play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Technology

Startup-i xAI i inteligjencës artificiale do të integrohet në platformën X, Elon Musk e konfirmon!

today06/11/2023

Background
share close

How Elon Musk founded Zip2 with his brother Kimbal

Startup-i xAI i inteligjencës artificiale të Elon Musk do të integrohet në platformën e tij të mediave sociale X dhe gjithashtu do të jetë i disponueshëm si një aplikacion i pavarur. Miliarderi i teknologjisë tha gjithashtu se xAI lëshoi modelin e tij të parë të AI, një bot të quajtur Grok, pasi e bëri atë të disponueshëm për të gjithë abonentët X Premium+.

 

Musk i cili ka kritikuar përpjekjet e Big Tech për inteligjencën artificiale si censurë, lançoi në korrik xAI, duke e quajtur atë një “Inteligjencë Artificiale maksimale që kërkon të vërtetën” që përpiqet të kuptojë natyrën e universit për të rivalizuar Bardin e Google (GOOGL.O) dhe Microsoft (MSFT.O) Bing AI. “Grok ka akses në kohë reale në informacione nëpërmjet platformës X, e cila është një avantazh masiv ndaj modeleve të tjera,”-shtoi Musk. X, firma e mediave sociale e njohur më parë si Twitter që zotëron Musk, është e ndarë nga xAI, por kompanitë punojnë ngushtë së bashku. xAI gjithashtu punon me prodhuesin e tij të makinave elektrike Tesla (TSLA.O) dhe kompani të tjera.

 

Rikujtojmë, se termit AI iu është dhënë titulli “termi i vitit” nga krijuesit e Fjalorit Collins, duke marrë parasysh diskutimet që kanë vërshuar për këtë teknologji në vitin 2023, qoftë për ndikimin e saj pozitiv dhe negativ. Përdorimi i termit është katërfishuar këtë vit.

Ndërkaq, janë bërë plot 1 vit që kur në krye të kompanisë X që dikur njihej si Twitter, erdhi miliarderi amerikan Elon Musk. Për të shmangur keqpërdorimet që bëhen me raste në rrjetet sociale, Musk i bën thirrje përdoruesve të këtij rrjeti që mos ta përdorin 24 orë. “Zogu është i lirë”, pati shkruar Musk më 27 tetor të vitit të kaluar, për ta zyrtarizuar marrjen nën kontroll të Twitterit që më vonë mori emrin X.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *