play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Aktualitet

768 Results / Page 2 of 86

Aktualitet

Kremtohet dita e Sulltan Novruzit/ Simbolizon ardhjen e Pranverës dhe gjallërimin e jetës

Me 22 Mars çdo gjë nis të marrë jetë dhe gjallëri, duke shënuar nisjen e stinës së pranverës. Kjo është edhe simbolika kryesore e diteës së Sulltan Novruzit ku qindra besimtare bektashinj u mblodhën në selinë e shenjtë të Kryegjyshatës Botërore Bektashiane. Me këngë e valle siç i ka hije kësaj feste të shenjtë, besimtarët urojnë për më shumë harmoni e mbarësi në çdo familje. “Uroj që të jetë një […]

today22/03/2024

Aktualitet

Shqipëria feston Sulltan Nevruzin, festën më të rëndësishme të bektashinjve

Besimtarët bektashianë shqiptarë kremtojnë sot ( 22 mars) Ditën e Sulltan Nevruzit. Sipas besimit bektashian kjo ditë shënon fillimin e vitit të ri dhe përkon me ditëlindjen e Imam Alit në Qabe. Në Shqipëri Dita e Sulltan Nevruzit, festa më e rëndësishme e Bektashizmit, u dekretua si festë kombëtare në vitin 1996. Në botën Aleviane kjo ditë shënohet si dita e fisnikërisë bektashiane dhe dita e ringjalljes së madhe. Ajo […]

today22/03/2024

Aktualitet

Euro 2024/ Ministri Balla dhe Ambasadori gjerman takojnë drejtuesit e Policisë së Shtetit. Shqiptarët tifozët e tretë për nga numri, pas gjermanëve dhe anglezëve

Ndërsa kanë mbetur edhe 85 ditë nga Euro 2024, Ministri i Brendshëm Taulant Balla dhe Ambasadori i Republikës Federale Gjermane në Tiranë Karlfried Bergner u takuan sot me drejtuesit më të lartë të Policisë së Shtetit. Policia e Shtetit ka nënshkruar ndërkohë një marrëveshje bashkëpunimi me Policinë federale gjermane lidhur me kontributin që Shqipëria do të japë për mbarëvajtjen e eventit më të madh sportiv europian të këtij viti. Ministri […]

today21/03/2024

Aktualitet

Energjia për prodhimin e bukës, arrihet dakordësia! Faturimi do të jetë i ndryshëm për biznesin sipas aktivitetit

Ministria e Energjisë dhe Infrastrukturës dhe Shoqatat e Furrave të Bukës dhe Pastiçerisë kanë gjetur dakordësi sa i përket tarifimit të energjisë tek ato ndërmarrje që si aktivitet nuk kanë vetëm prodhimin e bukës. Drejtori i OSHEE u shpreh se është gjetur zgjidhja për t’i tarifuar këta klientë të ndarë në tre fasha “Ne kemi pasur një diskutim shumë të gjatë me Ministrinë e Infrastrukturës dhe Energjisë me përfaqësues aty […]

today18/03/2024

Aktualitet

Shqipëria 15 vjet në NATO, ministri Peleshi: Dëshmi e përkushtimit të palëkundur ndaj vlerave të përbashkëta!

Shqipëria shënon këtë vit 15 vjetorin e anëtarësimit në Aleancën më të madhe ushtarake, NATO. Nga përfaqësia jonë diplomatike në Bruksel, Ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi shprehu vlerësimin për kontributin që përfaqësuesit tanë kanë dhënë dhe japin çdo ditë, në këtë rrugëtim. “Jemi fatlumë që jemi pjesë e hapësirës së NATO-s, e kësaj Aleance të fuqishme ushtarake. Unë dua të përgëzoj punën e përditshme që përfaqësia jonë bën për të […]

today18/03/2024

Aktualitet

Rama ndan videon: Aeroporti i Vlorës gati vitin e ardhshëm

Kryeministri i vendit Edi Rama, ka shpërndarë një video ku tregon ecurinë e punimeve në kantierin e Aeroportit të Vlorës. Shefi i qeverisë thotë se punimet po ecin me ritme të shpejta, me qëllim që Aeroporti të jetë gati vitin e ardhshëm. “Mirëmëngjesi dhe nga kantieri i punës në Aeroportin Ndërkombëtar të Vlorës ku po punohet me ritme të shpejta për të qenë gati vitin e ardhshëm, ju uroj një […]

today18/03/2024

Aktualitet

Autorja e njohur shqiptare Lea Ypi, nderohet me çmimin prestigjioz “Ridenhour”

Shkrimtarja e njohur shqiptare Lea Ypi është shpallur fituese e çmimit prestigjioz ‘Ridenhour’. Autorja e fitoi çmmin me librin e saj ‘Free’ (Të Lirë). "The Nation Institute" bën me dije se këto çmime ndahen në katër kategori që jepen çdo vit si mirënjohje për ata që këmbëngulin në aktet e thënies të së vërtetës. Lajmin e ka dhënë vetë shkrimtarja në një postim në X e cila shprehet e lumtur […]

today14/03/2024

Aktualitet

Festimet e Ditës së Verës/ Si do të ndryshojë qarkullimi nesër në Tiranë

Si çdo vit, Tirana do të zhvillojë nesër aktivitete të shumta për Ditën e Verës. Bashkia e Tiranës ka organizuar festime të ndryshme me muzikë, art, lojëra dhe argëtim. Për të garantuar mbarëvajtjen e këtyre aktiviteteve dhe për t’i dhënë mundësi qytetarëve që të festojnë qetësisht, Bashkia e Tiranës, në bashkëpunim edhe me Policinë e Shtetit, ka marrë të gjitha masat për kufizimin e qarkullimit të automjeteve në disa prej […]

today13/03/2024

Aktualitet

Rriten pagesat buxhetore për bonusin e bebeve, por lindjet ranë me 22 përqind

Bebet e lindura në vitin 2023 shënuan rënie rreth 10 për qind në krahasim me vitin 2022, por pagesat për bonusin e bebeve erdhën në rritje. Gjatë vitit të kaluar u paguan nga buxheti i shtetit 3,3 miliardë lekë rreth 31 milionë euro si bonus për foshnjat e lindura në Shqipëri. Kjo ndodhi pavarësisht faktit se vitin e kaluar kanë lindur2478 bebe më pak se në vitin 2022 dhe gjithashtu […]

today12/03/2024

0%