play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Sport

BOKS/ Koçi fiton në Botëror, boksieri “kuqezi”, një fitore larg zonës së medaljeve

today29/11/2023

Background
share close

“Aventurën” duhej ta niste mirë, dhe kështu bëri.

Jo më kot Ahmed Koçi është nënkampion në fuqi i Evropës në boks, dhe e ka detyrim që të shkëlqejë edhe në Kampionatin Botëror që po zhvillohet në kryeqytetin e Armenisë, Jerevan.

Boksieri “kuqezi”, i drejtuar si trajner nga babai i tij, Artur Koçi, u përball me grekun Petros Topalos, dhe u tregua superior.

Pavarësisht kapjeve me duar dhe ndërprerjeve të shpeshta të ndeshjes, shqiptari dominoi me talentin e tij, duke mos lënë asnjë dyshim.

Dueli ishte për peshën nga 66 deri në 70 kg, e njëjta peshë në të cilën Koçi fitoi medaljen e argjendtë në Europian në fund të muajit korrik të këtij viti.

Vendimi i gjyqtarëve ishte unanim me pikë, 5-0, pra që të pestë ishin për boksierin shqiptar. Tashmë, Koçi është vetëm një hap larg zonës së medaljes, pra larg gjysmëfinaleve.

Këtë të enjte do të ketë përballë një rival më të fortë sesa grekun, polakun Fabian Urbanski.

Ky boksier ishte vjet nënkampion i Europës, ndërsa këtë vit fitoi medaljen e bronzit.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *