play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Technology

33 Results / Page 1 of 4

Background

Technology

Astronomët zbulojnë yje të çuditshëm të fshehur në qendër të galaktikës sonë

Një studim dhjetëvjeçar i qiellit gjatë natës ka zbuluar një lloj “ylli të ri” që astronomët e përshkruajnë atë si një top gjigand të kuq që lëshon re tymi. Të vendosur afër galaktikës këta lloj yjesh janë joaktivë për shumë dekada dhe po zbehen derisa të jenë pothuajse të padukshëm përpara se të nxjerrin re tymi dhe pluhuri. Gjatë studimeve, astronomët vënë re se këta objekte yjore mund të luajnë […]

today01/02/2024

Technology

Nëse mezi e keni pritur opsionin e ri të WhatsApp, tani mund ta përdorni

WhatsApp po ndryshon opsionin për dërgimin e mesazheve zanore. Në planin e masave të privatësisë, platforma po shton “View once” për mesazhet zanore ose ndryshe,  vetëshkatërrimin e tyre. Kjo do të thotë se marrësi nuk mund ta dëgjojë për herë të dytë mesazhin zanor. Kjo mund të jetë e dobishme kur ndani një informacion sensitiv që doni të mos shpërndahet te njerëz të tjerë. Disa përdorues janë shprehur se “mezi […]

today08/12/2023

Technology

Miliarderi Jeff Bezos fillon ndërtimin e orës më të madhe në botë!

Jeff Bezos është një nga njerëzit më të pasur në planet dhe së fundmi miliarderi i teknologjisë ka ardhur me idenë për të ndërtuar orën më gjigante në botë. Në vitin 2018, u njoftua se Bezos kishte investuar në një projekt që do të shihte një orë gjigante 10,000-vjeçare brenda një mali në Teksasin Perëndimor, një orë për të cilën ai do të shpenzojë 42 milionë dollarë. I gjithë qëllimi […]

today29/11/2023

Technology

Startup-i xAI i inteligjencës artificiale do të integrohet në platformën X, Elon Musk e konfirmon!

Startup-i xAI i inteligjencës artificiale të Elon Musk do të integrohet në platformën e tij të mediave sociale X dhe gjithashtu do të jetë i disponueshëm si një aplikacion i pavarur. Miliarderi i teknologjisë tha gjithashtu se xAI lëshoi modelin e tij të parë të AI, një bot të quajtur Grok, pasi e bëri atë të disponueshëm për të gjithë abonentët X Premium+.   Musk i cili ka kritikuar përpjekjet […]

today06/11/2023

Technology

WhatsApp ka ardhur me disa ndryshime te tjera…

  WhatsApp ka ardhur me disa ndryshime në aplikacion si “screen sharing”, dërgimi i fotove me rezolucion HD apo dërgimi i videomesazheve të shkurtra. Platforma ka planifikuar ndryshime të tjera që do të vijnë në të ardhmen e afërt. Sipas WABetaInfo, po testohet një opsion që do i lejojë përdoruesit të programojnë kohën për telefonatat në grup. Kjo do të thotë se s’ka më justifikime pasi do të merrni edhe […]

today25/08/2023

Technology

Elon Musk jep alarmin: X mund të dështojë

  Elon Musk, pronari i X, ish-Twitter, deklaroi se platforma e mediave sociale “mund të dështojë” pasi një defekt i ri bëri të mundur zhdukjen e shumicës së fotove të postuara në Twitter para dhjetorit të vitit 2014. "E vërteta e trishtueshme është se nuk ka rrjete të mëdha sociale për momentin. Mund të dështojmë, siç e kanë parashikuar shumë, por do të përpiqemi deri në fund", tha Musk. Fotoja […]

today21/08/2023

Technology

Inteligjenca artificiale mund të zbulojë sëmundjet e zemrës shumë kohë përpara simptomave

Fountain Life, një kompani e teknologjisë shëndetësore, ka zhvilluar një skanim të arterieve koronare me inteligjencë artificiale (AI) që është në gjendje të parashikojë rreziqet e sulmit në zemër vite përpara se të shfaqen simptomat. Procedura ambulatore përfshin injektimin e bojës në venë dhe kryerjen e një skanimi të shpejtë CAT të zemrës. Teknologjia AI analizon rezultatet e skanimit, duke zbuluar sasinë dhe llojin e pllakës së pranishme, duke ofruar […]

today24/07/2023

Teknologji

Urdhër nga Shtëpia e Bardhë: Të mbrohet njerëzimi nga Inteligjenca Artificiale

Gjigantët e teknologjisë janë udhëzuar nga Shtëpia e Bardhë që të mbrojnë publikun nga rreziqet e Inteligjencës Artificiale. Sundar Pichai i Google, Satya Nadella i Microsoft dhe Sam Altmann nga OpenAI, u thirrën në godinën qeveritare më të fuqishme të botës ku morën më vete detyrën e ngarkuar nga presidenti amerikan, Joe Biden, për të garantuar sigurinë e njerëzimit. Shtëpia e Bardhë e bëri të qartë se shumë shpejt do […]

today05/05/2023

Technology

Ekspertët paralajmërojnë krijuesit e inteligjencës artificiale se duhet të studiojnë vetëdijen

Një letër e hapur e nënshkruar nga disa akademikë nga e gjithë bota iu bën thirrje zhvilluesve të inteligjencës artificiale të mësojnë më shumë rreth vetëdijes, derisa sistemet e AI-s bëhen më të avancuara. “Nuk është më në fushën e fantashkencës të imagjinosh që sistemet e Inteligjencës Artificiale të kenë ndjenja dhe madje edhe vetëdije të nivelit njerëzor”, thuhet në letër. Shumica e ekspertëve e pranojnë se inteligjenca artificiale nuk […]

today28/04/2023