play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Sport

FIFA heq sanksionet ndaj Brazilit

today09/01/2024

Background
share close

FIFA ka vendosur që të heqë sanksionet kundër Brazilit pas kthimit të Ednaldo Rodrigues në detyrën e presidentit të Federatës së Futbollit.

Ai u shkarkua nga Gjykata e Drejtësisë në Rio muajin e kaluar, por Gjykata e Lartë e vendit urdhëroi që vendimi të anulohej.

Drejtori i çështjeve ligjore të FIFA-s, Emilio Garcia tha se situata mes të dyja institucioneve është normalizuar. FIFA kërcënoi federatën braziliane se do ta përjashtonte nga të gjitha aktivitetet ndërkombëtare.

Rodriguez falenderoi FIFA-n dhe konfederatën amerikano-latine të futbollit për mbështetjen e tyre.

Brazili gjendet në vend të gjashtë në renditjen e kualifikuese të Amerikës së Jugut për Kupën e Botës 2026, ndërsa ka pësuar tri humbje radhazi ndaj Uruguait, Kolumbisë dhe Argjentinës.

Një ditë pas rikthimit të tij në detyrë, Rodrigues njoftoi dorëheqjen e Fernando Diniz si trajner i përkohshëm i Brazilit.

Akordi paraprak është arritur që në stolin e përfaqësueses verdhejeshile të ulet ish-trajneri i Sao Paolos, Dorival Junior.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *