play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Sociale

40 Results / Page 2 of 5

Background

Sociale

Dita Ndërkombëtare e Fëmijëve/ Si lindi 1 qershori!

Dita Ndërkombëtare e Fëmijëve është një festë publike e shënuar në disa vende më 1 qershor. Origjina e kësaj feste daton në vitin 1925 kur përfaqësues nga vende të ndryshme u mblodhën në Gjenevë të Zvicrës për të mbledhur "Konferencën e parë Botërore për Mirëqenien e Fëmijëve". Pas konferencës, disa qeveri në mbarë botën caktuan një ditë si “Dita e Fëmijëve” për të theksuar çështjet dhe problematikat që shqetësojnë dhe […]

today01/06/2022

Sociale

Linjë e re direkte Tiranë-Kretë. Shtohen fluturimet me Selanikun dhe Mykonos

Në prag të sezonit turistik, aeroportit “Nënë Tereza” i është shtuar edhe një linjë e re direkte Tiranë-Kretë, e cila u vjen në ndihmë edhe bashkatdhetarëve tanë që jetojnë atje. Krahas linjave direkte me Athinën dhe Kretën, shumë shpejt do të shtohen edhe fluturimet nga Tirana drejt Selanikut dhe Mykonos. Në ceremoninë e uljes së avionit të parë të linjës, kreu i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj tha se kjo […]

today30/05/2022

Sociale

Europa Conference, Rama: Edhe 20 mijë tifozë pritet të vijnë sot

Edhe rreth 20 mijë tifozë të tjerë pritet të mbërrijnë gjatë ditës së sotme në Tiranë për ndeshjen e Conference League, mes Romës dhe Fejnordit. Kryeministri Edi Rama ka publikuar edhe disa foto të tifozëve që vijnë në Shqipëri ndërsa shkruan se sipas një protokolli me standardet më të larta të sigurisë, po mbahen në gatishmëri të gjitha strukturat doganore e policore në Rinas&Durrës dhe natyrisht në Tiranë. Rama: Shqipëria […]

today25/05/2022

Sociale

Eurostat: Vdekshmëria foshnjore në Shqipëri, më e larta në rajon

Vdekshmëria foshnjore është përkeqësuar ndjeshëm vitet e fundit në vendin tone edhe pse mirëqenia është rritur dhe varfëria është ulur, cka logjikisht duhet të kishte ndikuar në uljen e fenomenit, mirëpo ka ndodhur e kundërta. Eurostat në një raport përmbledhes për Ballkanin Përëndimor dhe Turqinë vërejti se, Shqipëria e kishte vdekshmërine foshnjore 10.3 për 1000 lindje të gjalla, fenomen, i cili mbeti i lartë edhe më 2020 me 10 foshnje […]

today24/05/2022

Sociale

Rikonstruksioni i Piramidës, shikoni si është shndërruar objekti simbol i Tiranës. “Këmbana e Paqes” do rikthehet sërish si kujtesë e trazirave të 97’

Piramida e Tiranës është ende nën rikonstruksion, por edhe pse ende pa përfudnuar, shihet se si është shndërruar objekti simbol i kryeqytetit. Gjatë inspektimit që zhvilloi sot kryeministri Edi Rama dhe kryetari i Bordit të Fondacionit Shqiptaro-Amerikan për Zhvillim, Michael Granoff, kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj dha lajmin se Këmbana do të rikthehet sërish pas restaurimit dhe projektit të transformimit të Piramidës. Vite më parë, instalacioni “Këmbana e Paqes”, e […]

today18/05/2022

Sociale

Shqipëria, e para në rajon për numrin e divorceve!

Të dhëna nga Eurostat, tregojnë se Shqipëria është vendi me numrin më të madh të divorceve në rajon. Në vend të dytë renditet Serbia, pasuar nga Mali i Zi, Maqedonia e Veriut dhe Kosova. 2019, VENDET E RAJONIT/ PHOTO CREDITS: EURONEWS ALBANIA 2020, VENDET E RAJONIT/ PHOTO CREDITS: EURONEWS ALBANIA Përllogaritja e renditjes është bërë për vitin 2019 në bazë të normës bruto për 1 mijë banorë. VENDET E BE/ […]

today18/05/2022

Sociale

Familjet në Ndroq hyjnë në shtëpitë e reja!

Në kuadër të Programit të Rindërtimit lagja e re në Ndroq hap dyert për dhjetëra familje, të prekura nga tërmeti i 26 nëntorit. Në lagjen e re të Ndroqit janë ndërtuar 74 shtëpi të reja individuale. Së shpejti është planifikuar të përfundojë qendra e re shëndetësore, si dhe kopshti e çerdhja për fëmijët e zonës, duke kompletuar kështu një lagje të mirë-organizuar me infrastrukturë moderne, e cila plotëson të gjitha […]

today17/05/2022

Sociale

Tori Spelling: Pse nuk e lashë burrin pavarësisht tradhtive të tij

Tori Spelling dhe burri i saj nuk kanë pasur një martesë të lehtë. Edhe pse kanë shumë vite bashkë nuk e kanë pasur të lehtë, sidomos ajo. Pas gjithë ulje-ngritjeve në marrëdhënien e tyre dhe tradhtive prej varësisë nga seksi, Tori Spelling dhe Dean Dermott janë bashkë. Historia e tyre nisi në xhirimet e filmit Mind Over Murder. Ishte një dashuri me shikim të parë. Në atë kohë ai kishte […]

today17/05/2022

Sociale

Cilët janë tre qytetet në Shqipëri me vdekshmërinë më të larta janar-mars 2022

Qarqet e Lezhës, Durrësit dhe Tiranës ishin më të goditurat nga pandemia në tremujorin e parë të këtij viti, duke pasur vdekshmërinë më të lartë shtesë. Megjithatë ky tregues ishte dukshëm më i ulët se në të njëjtën periudhë të një viti më parë, kur Covid-19 shkaktoi humbje të mëdha në jetë. Sipas të dhënave të INSTAT, Në Lezhë, vdekjet u rritën me 36.6% në krahasim me mesataren 2016-2019, kur […]

today16/05/2022

0%