play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Europa

24 Results / Page 1 of 3

Background

Europa

VIDEO/ Shpërthen sërish vullkani në Islandë

Një vullkan në gadishullin Reykjavik të Islandës vazhdoi të nxirrte llavë dhe të nxirrte tym për të dytën ditë sot. Shpërthimi, i pesti me radhë që nga dhjetori, ishte më i forti në rajon që kur sistemet vullkanike në gadishullin Reykjavík u aktivizuan tre vjet më parë, pas një qetësie prej 8 shekujsh, sipas Shërbimit Meteorologjik të Islandës. A new #volcano erupted on the #Reykjanes peninsula in southwestern #Iceland, with […]

today30/05/2024

Europa

Shqipja, gjuha e dytë e huaj më e folur në Zvicër

Një studim i kryer nga Zyra Federale e Statistikave, për herë të parë pas 10 vitesh në Zvicër, më shumë njerëz flasin gjuhën shqipe se atë portugeze dhe renditet si gjuha e huaj e dytë e huaj më e folur pas anglishtes. Sipas të dhënave të reja të Zyrës Federale të Statistikave, në vitin 2022 rreth 292 mijë njerëz kanë folur shqipen në Zvicër. Në përqindje, kjo nënkupton se 3.4 […]

today20/03/2024

Europa

Tre destinacione unike për të përjetuar magjinë e festave të fundvitit

dhëtimet shpeshherë janë mënyra më e mirë për të shijuar magjinë e festave. Ndër destinacionet të përzgjedhura si më magjepsëse dhe më klasike për të kaluar Krishtlindjet dhe festat e fundvitit është Vjena. Nëse Krishtlindjet do të kishin ‘kryeqytet’ padyshim që do të ishte Vjena. E njohur për arkitekturën e ndërtesave të saj, por edhe për tregje ku gjejmë stoli unike të punuara me dorë, ushqime të shijshme, që ia […]

today11/12/2023

Europa

Krishtlindjet mbërrijnë në Londër, do të mahniteni me pemën në stacionin qendror hekurudhor

Edhe pse duhen thuajse dy muaj për të mbyllur vitin, Krishtlindjet kanë mbërritur në Londër me dekorimet e shumta në lagje dhe hapësira publike. Pema e Krishtlindjes në St.Pancras është mbresëlënëse. Ky është stacioni më i madh hekurudhor në Londër dhe çdo vit pema ka një pamje ndryshe. Këtë vit, për pemën ekipi ka bashkëpunuar me Hatchard Books, librarinë më të vjetër të Britanisë. Është një pemë Krishtlindjesh e përbërë […]

today07/11/2023

Europa

Samiti i BE: Arrihet ujdi për deklaratën mbi Lindjen e Mesme

Krerët e shteteve dhe qeverive të BE kanë rënë në ujdi pas debateve të gjata për “armëpushim dhe korridoret e ndihmës”. Edhe SHBA kërkon armëpushim humanitar. Pas një maratone diskutimesh krerët e shteteve dhe qeverive të vendeve të BE në samitin e tyre në Bruksel (26.10.) ranë dakord për një deklaratë përfundimtare në lidhje me luftën në Lindjen e Mesme. Aty ata kërkojnë armëpushim dhe korridore të mbrojtura për furnizimin e sigurt […]

today27/10/2023

Europa

Shpërthen vullkani ‘Etna’, mbyllet aeroporti Katania

Aeroporti Katania dhe aeroporti Comiso janë mbyllur pas një shpërthimi të ri të vullkanit Etna, i cili dërgoi një re hiri në ajër në juglindje të Siçilisë në Mesdhe, raportojnë mediat e huaja. Kompania që menaxhon aeroportin e komunikoi njoftimin përmes faqes së saj të internetit, ku njofton se sektori i hapësirës ajrore C1 dhe B3 do të qëndrojë i mbyllur deri në orën 13:00 të së hënës, me të […]

today14/08/2023

Europa

Italia ndalon me ligj lindjet nga nëna surrogate të huaja si edhe regjistrimin e fëmijëve të çifteve gay

Dhoma e ulët e parlamentit italian ka miratuar një projektligj që synon të ndalojë çiftet të kenë fëmijë nga nëna surrogate të huaja. Projektligji, i cili mbështetet nga koalicioni qeverisës i kryeministres Meloni, tani duhet të miratohet nga dhoma e lartë, domethënë Senati, raportoi Reuters. Masa është pjesë e agjendës social-konservatore të qeverisë në Romë dhe sipas saj, çiftet do të rrezikonin dënimet me burg nëse do të përdornin opsionin […]

today27/07/2023

Europa

‘Digjet’ Europa, kulmi i të nxehtit pritet këtë javë

Kontinenti Europian po përballet me një valë të nxehti ekstrem me temperatura tepër të larta që arrijnë deri në 48 gradë Celsius. Këtë javë pritet që temperaturat të arrijnë kulmin në Europë. Sipas Agjencisë Europianë Hapësinore, në ishujt e Siçilisë dhe të Sardenjës në Itali termometri pritet që të shënojë 48 gradë Celsius. Ekspertët kanë paralajmëruar për nxehtësi ekstreme. Edhe në Romë dhe pjesë të tjera të Italisë temperaturat do […]

today18/07/2023

Europa

Kanadaja ndalon zyrtarisht testimin e produkteve kozmetike tek kafshët

Kanadaja ka vendosur të ndalojë testimin e kozmetikës tek kafshët , duke iu bashkuar një numri vendesh të tjera dhe shteteve amerikane për ta nxjerrë jashtë ligjit këtë praktikë. Projektligji parashikonte ndalimin e  testimit të produkteve kozmetike mbi kafshët dhe shitjen e produkteve që mbështeten në të dhënat e testimit tek kafshët, sipas CNN. Sipas informacioneve testimi i produkteve të kozmetikës te kafshët kryhej rrallë në Kanada. Kanadaja do t’i bashkohet […]

today04/07/2023