play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Technology

13 Results / Page 1 of 2

Background

Technology

Bie sistemi i Microsoft dhe Teams: Mijëra përdorues në kaos në të gjithë botën

Mijëra përdorues në mbarë botën kanë raportuar se nuk mund të kenë akses në shërbimet e Microsoft, duke përfshirë Teams dhe Outlook, sipas BBC. Downdetector, tha se më shumë se 5,000 njerëz në Mbretërinë e Bashkuar kishin raportuar se shërbimi i postës elektronike Outlook ishte jashtë shërbimit. Shërbime të tjera duke përfshirë Teams dhe Xbox Live u raportuan gjithashtu si jofunksionale. Microsoft tha se po heton arsyet. Microsoft Teams përdoret nga […]

today25/01/2023

Technology

WhatsApp do të ndalojë së punuari në disa telefona që nga 31 dhjetori, ja cilët janë

WhatsApp ka vendosur të ndalojë së punuari për miliona përdorues të smartfonëve brenda pak ditësh. Platforma e mesazheve sapo ka njoftuar se nuk do të jetë më e disponueshme në telefona të caktuar. Ndërsa versionet e reja dhe të përditësuara të pajisjeve lëshohen çdo vit, drejtuesit e WhatsApp kanë thënë se telefonat e vjetër nuk do ta mbështesin më aplikacionin. Për 49 telefona inteligjentë, WhatsApp nuk do të jetë i […]

today27/12/2022

Technology

1 milion të larguar nga Twitter, që kur Elon Musk mori drejtimin

Një kompani amerikane e analizimit të të dhënave në rrjetet sociale thotë se që kur Elon Musk u bë pronar i Twitter-it, platforma mund të ketë humbur rreth 1 milion përdorues. Njeriu më i pasur në botë shpenzoi 44 miliardë dollarë për të marrë kontrollin e kompanisë dhe menjëherë shpalli disa ndryshime drastike. Përveç se paralajmëroi se do të rikthente Donald Trump në platformë, Elon Musk tha se përdoruesit duhet […]

today04/11/2022

Technology

Gjendet çanta e humbur prej mëse 60 vitesh, ja çfarë kishte brenda

Një çantë e kuqe, pak e zbehur nga fundi i viteve 1950 u gjet në vitin 2019 pas një dollapi në një shkollë në Ohio. Më shumë se 60 vjet më vonë, një punëtor vendas e gjeti ndërsa përpiqej të rregullonte një dorezë kabineti. Përmbajtja e çantës zbuloi se ajo i përkiste Patti Rumfoley, e cila e kishte lënë pa dashje në korridorin e shkollës në vitin 1957 si studente […]

today11/08/2022

Technology

Një hotel fluturues që shëtit 5000 udhëtarë

Dizajneri Hashem Al-Ghaili pretendon se ka shpikur një kryqëzor qiellor, një hotel të vërtetë fluturues, në gjendje të shëtisë deri në 5000 udhëtarë. Sipas projektit të avionit gjigant që do të shërbejë për udhëtime turistike, nuk do të ketë nevojë për pilot dhe as karburant. Me idenë e tij guximtare, Al-Ghalili ka ndarë internetin, mes idealistëve dhe realistëve. Shkencëtari nga Jemeni thotë se me këtë projekt kërkon të bashkojë fluturimet […]

today29/06/2022

Technology

Tashmë mund të blini rroba online për avatarët tuaj në Meta

Kompania Meta do sjellë një dyqan të ri të modës për avatarët, i cili do të jetë i aksesueshëm në Facebook, Instagram dhe Messenger. Avatarët janë e ardhmja e ndërveprimit social dhe Meta kërkon të ofrojë më shumë mjete të vetë-shprehjes përmes binjakëve tuaj dixhitalë. Dyqani i modës së avatarëve të Meta-s do të shfaqë një sërë opsionesh veshjesh me avatar, me koleksione  nga shtëpitë e modës “Balenciaga”, “Prada” dhe […]

today22/06/2022

Technology

“Optimus” prezantohet më 30 shtator! Roboti humanoid i Elon Musk

Themeluesi dhe drejtori i kompanisë "Tesla", Elon Musk, së fundmi ka bërë të ditur se roboti humanoid do të prezantohet më 30 shtator. Bëhet fjalë për prototipin e robotit humanoid që besohet se deri atëherë do të jetë funksional. “Optimus” apo “Optimus Subprime” është roboti humanoid që Musk e paralajmëroi gjatë "Tesla AI Day" në gusht të vitit të shkuar, ku prezantohet vizioni i miliarderit sa i përket robotit që […]

today09/06/2022

Technology

BE: Celularët dhe tabletët do kenë një karikues të përbashkët

Keni harruar karikuesin e celularit në shtëpi, dhe të gjithë përreth kanë një model të ndryshëm që nuk ju hyn në punë? Ky siklet do të harrohet shpejt, së paktën në Europë. Parlamenti Europian ka arritur marrëveshjen politike për të lejuar vetëm një tip karikuesi për të gjithë modelet që do të shiten brenda kufijve të BE-së. Madje, jo vetëm për celularët, por edhe për aparate të ngjashme, si tableta, […]

today07/06/2022

Technology

Shumë abonentë lënë Netflix-in. Platforma pushon nga puna punojësit

"Netflix"  ka bërë një shkurtim në stafin e platformës duke larguar nga puna  rreth 150 punonjës  nga puna, një muaj pasi që platforma online e filmave tha se ka filluar të humbas abonentë për herë të parë që nga hapja rreth një dekadë më parë. Gjiganti i “argëtimit” tha se shkurtimet e stafit do të bëhen kryesisht në zyrat që ndodhen në Kaliforni të SHBA-ve. Platforma "Netflix"  aktualisht ka të […]

today19/05/2022

0%