play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Aktualitet

645 Results / Page 1 of 72

Aktualitet

Transumanca në UNESCO!

Xhubleta u bë thuajse një vit që është futur në UNESCO, pas kësaj, Komiteti Ndërqeveritar i Mbrojtjes së Trashëgimisë Kulturore Jomateriale votoi për futjen e Transumancës në listën e trashëgimisë kulturore në UNESCO. Ministrja e Kulturës, Elva Margariti, ka njoftuar se Shqipëria ka aplikuar me një dosje të përbashkët më Spanjën, Andorën, Kroacinë, Francën, Luksemburgun dhe Rumaninë. Transumanca, tradita e shtegtimit të bagëtive, është një traditë e lashtë që ka […]

today06/12/2023

Aktualitet

Treguesit demografikë në Kukës – Më pak lindje, më shumë martesa dhe vdekje në krahasim me vjet

Treguesit demografikë në bashkinë Kukës si  lindjet, martesat dhe vdekjet këtë vit  përllogariten në shifra më  të larta në krahasim me një vit më parë. Por lindjet vazhdojnë të jenë në ulje, tregues të cilin e referoi edhe INSTAT në raportin e fundit për vitin 2023, ku qarku Kukës rezulton me 30.8% më pak lindje këtë vit. Ramadan Tola, përgjegjës i gjendjes civile në Kukës thotë se vit pas viti […]

today06/12/2023

Aktualitet

Ndahet nga jeta aktori i mirënjohur Mirush Kabashi

Ndahet nga jeta në moshën 75 vjeçare aktori i mirënjohur, Mirush Kabashi. Lajmin e kanë bërë të ditur familjarët e tij përmes një njoftimi, duke thënë se ai vdiq pas mesnate ndërsa nuk dihet ende shkaku. “Të nderuar Miq, Kolegë dhe Dashamirës, me pikëllim të thellë ju njoftojmë se MIRUSH KABASHI ndërroj jetë të Martën, në datë 5 Dhjetor pas mesnate. Përsa i përket detajeve të ditës, orës së varrimit […]

today05/12/2023

Aktualitet

Qeveria kërkon të disiplinojë ndërtimet-Hidhen për konsultim publik dy ndryshime të reja ligjore

Do të ndryshojnë dy nga ligjet e rëndësishme të sektorit të ndërtimit, që prekin sidomos zbatimin, mbikqyrjen dhe kolaudimin e punimeve të ndërtimit. Qeveria ka bërë gati dhe ka hedhur për konsultim publik ndryshime të kërkuara edhe nga sektori i ndërtimit. Ndryshimet e propozuara synojnë rregullime në ligjin ekzistues të vitit 2014, “Për planifikimin dhe zhvillimin e territorit”. Sipas propozuesve, këto rregullime vijnë si rezultat i problematikave të ndryshme që […]

today04/12/2023

Aktualitet

Nis sot shpërndarja e bonusit për 700 mijë pensionistë

Nga sot nis shpërndarja e bonusit për 700 mijë pensionistë. 3.5 miliardë lekë është fondi total që Këshilli i Ministrave ka ndarë për pensionistet dhe kategoritë e tjera që përfitojnë trajtime financiare. Masa prej 5 mije lekësh do të shpërndahet së bashku me pensionet mujore përgjatë muajit dhjetor nga Instituti i Sigurimeve Shoqërore. Shpërblimi mund të tërhiqet nga përfituesit edhe pas festave të fundvitit. Prej 1 Tetorit pensionistët e të […]

today04/12/2023

Aktualitet

111-vjetori i themelimit, Begaj uron Forcat e Armatosura: Faleminderit që mbani lart me trimëri flamurin e vendit!

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Bajram Begaj uroi Forcat e Armatosura të Shqipërisë për 111-vjetorin e themelimit. Në një mesazh të posaçëm në profilin zyrtar në facebook, Presidenti Begaj shprehet se Forcat e Armatosura janë krenari kombëtare që kanë arritur me sukses të mbajnë lart flamurin dhe emrin e Shqipërisë. Presidenti vlerësoi angazhimin e tyre në një sërë misonesh dhe operacionesh për paqen dhe sigurinë në vend, rajon dhe në botë, […]

today04/12/2023

Aktualitet

Rezerva valutore pritet të arrijë në 7.2 miliardë euro deri në vitin 2026

Rezerva valutore e vendit pritet të rritet në më shumë se shtatë miliardë euro deri në vitin 2026. Sipas projeksioneve të Qeverisë në relacionin e projektbuxhetit 2024, gjatë tre viteve të ardhshme rezerva valutore pritet të rritet me më shumë se 25% dhe të arrijë në pothuajse 7.2 miliardë euro. Sipas statistikave të Bankës së Shqipërisë, në fund të 9-mujorit 2023, rezerva valutore e vendit kishte vlerën e 5.73 miliardë […]

today29/11/2023

Aktualitet

“Shqipëria në ‘Grupin e Klubit 6 mujor’”, MEPJ: Lehtësohet lëvizja e shqiptarëve drejt SHBA dhe anasjelltas

Lehtësohet lëvizja e shtetasve shqiptarë nga Shqipëria drejt SHBA dhe anasjelltas. Ministria për Europën dhe Punët e Jashtme njofton se në dakordësi dhe bashkëpunim me Departamentin e Shtetit, tani shtetasit shqiptarë mund të udhëtojnë drejt SHBA edhe nëse pasaporta e tyre skadon në 6 muajt e fundit përpara udhëtimit. “Njëherësh, shtetasit shqiptarë që kthehen nga SHBA drejt Shqipërisë mund të udhëtojnë edhe nëse pasaporta e tyre ka skaduar”, njoftoi MEPJ. Vendimi, […]

today29/11/2023

Aktualitet

Sot 29 Nëntor, Shqipëria përkujton 79-vjetorin e Çlirimit

Shqipëria përkujton sot më 29 Nëntor, 79-vjetorin e Çlirimit nga forcat fashiste italiane e gjermane. Gjatë Luftës së Dytë Botërore, Ushtria Nacional Çlirimtare e Shqipërisë zhvilloi kryengritje të armatosur kundër okupimit të Shqipërisë. Prej 7 prillit të vitit 1939 e deri më 29 nëntor të vitit 1944, Shqipëria ishte e pushtuar nga Italia fashiste dhe pas kapitullimit të saj, në vjeshtë të vitit 1943, Shqipëria pushtohet nga forcat gjermane. Në […]

today29/11/2023

0%