play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Art & Kulturë

142 Results / Page 1 of 16

Background

Art & Kulturë

Festivali i Kanës 2024: Meryl Streep nderohet me Palmën e Artë të Nderit

Meryl Streep ishte e ftuar nderi në hapjen e Festivalit të Filmit në Kanë të martën. Meryl Streep është në mesin e figurave të shquara të Hollywood që kanë zbritur në Cote d'Azur për festivalin që zgjat deri më 25 maj, duke përfshirë regjisorët legjendar George Lucas dhe Francis Ford Coppola. “Jam shumë mirënjohëse që nuk jeni sëmurur nga fytyra ime”, tha Meryl Streep, 74 vjeçe, me shaka teksa mori […]

today15/05/2024

Art & Kulturë

Çmimet BAFTA TV 2024: Lista e plotë e fituesve

British Academy Film Awards u zhvillua si çdo vit në një ceremoni që vlerëson prodhimet e televizionit. Më poshtë do të gjeni të gjithë fituesit e BAFTA 2024: Serali dramë The Gold (BBC One) Happy Valley (BBC One) Slow Horses (Apple TV+) Top Boy (Netflix) – FITUES Seriali ndërkombëtar The Bear (Disney+) Beef (Netflix) Class Act (Netflix) – FITUES The Last of Us (Sky Atlantic) Love & Death (ITVX) Succession […]

today13/05/2024

Art & Kulturë

Nata e parë e ‘Eurovision Song’, përzgjidhen 10 vendet që vazhdojnë garën për në finalen e madhe

Nata e parë e festivalit evropian të këngës ka nxjerrë 10 vendet që vijojnë garën për në finalen e madhe më 11 maj. Pas votimit të publikut në finalen e madhe do të shkojnë Serbia, Portugalia, Sllovenia, Ukraina, Lituania, Finlanda, Qiproja, Kroacia, Irlanda dhe Luksemburgu. Aktiviteti që mbahet në Malmo të Suedisë dhuroi një spektakël të vërtetë teksa festivali u hap nga këngëtarja me orgjinë shqiptare Eleni Foureira ndërsa eventi […]

today08/05/2024

Art & Kulturë

80 vjetori i çlirimit/ Kryeministri Rama publikon logon “ikonike” që do të jetë në çdo dokument zyrtar duke nisur nga sot

Që prej ditës së sotme, të gjitha institucionet publike të vendit, duhet të përdorin si logo kombëtare në çdo dokument zyrtar memorialin ikonë “Nëna Shqipëri” në kuadër të 80 vjetorit të çlirimit. Kryeministri Edi Rama, nëpërmjet një postimi në facebook, bën me dije se fituesja e konkursit për krijimin e logos kombëtare të 80 vjetorit të çlirimit është Erjona Karkini. “Memoriali ikonë “Nëna Shqipëri” me flamurin shqiptar do të qëndrojë […]

today29/04/2024

Art & Kulturë

“Sheshi, kisha, teatri”, 13 instrumentistë nga konservatori i Potencës interpretuan për artdashësit durrsakë muzikë baroke

Një ansambël i përbërë nga 13 instrumentistë dhe soprano nga Konservatori i Potencës, Itali, sollën për artdashësit durrsakë një repertor të pasur me muzikë baroke, një rrymë muzikore kjo pak e njohur në vendin tonë. “Sheshi, kisha, teatri” ishte koncerti që hapi siparin e iniciativës “Opera në Durrës” të ndërmarrë nga Teatri i Operës dhe Baletit dhe bashkia e qytetit. Për më shumë se një orë, artdashësit ndoqën një repertor […]

today12/04/2024

Art & Kulturë

Shfaqja “Ekuilibër”! Artisti Erdit Asllanaj interpreton në muzeun “Kadare”

Muzeu “Kadare” në Gjirokastër prezantoi përgjatë fundjavës performancën artistike “Ekuilibër” nga artisti Erdit Asllanaj. I njohur si aktor në interpretimin e roleve në skenë dhe ekran kësaj here ai performoi ndryshe për publikun duke sjellë atmosferën artistike me në qendër muzikën dhe instrumente të pazakontë muzikorë. “Ekuilibër” ishte një dedikim për jetën dhe për domosdoshmërinë e gjetjes së ekuilibrit brenda saj. “Për mua ishte vërtetë i mrekullueshëm  i gjithë ambienti, […]

today01/04/2024

Art & Kulturë

Mesazhi i Jon Fosses në Ditën Botërore të Teatrit – “Arti është paqe”

Është një paradoks: që ne jemi krejtësisht të ngjashëm dhe krejtësisht të ndryshëm në të njëjtën kohë. Ndoshta një person është thellësisht paradoksal, në lidhjen ndërmjet trupit dhe shpirtit – kufiri mes tyre lidhet me tokën, të prekshmen dhe diçka që i kapërcen këto kufij materialë, që është transcendentale. Arti, vetëm arti i mirë arrin në mënyrën e tij të mrekullueshme të kombinojë krejtësisht uniken me universalen. Na lejon të […]

today27/03/2024

Art & Kulturë

Arti në zi! Shuhet në moshën 82-vjeçare “Mjeshtri i Madh”, Jorgo Papingji

Ka ndërruar jetë në moshën 82-vjeçare poeti i njohur Jorgo Papingji. Ai ka lindur në Vlorë më 10 qershor të vitit 1942 dhe është autor e poet shqiptar, i njohur për këngët e tij të shumta. Artisti ka shkruar 5 këngë fituese në “Festivali i Këngës”, njëri prej të cilave ka marrë pjesë edhe në Festivalin Evropian i Këngës në vitin 2014. Jorgo Papingi mban titullin “Mjeshtri i Madh”.

today21/03/2024

Art & Kulturë

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë përkujtoi Musine Kokalarin

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë përkujtoi dje Musine Kokalarin. Gjatë muajit të historisë së gruas, ne nderojmë gratë e shquara që kanë ndryshuar botën, përfshirë Musine Kokalarin, një nga gratë më të guximshme shqiptare që sfidoi regjimin komunist, thekson Ambasada e SHBA. Musine Kokalari (1917-1983) ishte shkrimtare, politikane dhe themeluese e Partisë SocialDemokrate të Shqipërisë në vitin 1943. Pavarësisht se ishte një nga shkrimtaret e hershme […]

today19/03/2024