play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Sport

Lirohet Oscar Pistorius, ish-kampioni paraolimpik ishte dënuar me 13 vite burg për vrasjen e së dashurës

today05/01/2024

Background
share close

Pas afro 11 vjet burgim, ish-kampioni paraolimpik Oscar Pistorius është liruar nga burgu. Ai vuajti dënimin pasi u shpall fajtor për vrasjen e të dashurës së tij Reeva Steenkamp në ditën e Shën Valentinit në vitin 2013. Ngjarja që tronditi  gjithë botën u regjistrua në shtëpinë e ish-kampionit në Pretoria të Afrikës së Jugut.

Pistorius, i cili aktualisht është 37 vjeç, pretendoi se vrasja ishte aksidentale. Ai pati deklaruar para trupit gjykues se e ka qëlluar të dashurën e tij përmes derës së banjës, pasi e ngatërroi atë me një hajdut. 37 vjecari pretendoi se kishte qëlluar me armë zjarri pasi kishte frikë për sigurinë e tij.

Ish-kampioni fillimisht nuk u shpall fajtor për vrasje dhe në vend të kësaj u dënua për vrasje nga pakujdesia. Ai u dënua me pesë vjet në vitin 2014, u lirua nga burgu dhe u vendos në arrest shtëpiak. Një vit më vonë, ky dënim u rrëzua kur Gjykata e Lartë e Apelit e Afrikës së Jugut, e cila e shpalli atë fajtor për vrasje me paramendim.

Pistorius ka lindur në Afrikën e Jugut në vitin 1986. Në moshën 11 muajshe, të dyja këmbët i janë amputuar për shkak të një problemi shëndetësor. Ai vazhdoi të konkurronte në Lojërat Paraolimpike dhe u bë i pari i atlet me këmbët e amputuara që konkurroi në Lojërat Olimpike. I njohur si Blade Runner, Pistorius fitoi famë të konsiderueshme për aftësitë e tij atletike.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *