play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Kuriozitete

112 Results / Page 2 of 13

Background

Kuriozitete

Zbulohet një korridor i fshehtë në Piramidën e Madhe të Gizës

Zyrtarët egjiptianë të antikiteteve thonë se kanë konfirmuar ekzistencën e një korridori të brendshëm të fshehur mbi hyrjen kryesore të Piramidës së Madhe të Gizës. Videoja nga një endoskop tregoi brendësinë e korridorit, i cili është 9 m i gjatë dhe 2,1 m i gjerë. Zyrtarët thonë se mund të jetë krijuar për të rishpërndarë peshën e piramidës rreth hyrjes ose të dërgon në një dhomë tjetër ende të pazbuluar. […]

today02/03/2023

Kuriozitete

Dhomë personale për macet, çifti: Janë si fëmijët për ne

Çifti i ri, Hannah Whitmore dhe Tommy Taylor Taylor nga Britania e Madhe kanë adaptuar dy mace, të cilat i trajtojnë si fëmijë. Ato kanë dhomën e tyre të gjumit, të cilën Hannah dhe Tommy e kanë mobiluar me një krevat dopio, shtretër macesh dhe shumë lodra. Hannah zbuloi se ajo shpenzoi 300 £ për të dekoruar dhomën e përsosur të gjumit dhe 100 £ të tjera çdo muaj për […]

today02/03/2023

Kuriozitete

Ja pse çiftet vazhdojnë bashkë edhe kur martesa nuk funksionon më

Epoka dixhitale ka ndryshuar mënyrën e komunikimit, por edhe marrëdhëniet e afërsisë mes njerëzve, ndaj po shtohen gjithnjë e më shumë personat që shprehin emocionet e tyre në rrjetet sociale, duke shmangur kontaktin e drejtpërdrejtë. Njerëzit po bëjnë një hap prapa, sepse po rriten breza shumë të vetmuar që vuajnë nga afërsia e vërtetë, janë në frikë të vazhdueshme nga dashuria dhe nuk janë në gjendje të hapen sa duhet […]

today02/03/2023

Kuriozitete

Gjendet një shishe me mesazh të fshehtë, ja çfarë shkruhej

Një notar që vizitoi një plazh në Uellsin e Ri Jugor, Australi, gjeti një mesazh të mbuluar me midhje në një shishe që rezultoi se kishte udhëtuar më shumë se 185 milje. Scott Gutterson tha se ishte duke notuar në Murrays Beach në Jervis Bay të dielën kur gjeti shishen lundruese të mbuluar me guaska midhjesh. Shishja përmbante një mesazh nga një vajzë Wamboin e quajtur Vicki, e cila shkroi se shishja […]

today01/03/2023

Kuriozitete

Restoranti më romantik në botë, mban vetëm për dy persona

Është restoranti më i vogël në botë: ka vetëm një tavolinë dhe ka nevojë vetëm për dy persona në të njëjtën kohë. Pra, nuk ka radhë dhe shumë njerëz. E gjithë vëmendja e tyre i kushtohet dy personave që kanë rezervuar. Në Solo Per Due, përvoja private gjen kuptimin e saj. Restoranti më i vogël në botë nuk pranon më shumë se 2 persona, prandaj është popullor dhe i vështirë të rezervosh një […]

today15/02/2023

Kuriozitete

Historia e shtëpisë më të izoluar në botë

Në pjesën jugore të Islandës, ka disa ishuj të vegjël, shumica e tyre janë të papopulluar, por një nga të gjithë bie në sy. Ishulli i vogël me emrin Elliðaey u bë i famshëm në shekullin e 21-të për shkak të një shtëpie që ndodhet në mes të tij. Nëse jeni mjaft i vjetër, duhet të keni hasur në një foto të një shtëpie të largët në një ishull të […]

today15/02/2023

Kuriozitete

Përmirësoni gjumin dhe zvogëloni stresin me…turshi

Dihet gjerësisht se dieta luan një rol të rëndësishëm në mirëqenien e përgjithshme. Një hulumtim i ri shkencor, i botuar në revistën “Molecular Psychiatry” ka treguar se marrja e një diete të pasur me ushqime probiotike dhe të fermentuara mund të ndihmojnë në uljen e stresit. Në studim, pjesëmarrësit morën ushqime prebiotike dhe të fermentuara. Studiuesit i referohen kësaj si një dietë ‘psikobiotike’, e cila përmban ushqime që synojnë mikrobiomën […]

today14/02/2023

Kuriozitete

Qentë mund të nuhasin shumë sëmundje te njeriu, ja pse

Prej kohësh ka qenë e njohur që qentë, veçanërisht ata të racave Labrador, Njufaundlaend, Dalmatë dhe Shën Bernardino, dinë si t’i nuhasin sëmundjet, veçanërisht disa tumore (si tumoret e gjirit, prostatës apo ato në mushkri), përpara se ato të shkaktojnë shenja të dukshme klinike. Por çfarë nuhasin ata? Përgjigjen e ka dhënë së fundmi një studim mbi 1260 njerëz i botuar në “PNAS” nga studiues suedezë të Institutit Karolinska drejtuar […]

today10/02/2023

Kuriozitete

Si e shohim ne njerëzit një ngjyrë që nuk ekziston (video)

Kur shikojmë një ylber, ne shohim çdo ngjyrë që mund të imagjinonim. Përveç njërës dhe ajo është magenta. Nuk ka gjatësi vale të dritës për magentën. Truri ynë hap pas hapi e krijon atë pra, si e shohim atë? Sytë tanë zbulojnë ngjyrën nga tre qeliza konike të specializuara, secila zbulon gjatësi vale të kuqe, jeshile dhe blu. Por truri ynë bën një hap të çuditshëm njohës për të perceptuar […]

today10/02/2023

0%