play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Bota

Pushuesit të zhgënjyer, vendit të famshëm turistik i mbaron birra

today08/02/2024

Background
share close

Ishujt e Zanzibarit po përballen me mungesën e alkoolit që kërcënon sektorin e turizmit të një prej destinacioneve kryesore të udhëtimit të Afrikës. Turizmi gjeneron rreth 90% të të ardhurave të huaja të arkipelagut të Tanzanisë.

Çmimet e birrës janë rritur me pothuajse 100% pasi zinxhiri i furnizimit u ndërpre nga një ndryshim i papritur i importuesve. Ministri i turizmit i ishujve dha dorëheqjen kohët e fundit duke përmendur kushtet e këqija të punës.

Megjithatë, disa e kanë lidhur dorëheqjen e tij me çështjet e furnizimit me alkool.

Të njohur për plazhet e tyre mahnitëse me rërë dhe trashëgiminë e pasur kulturore, ishujt e Oqeanit Indian janë të destinacion i preferuar për turistët nga e gjithë bota.

Vitin e kaluar, Zanzibar u rendit në mesin e 10 destinacioneve më të mira të udhëtimit në Afrikë nga disa revista turistike. Por hotelierët tani paralajmërojnë se problemet me furnizimin me alkool mund të bëjnë që ishulli të humbasë shkëlqimin e tij turistik. Disa hotele turistike përgjatë plazheve Matemwa në veri të ishullit kryesor të Zanzibarit po shërbejnë vetëm pije joalkoolike dhe njerëzit në atë zonë thonë se duhet të shkojnë në qytetin kryesor, Stone Town, për alkool.

Prodhimi lokal i alkoolit është i ndaluar në Zanzibar, popullsia e së cilës është kryesisht myslimane.

Shumica e alkoolit të shitur në ishuj vjen nga Tanzania kontinentale, ndërsa një pjesë importohet nga Afrika e Jugut.

Mungesa fillestare në fillim të këtij viti filloi kur Bordi i Kontrollit të pijeve në Zanzibar (ZLCB) vonoi rinovimin e lejeve për tre importuesit e themeluar, One Stop, Scotch Store dhe ZMMI.

Nuk është e qartë pse nuk u rinovuan licencat e tre firmave, të cilat kishin furnizuar ishullin me alkool për më shumë se dy dekada.

Që importuesit e alkoolit të licencohen, ata duhet të jenë banorë të lindur në Zanzibari me një dosje të pastër tatimore, një magazinë dhe një automjet transporti.

Për më tepër, importuesit duhet të paguajnë gjithashtu një tarifë vjetore prej 12,000 dollarë në bordin rregullator.

Kriza vjen mes ardhjeve në rritje të turistëve në ishujt gjysmë autonome të Tanzanisë. Ata dëshmuan një rritje prej 16% të vizitorëve ndërkombëtarë vitin e kaluar, duke mirëpritur një rekord prej më shumë se 630.000 turistësh, sipas raportit vjetor të turizmit./

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *