play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Sport

“Goal” rendit kombëtaret e Evropianit, ja në çfarë vendi pozicionohen “Kuqezinjtë”

today28/03/2024

Background
share close

“Goal.com” një prej faqeve më të njohura sportive në botë, ka publikuar sot renditjen e saj të kombëtareve që kanë arritur të kualifikohen në Europianin 2024 në Gjermani. Janë 24 kombëtare gjithsej, duke përfshirë edhe Gjeorgjinë që u kualifikua për herë të parë. Gjeorgjia, siç edhe u kualifikua me vështirësi, renditet e fundit në listë, pra e 24-a.

Megjithatë, fill pas Gjeorgjisë, në vend të 23-të renditet kombëtarja shqiptare e futbollit.

Ja renditja e plotë sipas “Goal” dhe vlerësimi për Shqipërinë:

24 – Gjeorgjia

23 – Shqipëria

22 – Polonia

21 – Serbia

20 – Skocia

19 – Rumania

18 – Sllovenia

17 – Republika Çeke

16 – Zvicra

15 – Sllovakia

14 – Ukraina

13 – Turqia

12 – Danimarka

11 – Kroacia

10 – Hollanda

9 – Austria

8 – Hungaria

7 – Italia

6 – Spanja

5 – Gjermania

4 – Anglia

3 – Belgjika

2 – Portugalia

1 – Franca

Komenti për Shqipërinë:

Shqipëria mori pikën që i nevojitej në Moldavi nëntorin e kaluar për të arritur në finalet e Kampionatit Evropian për të dytën herë në historinë e saj.

Ajo që është e jashtëzakonshme është se Shqiponjat, të cilët drejtohen nga ish-mbrojtësi i Arsenalit dhe Barcelonës, Sylvinho, u mundën në ndeshjen e tyre të parë kualifikuese, duke humbur 1-0 nga Polonia. Megjithatë, ata më pas morën 15 pikë nga 21 të mundshmet, me një humbje të bujshme 3-0 ndaj Republikës Çeke, kulmi i padyshimtë i një serie historike të pamposhtur prej shtatë ndeshjesh në Grupin E.

Megjithatë, ndërkohë që Shqipëria mundi edhe Poloninë në shtëpi në kualifikueset dhe mburret me disa lojtarë të mirë të Serisë A, si Elseid Hysaj, Berat Gjimshiti dhe Nedim Bajrami, do të ishte një surprizë e madhe t’i shihje ata të kalonin në fazën eliminatore në Gjermani. Si short nuk mund të kishte shkuar më keq për ta, me Spanjën, Italinë dhe Kroacinë për kompaninë në Grupin B, ndërsa humbjet e njëpasnjëshme gjatë ndeshjeve ndërkombëtare të marsit, ndaj Kilit dhe Suedisë, nuk kanë bërë asgjë për të rritur pritshmëritë.

Grupi i Shqipërisë dhe renditja sipas Goal:

Shqipëri (23)

Spanjë (6)

Itali (7)

Kroaci (11)

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *