play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Technology

14 Results / Page 2 of 2

Background

Technology

Shumë abonentë lënë Netflix-in. Platforma pushon nga puna punojësit

"Netflix"  ka bërë një shkurtim në stafin e platformës duke larguar nga puna  rreth 150 punonjës  nga puna, një muaj pasi që platforma online e filmave tha se ka filluar të humbas abonentë për herë të parë që nga hapja rreth një dekadë më parë. Gjiganti i “argëtimit” tha se shkurtimet e stafit do të bëhen kryesisht në zyrat që ndodhen në Kaliforni të SHBA-ve. Platforma "Netflix"  aktualisht ka të […]

today19/05/2022

Technology

Dronë që fluturojne ne terrene që nuk i njohin . Jo më fantashkencë por realiteti i së ardhmes!

Një grup prej 10 dronësh të ndezur ngrihen në një pyll në Kinë, më pas kalojnë rrugën e tyre midis degëve të rrëmujshme, shkurreve dhe mbi tokë.Eksperimenti, i udhëhequr nga shkencëtarët në Universitetin Zhejiang, ngjall skena nga fantashkenca – dhe autorët në fakt citojnë filma të tillë si “Star Wars”, “Prometheus” dhe “Blade Runner 2049” në prezantimin e punës së tyre.“Këtu, ne bëjmë një hap përpara (për) një të ardhme […]

today11/05/2022

Technology

Projekti i Apple për makinën elektrike i besohet një shqiptareje

Korporata amerikane Apple Inc. ka rekrutuar një drejtuese shqiptare nga Ulqini që prej kohësh ka drejtuar kompaninë Ford Motor Co. në Shtetet e Bashkuara për të drejtuar përpjekjet në realizimin e makinës elektrike të kompanisë Apple. Gjiganti i teknologjisë punësoi Desi Ujkashevic (Dezi Ujkashin) për projektin e makinës, raporton Bloomberg. Ujkashevic kishte punuar për Ford që nga viti 1991, së fundmi ka shërbyer si drejtoreshë për sigurinë e mjeteve. Drejtoresha […]

today05/05/2022

Technology

WhatsApp do të jetë gjigandi i ri i rrjeteve sociale?

Kompania Meta po shpenzon miliarda dollarë për të ndërtuar metaversin – një univers alternativ dhe virutal – por cilat janë planet e saj më të fundit për WhatsApp? Që prej blerjes së WhatsApp nga Mark Zuckerberg në vitin 2018, qëllimi i tij kryesor ka qenë monetizimi i këtij aplikacioni për të gjeneruar më shumë para por kjo nuk ka qenë fare e lehtë. Në fillim, plani i tij ka qenë […]

today18/04/2022

Technology

Ju prezantojmë me Ferrarin e deteve

Studioja Lazzarini Design është frymëzuar nga Ferrari për të krijuar Gran Turismo Mediterranea, një jaht luksoz dhe shumë i veçantë, që mund të konsiderohet edhe supermakina e deteve. Me një ngjyrë “Rosso Corsa” (e kuqja e garave) që dekoron pjesën e sipërme të mjetit lundrues, ky jaht duket sikur ka dalë nga fabrika e Maranellos, aty ku Ferrari krijon makinat e saj për rrugë dhe pistë. Një nga karakteristikat më […]

today14/04/2022

No more entries

0%