play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Rajoni

98 Results / Page 1 of 11

Background

Rajoni

E blenë në ankand për 300 mijë paund, SERBËT i ndërrojnë emrin pikturës “Luftëtari Arnaut” në “Pushimi i bashibozukut”!

Pak muaj më parë, qeveria serbe bleu përmes një ankandi pikturën me motive shqiptare “Luftëtari arnaut” për shumë 300 mijë paund. Artan Shkreli shkruan sot se kësaj vepre i është ndërruar emri, duke e quajtur tashmë “Pushimi i bashibozukut”. “Pa rënë në nacionalizëm…është padyshim e dëmshme shkencërisht, dhe e shëmtuar si fqinjësi, ç’ka Ministria e Kulturës e Serbisë bëri me pikturën ‘Luftëtari Arnaut’, blerë në ankandin e famshëm të Londrës […]

today11/03/2024

Rajoni

Kosova hap korridoret ajrore me Shqipërinë, fluturimet për në Perëndim shkurtohen me 15 minuta

Ministri i Infrastrukturës në Kosovë, Liburn Aliu, e ka bërë të ditur lajmin se Kosova i ka hapur korridoret ajrore me Shqipërinë. Përmes një postimi në Facebook, në orët e para të së enjtes, ai ka thënë se fluturimet drejt vendeve të Perëndimit do të shkurtohen për gati 15 minuta. “Nga 1 janari, bashkëatdhetarët, përveç që do të udhëtojnë pa viza, do të kursejnë edhe më shumë kohë”, ka thënë […]

today28/12/2023

Rajoni

Parlamenti voton Qeverinë e re në Mal të Zi, pjesë e saj 3 shqiptarë

Qeveria e re e Malit të Zi u votua në Parlament mëngjesin e sotëm, me 46 vota pro, 19 kundër dhe 1 abstenim. Kjo është qeveria e 44-t e Malit të Zi dhe do të drejtohet nga Kryeministri Milojko Spajiç. Shqiptari Nik Gjeloshaj do të jetë zv/Kryeministër për Politikat Ekonomike, si dhe ministër i Zhvillimit Ekonomik. Fatmir Deka është emëruar ministër për të Drejtat e Njeriut dhe Minoriteteve, kurse Marash […]

today31/10/2023

Rajoni

Sllovenia do të dërgojë 100 trupa shtesë në Kosovë

Ministri slloven i Mbrojtjes, Marjan Sarec konfirmoi para takimit të ministrave të Mbrojtjes së NATO-s se vendi i tij do të dërgojë 100 trupa shtesë në kuadër të KFOR-it pas tensionimit të situatës në veri të vendit. Aktualisht KFOR numëron 4700 trupa nga 27 vende anëtare të NATO-s, me 200 prej tyre që kanë mbërritur ditëve të fundit nga Britania e Madhe. Gjermania dhe Rumania janë shtetet e tjera që […]

today11/10/2023

Rajoni

Situata në veri të Kosovës, PE: Përgjegjësit e sulmit, para drejtësisë

Parlamenti Europian i kushtoi një seancë të jashtëzakonshme zhvillimeve në veri të Kosovës pas sulmit ndaj policisë në Banjskë. Në një seancë ku mungonte shefi i politikës së jashtme të BE-së, Josep Borrell dhe i dërguari për dialogun Miroslav Lajçak, Komisioneri evropian për Menaxhimin e Krizave, Janez Lenarçiç, theksoi se autorët e sulmit te 24 shtatorit ndaj Policisë së Kosovës duhet që të vihen para drejtësisë. Ai gjithashtu theksoi se […]

today04/10/2023

Rajoni

Maqedonia e Veriut ul çmimin e produkteve ushqimore bazë

Qeveria e Maqedonisë së Veriut vendosi të ulë çmimet e 50 produkteve ushqimore, me qëllim për të mbrojtur qytetarët. Këtyre produkteve bazike do t’iu vihet etiketa “çmim i garantuar” dhe do të shiten 10 për qind më lirë sesa deri tani, duke filluar nga 20 shtatori deri më 30 nëntor. Në mesin e produkteve bazike që do të shiten më lirë janë buka, mishi, qumështi dhe nënproduktet e tij, frutat […]

today20/09/2023

Rajoni

Nënshkruhet marrëveshja, Kosova dhe Maqedonia e Veriut me pika të përbashkëta kufitare

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla ka shkruar një marrëveshja se nga sot Kosova dhe Maqedonia e Veriut do të kenë “pika të përbashkëta të kalimit kufitar”. Sveçla tha se ka nënshkruar marrëveshjen e cila do të mundësojë themelimin e pikave të përbashkëta të kalimit kufitar me Republikën e Maqedonisë së Veriut, “Han i Elezit-Bllacë” dhe “Glloboqicë-Jazhincë”. “Nga sot, Republika e Kosovës dhe Republika e Maqedonisë së […]

today18/09/2023

Rajoni

Mamografi falas në Kosovë! Autobusi ngjyrë rozë ofron shërbimin në rrugët e Prishtinës

Autobusi që shihni në fotot, ngjyrë rozë do të fillojë sot qarkullimin nga ora 11:00, e në të cilin do të ofrohet shërbim i mamografisë falas. Nisja bëhet në rrugën “Luan Haradinaj”, konkretisht te Neë Born dhe e gjithë kjo në kuadër të muajit të ndërgjegjësimit për parandalimin e kancerit të gjirit. Shërbimi i mamografisë do të ofrohet falas edhe në tri Qendrat e Mjekësisë Familjare: në Qendrën Kryesore të […]

today18/09/2023

Rajoni

Dialogu Kosovë-Serbi/ Vuçiq takohet me Kurtin më 14 shtator në Bruksel

Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq (Vucic) dhe Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti do të takohen më 14 shtator në Bruksel. Lajmi është konfirmuar nga përfaqësuesi i lartë i BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell Gjatë kësaj jave, emisari evropian për dialogun Miroslav Lajçak ka zhvilluar takime të veçanta me dy liderët e Beogradit dhe Prishtinës, me qëllim përgatitjen e terrenit për mbajtjen e takimit të nivelit të lartë politik në […]

today01/09/2023

0%