play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Politikë

PE voton raportin e Santos: BE të nisë bisedimet e anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

today19/05/2022

Background
share close

Parlamenti Europian ka votuar rezolutën për Shqipërinë. Rezoluta, është votuar me 519 vota pro, 52 kundër dhe 28 abstenim. Ajo kishte të bënte me progresin e në reformat gjatë vitit 2021. Kjo është përshëndetur nga Raportuesja e Shqipërisë në Parlamentin Europian, Isabel Santos.

Parlamenti Europian i ka Këshillit të BE të hapë sa më shpejt negociatat për Shqipërinë. Moshapja e negociatave sipas tyre, është kërcënim për zgjerimin, duke shtuar se refuzimi i Shqipërisë, dëmton reputacionin e BE-së. PE, kërkon që të merret sa më shpejt vendimi për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

Postimi i Santos:

Duke kërkuar nga BE-ja që të fillojë bisedimet e anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, eurodeputetët inkurajojnë Bullgarinë dhe Maqedoninë e Veriut që të zgjidhin mosmarrëveshjen e tyre kulturore-historike veçmas nga procesi i anëtarësimit Njoftim për shtyp

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Previous post

Sport

E konfirmuar! Shqipëria, miqësore me Estoninë më 13 qershor në “Air Albania”

Kombëtarja shqiptare do të luajë një miqësore me Estoninë. Federata Shqiptare e Futbollit ka arritur akordin me Federatën Estoneze që kjo ndeshje të luhet më 13 qershor 2022 në stadiumin “Air Albania” të Tiranës, duke nisur nga ora 18:00. Në këtë datë ishte planifikuar më parë që Shqipëria të luante ndaj Rusisë në Ligën B të Nations League, por pas vendimit të UEFA për pezullimin e Rusisë, FSHF vendosi që […]

today19/05/2022

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


0%