play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Politikë

85 Results / Page 2 of 10

Background

Politikë

Heqja e VETO-s, Rama: Partia e Borissov e shpëtoi fytyrën e Bullgarisë dhe BE-së

Edi Rama shprehet se partia e Boyko Borissov e shpëtoi fytyrën e Bullgarisë dhe BE-së. Nëpërmjet një postimi në Twitter, Rama deklaron se duhet që Bashkimi Europian të veprojë sa më shpejt për çështjen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. “Sapo mora një telefonatë nga Boyko Borissov. Nuk mund ta falënderoja sa duhet për mendimin e tij të mirë që më thirri, por mund ta falënderoja për rolin […]

today24/06/2022

Politikë

Reagon Rama: Oh! Ministria e Jashtme e Bullgarisë ka një problem me mënyrën time të të folurit! Hiqni VETO-n ose më duroni mua!

Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas deklaratës së Ministrisë së Jashtme të Bullgarisë për komunikimin e tij gjatë ditës së djeshme në Bruksel. Ministria bullgare i kërkoi Ramës të përshtatë komunikimin si një politikan nga një vend kandidat për në BE. “Oh! Ministria e Jashtme e Bullgarisë ka një problem me mënyrën time të të folurit! Mjaft e drejtë. Edhe unë kam një problem me mënyrën se si Bullgaria dëshiron […]

today24/06/2022

Politikë

“Jeni një turp”, Ministria e Jashtme bullgare i përgjigjet Edi Ramës

Ministria e Jashtme bullgare ka reaguar në lidhje me deklaratat e ashpra dje të bëra nga kryeministri Edi Rama, ku ky i fundit i quajti ‘një turp’ sa i takon qëndrimit për çështjen e integrimit. Përmes një reagimi zyrtar Bullgaria ka dënuar qëndrimet e Ramës. “Bullgaria ka qenë gjithmonë ndër ato shtete anëtare të Bashkimit Evropian që mbështesin përkatësinë evropiane të popullit shqiptar. Ne kemi mbrojtur perspektivën evropiane të Shqipërisë […]

today24/06/2022

Politikë

Rama pas Samitit të BE-së: Ne shqiptarët nuk jemi aq të mirë sa të dorëzohemi bukur

Pas përfundimit të Samitit të BE-së në Bruksel, kryeministri Edi Rama ka ndarë në Twitter foton e përbashkët me liderët e BE-së dhe Ballkanit Perëndimor që ishin prezentë në Samit. “Vend i bukur me premtime të bukura të pambajtura. Por ne shqiptarët nuk dorëzohemi bukur”, shkruan Rama në Twitter.   “Vend i bukur njerëz të këndshëm fjalë të bukura foto të bukura dhe imagjinoni sa më bukur mund të ishte nëse […]

today23/06/2022

Politikë

“Jeni një turp”, Rama ia thotë në sy gazetares bullgare në Bruksel: Do ndërtojmë Evropën në vendin tonë

Kryeministri Rama ka folur para Samitit të BE-së në Bruksel. Teksa u ndal te çështja bullgare dhe e quajti një turp për Evropën, kryeministri tha se nuk shpreson që të zgjidhet asgjë. I pyetur nga gazetarët bullgarë, Rama nuk ngurroi t’ia thoshte në sy se janë “një turp.” “Ohh Bullgaria këtu. Jeni rrëmujë ju djema. Një rrëmujë e madhe dhe jeni një turp teksa mbani peng dy vete të tjera […]

today23/06/2022

Politikë

“Dritë jeshile” në Bullgari, Rama merr vendimin për pjesëmarrjen në Samitin e BE-së

Kryeministri Edi Rama ka konfirmuar pjesëmarrjen e Shqipërisë në Samitin e BE për Ballkanin Perëndimor, që do të mbahet nesër. Në një postim në “Twitter”, Rama thekson se do të marrë pjesë në mbledhjen e Këshillit të BE-së, duke shtuar se “Nuk do të ketë shumë për të dëgjuar për ne, por ne do të kërkojmë të dëgjohemi për idenë e një Komuniteti të Ri Politik Evropian”. Postimi i Ramës: […]

today22/06/2022

Politikë

Samitin i BE në Bruksel, Rama: Presim një tjetër jo

Kryeministri Edi Rama bëri me dije se ka komunikuar me presidentin serb, Aleksandër Vuçiç dhe homologun maqedonas, Dimitar Kovaçevski në lidhje me samitin e ardhshëm të Bashkimit Europian, që do të zhvillohet më 23 qershor në Bruksel. Përmes një postimi në rrjetet sociale, Rama u shpreh se nga ky samit pret një tjetër përgjigje negative, sa i takon çeljes së negociatave me BE-në. Kjo sipas kreut të qeverisë, për shkak […]

today21/06/2022

Politikë

Kryeministrja finlandeze: Mbështesim Shqipërinë për anëtarësimin në BE

Kryeministrja finlandeze finlandeze Sanna Marin ka shprehur mbështetjen e vendit të saj për integrimin e Shqipërisë në BE dhe gjithë Ballkanit Perëndimor. Gjatë një vizite zyrtare në Tiranë, Marin në konferencën e përbashkët me kryeministrin Rama u shpreh se Shqipëria e ka mbështetur Finlandës pas aplikimit të saj për tu bashkuar me NATO-n. Sanna Marin: Jam shumë e lumtur që jam në Tiranë. Shqipëria dhe Finlanda kanë tashmë një marrëdhënie […]

today21/06/2022

0%