play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Aktualitet

794 Results / Page 1 of 89

Aktualitet

Projekti për Sazanin/ Vajza e Donald Trump: Resorti do të ndërtohet me brandet Aman dhe Carbone që do të respektojë natyrën

Projekti një miliardë dollarë në ishullin e Sazanit dhe në Zvernec do t’i shtojë edhe disa yje të tjera luksit. Resorti do menaxhohet nga grupi Aman i cili posedon disa resorte të nivelit të lartë në vende të ndryshme të botës. Ivanka Trump, bashkëshortja e Jared Kushner, investitori i projektit madhështor në bregdetin shqiptar në një intervistë për mediat amerikane tregoi disa detaje nga yjet e reja të luksit që […]

today04/07/2024

Aktualitet

Zjarri masiv në Dhërmi/ Helikopteri Cougar dhe efektivë të FA në ndihmë të forcave në terren, momentet e ndërhyrjes

Helikopteri Cougar dhe efektivë të FA kanë shkuar në ndihmë të forcave që po përpiqen të shuajnë zjarrin e rënë këtë pasdite në Dhërmi. Për shkak të terrenit të vështirë, situata ka qenë disi problematike për ndërhyrjen me mjete, por trupat janë duke punuar për të vënë në kontroll të plotë flakët. U bëjmë thirrje të gjitha strukturave vendore të ndërhyjnë menjëherë kur vënë re vatra zjarri për të mos […]

today04/07/2024

Aktualitet

Besimi fetar dhe minoritetet/ Censi zbulon shifra surprizuese, 99.4% me kombësi shqiptare, sa u deklaruan grekë, “zhduket” pakica maqedonase. 1.1 mln myslimanë, Katolikë më shumë se Ortodoksë

Këtë të premte u publikuan rezultatet e Censit të popullsisë për vitin 2023. Gjetjet janë interesante dhe sipas shifrave që prezantoi kreu i INSTAT, Elsa Dhuli në Shqipëri jetojnë 2 402 113 banorë. Në raport me CENSIT-in e vitit 2011, Shqipëria ka 409 mijë banorë më pak se 12 vite më parë. Në bazë të dhënave 99.4% e popullsisë janë me kombësi shqiptare, ose e përkthyer në shifra 2 186 […]

today28/06/2024

Aktualitet

Publikohen rezultatet e censit për 2023, drejtoresha e INSTAT: Popullsia, 2.4 milionë banorë

Pas thuajse një viti, kanë dalë rezultatet e Censit të Popullsisë dhe Banesave në gjithë territorin shqiptar. Përmes një konference për mediat, drejtoresha e INSTAT Elsa Dhuli deklaroi se në Shqipëri janë zyrtarisht 2 412 113 banorë e 755 950 familje. Këto të fundit me madhësi mesatare 3.2 anëtarë për familje. Bazuar në të dhënat e mbledhura në vend numërohen 82 mijë e 529 banesa. “Kam nderin, kënaqësinë e privilegjin që sot të ndaj me ju rezultatet e Censit të […]

today28/06/2024

Aktualitet

Arti shqiptar në zi! Ndahet nga jeta poeti dhe autori i njohur Agim Doçi

Arti shqiptar në zi. Agim Doçi është ndarë nga jeta në moshën 76 vjeçare. Poeti dhe autori i shumë këngëve të njohura ndodhej në reanimacion që prej së shtunës pasi pësoi hemorragji cerebrale. Lajmin e hidhur e bëjnë të ditur familjarë e miq të tij, siç raporton 'Tv Klan'. Këta të fundit kanë përcjellë ngushëllimet e tyre në rrjetet sociale. Mësohet se varrimi do të bëhet nesër në Tiranë, homazhet […]

today24/06/2024

Aktualitet

“Shtyjmë plakjen, fitojmë energji të re”/ Kryeministri Rama dhuron gjak: Nuk ka dhuratë më ripërtëritëse

Kryeministri Edi Rama iu bashkua edhe këtë vit nismës për dhurimin e gjakut. “Nuk ka dhuratë më ripërtëritëse se sa dhurimi i gjakut”, u shpreh kreu i qeverisë, teksa dhuroi gjak. “Ne e kemi traditë. Një pjesë këtu, që janë që nga bashkia, e dinë shumë mirë. Çdo vit, rigjenerohemi duke dhënë gjak. Sepse dhënia e gjak, nuk është vetëm ndihmë jetike për ata që kanë nevojë, por është edhe […]

today18/06/2024

Aktualitet

Nga studentë në kamerierë/ Turizmit i duhen edhe 30 mijë punonjës shtesë në këtë sezon

Baret, restorantet dhe hotelet, aktualisht punësojnë mbi 100 mijë individë, por sektori ka mungesa të mëdha, përballë shifrave disa milionëshe të turistëve që vijnë në Shqipëri. Këtë vit shkollat e mesme dhe universitetet po mbyllen më herët, dhe një nga arsyet është edhe furnizimi me fuqi punëtore I tregut të shërbimeve. “Nëse i referohemi shifrave të zyrës së punës dhe INSTAT-it, të punësuar aktualisht në sektorin tonë janë 120 mijë […]

today17/06/2024

Aktualitet

Shtetësia/ Hiqet testi i gjuhës për shqiptarët e Kosovës, Malit të Zi dhe RMV-së

Shqiptarët e Kosovës, Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe Malit të Zi nuk e kanë më detyrim provimin e Gjuhës Shqipe për të marrë shtetësinë shqiptare. Ndryshimet ligjore të botuara në fletoren zyrtare hyjnë në fuqi në fund të muajit Qershor. “Përjashtim nga ky rregull bëhet vetëm për shtetasit e huaj në shtetet e të cilave Gjuha Shqipe është gjuhë zyrtare.” Lehtësira ka edhe për talentet e reja që duan […]

today07/06/2024

Aktualitet

Zbulohet skema mashtruese në emër të Ambasadës Amerikane në Tiranë, reagon institucioni: Po bashkëpunojmë me policinë, qytetarët shqiptarë të mos bien ‘pre’

Ambasada Amerikane në Tiranë në një deklaratë për mediat ka njoftuar se është zbuluar një skemë mashtrimi, ku disa persona, në emër të kësaj ambasade premtonin udhëtime falas apo viza me kosto të ulëta. Ambasada deklaron se është në dijeni të një të ashtuquajturi projekt të njohur si “Let’s Talk Together About US24.” Sipas këtij institucioni, ky grup nuk ka asnjë lidhje me Ambasadën e SHBA, Departamentin e Shtetit të […]

today06/06/2024