play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Sociale

8 shkurti, Dita Botërore e Sigurisë në Internet! Pasojat që sjell qëndrimi me orë të gjata në rrjetet sociale

today08/02/2024

Background
share close

8 shkurti shënon Ditën Botërore të Sigurisë në Internet.

Përveç shumë avantazheve, Interneti po kthehet në emergjencë shëndetësore.

Jo vetëm bullizëm, pedofili apo vetëvrasje për të cilat është folur në veçanti për disa rrjete sociale, por qëndrimi me orë të gjata, ngarkesa në sistemin nervor po shkakton konvulsione apo sëmundje epileptike, si dhe çrregullime të ushqyerjes.

Studime tregojnë se mbi 4000 vdekje në vit tek personat nën 24 vjeç ndodhin për shkak të çrregullimeve në ushqyerje, çka e bën shkakun e dytë të vdekjeve pas aksidenteve.

Sipas UNICEF, 180 mijë fëmijë hyjnë online çdo ditë për herë të parë.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


0%