play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

LifeStyle

Profesionet më të urryera në botë

today24/01/2023

Background
share close

Ka shumë karriera që shikohen në mënyrë të favorshme nga shoqëria si mjeku, zjarrfikësi ose infermierja. Por çfarë ndodh me karrierat që urrehen nga publiku i gjerë? Pavarësisht nëse është një stereotip i padrejtë apo keqkuptime për shkak të ndikimit negativ të medias, ka shumë profesione që njerëzit thjesht duket se i urrejnë.

Avokatët

Kjo karrierë shumë e përfolur, por shumë e kërkuar dhe fitimprurëse është një nga profesionet më të urryera në botë. Avokatët shpesh perceptohen si arrogantë ose krenarë dhe kanë një reputacion se kujdesen për paratë më shumë se klientët e tyre.

Politikanët

Shumë votues kanë një marrëdhënie dashuri-urrejtjeje me politikanët që drejtojnë vendin e tyre. Perceptimi publik priret t’i shohë zyrtarët e zgjedhur si të etur për pushtet, të paaftë ose të korruptuar. Një studim zbuloi se 72% e amerikanëve besojnë se politikanët kujdesen më shumë për rizgjedhjen sesa për marrjen e vendimeve të shëndosha.

Gazetarët

Detyra e tyre është të raportojnë lajmet e ditës në mënyrë të drejtë dhe të saktë megjithatë, shumë gazetarë shihen si të pabesueshëm. Në fakt, vetëm 34% e amerikanëve të anketuar u besojnë mediave masive për të raportuar lajmet në mënyrë të saktë dhe të paanshme. Pavarësisht mungesës së vlerësimit nga publiku i gjerë, shumë gazetarë thonë se do të zgjidhnin sërish karrierën e tyre. Në fakt, 70% e gazetarëve të anketuar thanë se janë të kënaqur me punën e tyre dhe 75% thanë se janë krenarë për punën që bëjnë.

Shitësit

Shumë shitës, pavarësisht nëse janë duke shitur dyshekë, pajisje audio etj, shihen negativisht nga shumë njerëz. Megjithatë shumë shitësve nuk u intereson nëse pëlqehen. Një studim tregoi se 89% e shitësve me performancën më të mirë thanë se nuk kanë nevojë të pëlqehen!

Stomatologë

Ky profesion është një nga më të papëlqyerit sepse ka njerëz të panumërt që me të vërtetë kanë frikë të ulen në atë karrige me gojën e hapur. Disa nga mënyrat se si njerëzit mund ta kapërcejnë këtë frikë janë marrja e ilaçeve kundër ankthit, përdorimi i kufjeve që anulojnë zhurmën dhe gjetja e dentistit të duhur.

Kontabilistë

Kontabilistët shpesh shihen si njerëz të mërzitshëm, ndoshta pak të çuditshëm dhe kjo bën që shumë në publik të mos e pëlqejnë profesionin në tërësi. Një studim zbuloi se gjysma e të anketuarve thanë se ishin të pakënaqur në punën e tyre si kontabilist dhe firmat e vogla po shihnin një qarkullim vjetor prej 15% deri në 20% edhe para se të godiste pandemia në 2020.

Telemarketistët

Bie zilja e telefonit nga një numër i panjohur, duke ndërprerë darkën ose një shfaqje televizive të preferuar, dhe në anën tjetër është një telemarketues. Këto telefonata të bezdisshme janë një nga arsyet që telemarketistët janë ndër profesionet më të urryera. Një studim zbuloi se 40% e punonjësve të qendrës së thirrjeve përballen me thirrje të zemëruara dhe abuzive pothuajse çdo ditë.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


0%