play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

sashaclubfm

1078 Results / Page 1 of 120

Background

Ekonomi

Bordi vendos çmimet e reja, rrit naftën dhe benzinën

Bordi i Transparencës ka vendosur këtë të martë çmimet e reja të tregtimit të karburanteve me shumicë dhe pakicë në vend. Bordi ka vendosur rritjen e çmimit të naftës me 9 lekë për litër dhe të benzinës me 6 lekë për litër. Përkatësisht një litër naftë do të tregtohet me 252 lekë dhe një litër benzinë me 241 lekë. Bordi i Transparencës në datë 5 Korrik 2022, në mbledhjen e […]

today05/07/2022

LifeStyle

Sot është Dita Botërore e Bikinit/ Historia e veçantë e krijimit të tyre

5 korriku është përcaktuar si Dita Botërore e Bikinit, pasi pikërisaht në këtë datë në vitin 1946 dolën për herë të parë në shitje menjëherë pas një sfilate të modës në pishinën Molitor në Francë. Shumë vende perëndimore i shpallën ato të paligjshme, ndërsa Vatikani i futi në listën e mëkateve. Bikinit filluan të popullarizohen nga yjet aktore si Brigitte Bardot dhe Ursula Andress dhe nga mesi i viteve 1960 […]

today05/07/2022

Rajoni

Sunny Hill do mbahet në Parkun e Gërmisë, aktivistët kërkojnë anulimin e vendimit: Dëmton mjedisin!

Aktivistët kërkojnë anulimin e vendimit të Komunës së Prishtinës që lejon mbajtjen e festivalit Sunny Hill në Parkun e Gërmisë, mbi arsyetimin se e dëmton mjedisin. Në ankesën drejtuar kryetari të Prishtinës dhe Drejtorisë së Parqeve thonë se vendimi përbën shkelje ligjore, saktësisht Ligjit për mbrojtjen e Natyrës. “Ne si organizatë që e monitorojmë Drejtorinë e Parqeve nuk kemi hasur në ndonjë debat publik apo thirrje për pjesëmarrje në vendim. […]

today05/07/2022

Bota

Thatësira më e madhe në 70 vite, Italia shpall gjendjen e jashtëzakonshme në pesë rajone

Italia ka shpallur shpall gjendjen e jashtëzakonshme për thatësirën në pesë rajone, konkretisht Emilia Romagna, Friuli Venezia Giulia, Piemonte, Veneto e Lombardia- thatësira më e madhe në 70 vite, shkruan BBC. Thatësira kërcënon më shumë se 30% të prodhimit bujqësor të Italisë, sipas sindikatës bujqësore Coldiretti. Moti i nxehtë dhe reshjet e pakta gjatë dimrit dhe pranverës kanë shtuar mungesën e ujit në Italinë veriore. “Po” është lumi më i gjatë […]

today05/07/2022

Aktualitet

Bashkëpunim në çështjet penale dhe shkëmbimit të informacionit, nënshkruhet marrëveshja mes EPPO dhe Prokurorit Olsian Çela

Një marrëveshje bashkëpunimi u nënshkrua mes Zyrës së Prokurorit Publik Evropian dhe Prokurorit të Përgjithshëm, Olsian Çela i cili ndodhet për një vizitë zyrtare në Luksemburg. Qëllimi i kësaj marrëveshjeje është të lehtësohet bashkëpunimi në çështjet penale dhe shkëmbimin e informacionit. Palët ranë dakord gjithashtu të bashkëpunojnë në ngrirjen e aseteve si dhe të parashikojnë ngritjen e grupeve të përbashkëta hetimore. Në bazë të kësaj marrëveshjeje, parashikohet mundësia e komandimit […]

today05/07/2022

Arsim

100 kuota shtesë për maturantët që duan mjekësinë e Përgjithshme

Ministrja e Arsimit, Evis Kushi ka miratuar 100 kuota shtesë për maturantët që duan të vazhdojnë Mjekësinë e Përgjitshme. Teksa mori pjesë në ceremoninë e diplomimit të studentëve të mjekësisë të viteve 2020 dhe 2021 Kushi u shpreh: Sot kam një lajm shumë të mirë për Universitetin e Mjekësisë. Për mjekët, për pedagogët, por edhe për maturantët që sapo janë diplomuar. Sapo kemi miratuar në Ministrinë e Arsimit dhe Sportit 100 […]

today05/07/2022

Politikë

Rama nga Holanda: Në nëntokën shqiptare është zbuluar një sasi e madhe gazi dhe nafte, ndryshon të ardhmen

Kryeministri Rama ka zhvilluar një bashkëbisedim me përfaqësues të biznesit holandez që operojnë aktualisht në Shqipëri, si dhe me investitorë të rinj potencial, të interesuar për të zgjeruar aktivitetin e tyre në vendin tonë në sektorë me rëndësi. Rama u shpreh se Holanda është mjaft e pranishme në Shqipëri. Ai gjithashtu theksoi se jemi në prag të një zbulimi të rëndësishëm në nëntokën shqiptare. Rama: Këtu janë disa prej aktorëve kryesorë […]

today05/07/2022

Sociale

“Riedukim” për Mukën nga Rama, gazetarët protestojnë para Kryeministrisë

Dhjetëra gazetarë e reporterë janë bërë bashkë për të protestuar pasditen e sotme përballë kryeministrisë, në shenjë solidariteti me kolegun e tyre Klevin Muka, i cili u dërgua për “riedukim” nga kryeministri Edi Rama. Gazetari në fjalë u përjashtua nga konferencat qeveritare deri në muajin tetor. Ndërkohë, protestuesit kanë mbajtur një sërë pankartash në duar dhe për më tepër kanë vendosur në shenjë simbolike për ndalimin e lirisë së fjalës […]

today04/07/2022

Guinness

I verbuar prej 10 vitesh,nget makinën me 300 km/orë,hyn në Guiness!

Një shofer i cili  u verbua në një aksident 10 vjet më parë, theu rekordin botëror, duke u futur  në Librin  Guiness, pasi ngau makinën me  300 kilometra në orë. Dan Parker para se të pësonte aksident ishte i njohur për pjesëmarrje në garat e  makinave, ndersa  këtë rekord e theu fiks 10 vjet pasi ishte verbuar. Kjo garë u organizua nga "Federata Kombëtare e Shoferëve të Verbër", ndersa  Parker […]

today04/07/2022

0%