play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Sport

Verstappen triumfon në Las Vegas, fiton garën e 18 sezonale në F1

today20/11/2023

Background
share close

Maks Verstappen nuk di të ndalet! Piloti holandez i “Red Bull” fiton edhe Çmimin e Madh të Las Vegasit, që është gara e parafundit e Botërorit të Formulës 1. Për kampionin në fuqi kjo është fitorja e 18 sezonale.

Verstappen e nisi garën me një penalizim prej 5 sekondash pasi nxori jashtë piste rivalen Ferarit Sharls Lekler. E pavarësisht kësaj, holandezi rekuperoi në vazhdim e doli i pari.

Lekler u kënaq me vendin e dytë, e pas tij doli piloti tjetër i “Red Bull” Serxhio Perez. Carlos Sainz i cili u penalizua me 10 vende e mbylli i gjashti garën, pas Ocon dhe Stroll.

Pilotët e “Mercedes”, Ljuis Hamilton dhe George Russel dolën respektivisht në vend të shtatë dhe të tetë. “Red Bull” bëri historinë në garën e 21 sezonale, pasi kurrë më parë nuk kishte ndodhur që një makinë të fitonte 20 Çmime të Mëdha në një Botëror të vetëm.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


0%