play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Bota

Punonjësit në grevë! Kulla Eifel mbyllet në 100-vjetorin e vdekjes së arkitektit të saj

today27/12/2023

Background
share close

Kulla Eifel është mbyllur sot për shkak të një greve të organizuar nga një numër punonjësish.

Mbyllja e kullës përkon në të njëjtën ditë me 100-vjetorin e vdekjes së krijuesit të projektit të saj, Gustave Eiffel.

Për shkak të grevës së një pjese të punonjësve, Kulla Eiffel aktualisht është e mbyllur. Kërkojmë ndjesë për shqetësimin e shkaktuar. Hyrja në shesh është e hapur dhe e lirë për t’u vizituar”, thuhet në një deklaratë në faqen e Kullës Eiffel.

Kulla Eifel u ndërtua me urdhër të qeverisë franceze për Ekspozitën Botërore në 1889 sipas projektit të inxhinier Eifel dhe pasi u ndërtua ajo u bë zyrtarisht ndërtesa më e lartë në botë.

Fillimisht, kulla ishte planifikuar të ngrihej dhe çmontohej pas 20 vjetësh, sepse shumica e parizianëve nuk e pëlqyen dizajnin, megjithatë ky plan u rrëzua pasi ajo u kthye në simbolin e kryeqytetit francez me kalimin e viteve.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *