play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Sport

Risi në futboll, Anglia do të aplikojë kartonin blu

today08/02/2024

Background
share close

Revolucion i ri në horizont për futbollin. Pas VAR-it, kartoni blu për përjashtimet me një afat të caktuar nga fusha do të aplikohet në Angli.

Sipas “Telegraph”, IFAB (Bordi i Federatës Ndërkombëtare të Futbollit) ka dhënë dritën jeshile për eksperimentimin e ndëshkimit të ri, i cili do t’i lejojë gjyqtarit të ndeshjes të largojë nga fusha për 10 minuta lojtarët që do të kryejnë faulle taktike ose debate me gjyqtarin për ndonjë vendim të caktuar.

Nëse një lojtar merr një karton blu dy herë në një ndeshje, kjo do të thotë zyrtarisht se ai merr një karton të kuq. Nëse një lojtar merr një karton blu dhe një karton të verdhë në një ndeshje, kjo zyrtarisht do të thotë se ai merr një karton të kuq.

 

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


0%