play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Interesante

47 Results / Page 2 of 6

Background

Interesante

E premte 13, çfarë duhet të bëni për ditën më të zezë të vitit?

Nëse je supersticioz dhe shqetësohesh për këtë bashkim dhe historinë që fshihet pas, nuk je vetëm. Data 13 e premte, prej vitesh, që para lindjes së Krishtit, është konsideruar një prej ditëve më të pafata të vitit. Për shumë njerëz, ky është makthi më i madh që mund të ndodhë në kalendarin e një viti. Për vitin 2022, kjo është e premtja e pare dhe e vetmja, e cila vjen […]

today13/05/2022

Interesante

Mardini, qyteti 2000-vjeçar ku ende flitet gjuha e Jezusit

Porta të larta, mure të vjetra guri dhe rrugica të ngushta me kalldrëm ku dëgjohen biseda në arabisht, armenisht, toranisht, turqisht dhe aramaisht, një gjuhë e lashtë semite që dikur besohet se është përdorur nga Jezusi. Gjuha aramaike Gjuha aramaike, është një gjuhë semite, që fillimisht flitej nga popullsia e lashtë e Lindjes së Mesme të njohur si aramaenë. Ajo ishte e lidhur me hebraishten, gjuhën siriane e fenikase. U shkrua […]

today12/05/2022

Interesante

Fotoja e ndaluar e princeshës Diana që nuk duhej të publikohej kurrë

Një foto e Princeshës Diana, të cilën një tabloid britanik e konsideroi të papërshtatshme për botim, u shit në ankand në SHBA për 18,306 dollarë. Çfarë tregon fotografia? Fotoja bardh e zi ka përmasa 20×25 cm dhe është realizuar në fillim të viteve ’80. Siç mund ta shihni vetë, fotoja tregon princeshën në një shtëpi malore, ndoshta në Francë, duke buzëqeshur para kamerës, ndërsa është mbështetur në gjunjët e një të riu, […]

today25/03/2022

Interesante

Pasi të bëni 40 vjeç këto ushqime duhet t’i zhdukni nga tavolina juaj

Aftësitë rimëkëmbëse të trupit zbehen ndjeshëm pas të dyzetave. Në këtë grupmoshë, njeriu është më i rrezikuar nga kolesteroli i lartë, sëmundjet e zemrës, artriti apo diabeti. Njerëzit e moshës 35-55 vjeç që kanë nivele mesatarisht të larta të kolesterolit përballen me një rrezik të rritur të sëmundjeve të zemrës që arrin deri në 39 përqind.  Ndaj pas moshës 40 vjeç kujdesi duhet të jetë edhe më i shtuar, ndërsa […]

today24/03/2022

Interesante

I ulur mes rrënojave, ukrainasi i bie violonçelit në qendër të Kharkiv-it të shkatërruar nga lufta

Në ditën e 28 të luftës së Rusisë ndaj Ukrainës, një qytetar duket se është shfaqur mes rrënojave duke luajtur në violinçel. Përmes një postimi në Twitter ai shfaqet në qendër të Kharkiv-it të shkatërruar nga lufta duke luajtur tinguj muzikorë. Videoja prekëse tregon muzikantin ulur në qendër të shkretë të qytetit ndërsa ndërtesat e djegura dhe rrënojat e rrethojnë atë. Kharkiv, i cili është qyteti i dytë më i madh […]

today24/03/2022

Interesante

Një artist tregoi se si do të dukeshin sot 20 njerëz ikona të së kaluarës

Ndoshta ju keni imagjinuar ndonjëherë njerëz që kanë jetuar shumë vite më parë dhe keni menduar se si mund të dukej. Edhe kjo është ajo që artistes Hidreley Diao i pëlqen vërtet të bëjë. Bright Side vendosi t’i hedhi një sy punës së këtij artisti dhe ndau pjesët më të mira. Mikelanxhelo Herkuli Vasko da Gama Markeze de Pompadour Isak Njutoni Joan of Arc Frida Kahlo Zeusi Leonardo da Vinçi Nefertiti Ludwig van Beethoven […]

today22/03/2022

Interesante

Ka më shumë se 5000 botë përtej sistemit tonë diellor, e konfirmon NASA

Ka më shumë se 5 mijë planetë të konfirmuar përtej sistemit tonë diellor, sipas NASA-s. “Nuk është thjesht një numër. Secila prej tyre është një botë e re, një planet krejt i ri. Unë emocionohem për secilin, sepse ne nuk dimë asgjë për ta”, tha në një deklaratë Jessie Christiansen, udhëheqëse e shkencës për arkivin dhe një shkencëtare kërkimore me Institutin e Shkencës Ekzoplanete të NASA-s. Një shumëllojshmëri e llojeve […]

today22/03/2022

Interesante

Më shumë se një shekull nën ujë, gjendet e paprekur anija e eksploruesit Sir Erdest Sackleton në Antarktidë

Shkencëtarët  kanë gjetur pas një shekulli anijen e fundosur në detin Wendell në Antarktidë. Endurance, anija e humbur e eksploruesit Sir Erdest Sackleton,  është gjetur pas 107 vitesh në një thellësi prej 3 km në gjendje shumë të mirë që duket njëlloj si ditën që është fundosur. Mediat e huaja bëjnë me dije se ngjarja ka ndodhur për muaj të tërë e bllokuar në akull, duke detyruar Sackleton dhe njerëzit […]

today09/03/2022

0%