botës” të shoqëruar me një datë. Ne kemi kaluar shumë nga ato data pa ndodhur asgjë, më e fundit është viti 2012, i cili në kalendarin Maja u konsiderua si dita e fundit për njerëzimin. Ekziston një listë e gjerë e skenarëve të ndryshëm të fundit të […]

today08/09/2022

Interesante

Shenjtërimi, Vatikani nxjerr monedhën e veçantë euro me portretin e Nënë Terezës

Në 6-vjetorin e Shenjtërimit të Nënë Terezës, Vatikani do ta kujtojë shenjtoren shqiptare me një monedhë të veçantë. Selia e Shenjtë do të nxjerrë monedhën me vlerë 2 euro, që mban portretin e Nënë Terezës. Monedha është realizuar nga artistja Orietta Rossi. Në anën e pasme është Nënë Tereza duke mbajtur në krahë një fëmijë indian. Ky imazh është ndoshta emblema e përsosur e përkushtimit që Nënë Tereza u ofroi […]

today05/09/2022

Interesante

Njësoj si njerëzit edhe delfinët krijojnë aleanca ‘vëllazërore’ për të gjetur dashurinë

Një studim i ri ka zbuluar një kulturë të shoqërimit “vëllazëror” te delfinët që është i ngjashëm me atë të njerëzve. Përveç njerëzve duket se delfinët janë e vetmja specie të cilat krijojnë marrëdhënie komplekse bashkëpunuese, shoqërore mes meshkujve. Në përgjithësi kafshët e tjera nuk e kanë këtë marrëdhënie shoqërore brenda të njëjtës gjini madje zakonisht rivaliteti në kafshët e të njëjtës gjini është i madh. Zakonisht ndodh që kafshët […]

today31/08/2022

Interesante

Zbërthehet ADN-ja e kandilit të detit, gjendet arsyeja e ‘pavdekshmërisë’

Shkencëtarët besojnë se një specie ‘e pavdekshme’ e kandilit të detit që mund të zhbëjë plakjen e tij  mund të jetë çelësi për të kuptuar këtë proces te njerëzit dhe krijimin e medikamenteve të reja. Pjesa më e madhe e llojeve të kandilëve të detit kanë një cikël të ngjashëm jete dhe vdekjeje. Por në rastin e Turritopsis dohrnii, kurndihet e kërcënuar nga ndonjë lëndim ose kushtet e oqeanit, e kthen veten […]

today30/08/2022

Interesante

Del në shitje ‘Varka e dashurisë’, u përdor nga princeshë Diana dhe i dashuri i saj para aksidentit tragjik

Superjahti që u bë i njohur si “varka e dashurisë” ku Diana, Princesha e Uellsit, kaloi disa nga ditët e saj të fundit, do të rikthehet në treg. Një çerek shekulli më parë Diana shijoi atë që u raportua gjerësisht se ishte një festë e lumtur në Jonikal 208 me dashurinë e saj të re, Dodi Fayed. Më 30 gusht 1997, ata fluturuan nga Cala di Volpe në Sardenjë për […]

today29/08/2022

0%