play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Art dhe Kulturë

10 Results / Page 1 of 2

Background

Art dhe Kulturë

Autoportreti i panjohur i Van Gogh u gjet i fshehur pas një pikture tjetër

Një autoportret i panjohur më parë i Vincent Van Gogh është zbuluar pas një tjetër prej pikturave të artistit, tha të enjten Galeria Kombëtare e Skocisë, citon noa.al, agjencinë e lajmeve AP. Autoportreti u gjet në pjesën e pasme të "Kokës së një gruaje fshatare" të Van Gogh-ut, kur ekspertët në galerinë e Edinburgut bënë një rreze X të kanavacës përpara një ekspozite të pritshme. Vepra besohet se ka qenë […]

today21/07/2022

Art dhe Kulturë

Pamjet e muzeve të rinj në Gjirokastër, Rama: Jemi gati për të pritur turistë

Kryeministri Rama ka ndarë pamjet e muzeut “Etnografik” dhe “Ismail Kadare” në Gjirokastër. Përmes një postimi në Facebook, Rama shprehet se jemi gati për të pritur turistë. “Mirëmëngjes dhe me këto pamje ftuese të dy muzeve të rinj në Gjirokastër, Muzeut Etnografik dhe Muzeut “Ismail Kadare”, që bashkë edhe me “Sokakun e të marrëve” e me shtegun “Edward Lear”, i kanë dhënë një përmasë të re turistike qytetit të gurtë, ju […]

today15/07/2022

Art dhe Kulturë

Lista e plotë e fituesve në “MTV Movie & TV Awards 2022”, kush trimfoi

“Spider-Man: No Way Home” dhe “Euphoria” triumfuan në MTV Movie & TV Awards 2022 që u mbajt të dielën mbrëma. Ishte Vanessa Hudgens, e cila moderoi eventin që u mbajt në në Barker Hanger në Santa Monica. Tom Holland mori një çmim për performancën e tij në Spider-Man. Ndërsa Zendaya gjithashtu fitoi, por për performancën e saj në Euphoria. LISTA E PLOTË E FITUESVE: Best Movie FITUES: Spider-Man: No Way Home […]

today06/06/2022

Art dhe Kulturë

Marrëveshje për arkeologjinë mes Ministrisë shqiptare dhe asaj greke të Kulturës

Ministrja e Kulturës Elva Margariti me homologen greke Lina Mendoni kanë nënshkruar sot një marrëveshje bashkëpunimi në fushën e arkeologjisë dhe muzeologjisë. Bashkëpunimi do të përqendrohet në hartimin dhe zbatimin e projekteve të përbashkëta të gërmimit, restaurimit, konservimit dhe muzealizimit të zonave arkeologjike në vend. “Një nga marrëveshjet e munguar prej shumë vitesh por që kemi kohë që punojmë. Kjo nuk do të ngeli thjeshtë si një marrëveshje por bashkë […]

today23/05/2022

Art dhe Kulturë

Si u veshën VIP-at në eventin e Valdrin Sahitit

Mbrëmjen e djeshme Valdrin Sahiti mbajti në Prishtinë një sfilatë ku prezantoi koleksionin e ri "Zote" e ku të ftuar ishin shumë personazhe të njohur të ekranit. Parakalimi i tyre në tapetin e kuq mori të gjithë vëmendjen e sidomos fustanet glamuroze. Nora Istrefi   Era, Nora Istrefi dhe Bora Zemani u shfaqën të veshura me fustane jeshile nga koleksioni ndërsa në veshjet e tjera mbizotëroi e zeza. Sara dhe […]

today17/05/2022

Art dhe Kulturë

Dy rekorde të thyera në ankand nga piktura e Marilyn Monroe

Një pikturë tepër e famshme e ikonës së kinematografisë, Marilyn Monroe, e realizuar nga piktori Andy Warhol, u shit në ankand për 195 milionë dollarë, duke u bërë kështu piktura më e shtrenjtë e shekullit XX e shitur ndonjëherë. Piktura në fjalë u realizua në vitin 1964 nga Warhol, i cili përdori një fotografi po aq të famshme të aktores si frymëzim. Vlera marramendëse është gjithashtu shuma më e madhe […]

today10/05/2022

Art dhe Kulturë

Zbulohen emrat që do të prezantojnë “Eurovision 2022”

Laura Pausini, Alessandro Cattelan dhe Mika pritet të prezantojnë “Eurovision Song Contest 2022” në Torino. Megjithëse, nuk ka ende një konfirmim zyrtar, prezantuesit do të shpallen zyrtarisht gjatë Festivalit të Sanremos në fillim të shkurtit, raporton agjensia së lajmeve Adnkronos. Thashethemet për këto tre emra kanë qarkulluar prej muajsh. Këngëtarja Laura dhe drejtuesi televiziv Alessandro kanë nënshkruar tashmë kontratat e tyre. Mika, i cili e ka mohuar vazhdimisht përfshirjen e […]

today26/01/2022

Art dhe Kulturë

Pas dy vitesh mungesë rikthehet Coachella!

Festivali i Muzikës dhe Arteve në Coachella Valley rikthehet në vitin 2022 pas dy vitesh shtyrje dhe anulimesh për shkak të pandemisë. Dhe formacioni ia vlen gjithë pritjen. Harry Styles, Billie Eilish, Ye (i njohur më parë si Kanye West) dhe Suedez House Mafia janë kryesuesit. Billboard konfirmoi se Scott dhe Rage Against the Machine nuk do të jenë pjesë e festivalit këtë vit, ndërsa Ocean pritet të performojë në […]

today14/01/2022 2

Art dhe Kulturë

Ronela Hajati triumfon në Festivalin e Këngës në RTSH, do të përfaqësojë Shqipërinë në Eurosong!

Ronela Hajati është shpallur fituese e edicionit të 60-të të Festivalit të Këngës në RTSH.  Me këngën “Sekret”, Ronela do të përfaqësojë Shqipërinë në Eurovision  që zhvillohët në Torino të Italisë në 2022. Në vendin e dytë, u rendit Alban Ramosaj me këngën “Theje”, ndërsa vendi i tretë u nda mes dy artistëve, Eldis Arrnjeti dhe Rezarta Smaja. Ronela mes lotëve u shpreh se ky cmim i dedikohet babait të […]

today07/01/2022

0%