Festivali i 74-të i Berlinales do të zhvillohet në kryeqytetin gjerman nga 15 deri më 25 shkurt. Ai konsiderohet si ndër festivalet më prestigjioze të filmit në botë.

Festivali është ngjarja përfundimtare për dyshen udhëheqëse të drejtorit artistik Carlo Chatrian dhe drejtoreshës menaxhuese Mariette Rissenbeek, përpara se Tricia Tuttle të marrë drejtimin e Berlinales në prill.

Chatrian dhe Rissenbeek thanë sot se shpresonin se festivali i filmit mund të sigurojë gjithashtu një forum për debat për konfliktet në Lindjen e Mesme dhe luftën e Izraelit në Rripin e Gazës.

Javën e kaluar, një regjisor i një filmi në një program të Berlinales njoftoi se po tërhiqej për shkak të qëndrimit të vendosur pro-izraelit të Gjermanisë.

“Një regjisor tjetër kishte kërkuar gjithashtu të mos ishte pjesë e programit”, tha Chatrian të hënën.

“Ne e kuptojmë se bota është shumë e polarizuar në ditët e sotme. Megjithatë na vjen keq për këtë vendim, sepse besojmë se Berlinale është një vend për dialog dhe përfshirje”, thanë drejtuesit.

Rissenbeek dhe Chatrian shprehën ngushëllimet e tyre për të gjitha viktimat e krizave humanitare në Lindjen e Mesme dhe më gjerë.

Ndër pjesëmarrësit në konkurs për “Ariun e Artë” të Berlinales së këtij viti janë “La Cocina”, me regji të Alonso Ruiz Palacios dhe protagonist Rooney Mara, i cili tregon historinë e një lidhjeje dashurie në një restorant në Nju Jork, si dhe “Another Fund” nga regjisori Piero Messina, me aktorin meksikan Gael García Bernal dhe aktoren norvegjeze Renate Reinsve.

Gjithashtu në garë është “The Devil’s Bath” (“Des Teufels Bad”), një prodhim i përbashkët gjermano-austriak nga Veronika Franz dhe Severin Fiala me aktoren dhe muzikanten Anja Plaschg.

Hyrja në konkursin irlandez-belg “Small Things Like These”, me aktorin irlandez dhe yllin e “Oppenheimer”, Cillian Murphy, u shpall tashmë si filmi hapës për Berlinalen e këtij viti.

Dy filma gjermanë janë gjithashtu në garë në Berlinalen e 74-të.

Ndër të tjera është drama “Dying” (“Sterben”) nga regjisori Matthias Glasner me interpretimin e Lars Eidinger, Corinna Harfouch dhe Ronald Zehrfeld, ndër të tjera.

Drejtori artistik i Berlinales, Carlo Chatrian, e quajti “Dying” filmin më sfidues të Glasner deri më tani.

Në garë është edhe “From Hilde with Love” (“In Liebe, Eure Hilde”) i Andreas Dresen.

Filmi tregon historinë e luftëtares së rezistencës Hilde Coppi gjatë Luftës së Dytë Botërore me aktoren Liv Lisa Fries.

Një film i pazakontë, i treguar nga perspektiva e një hipopotami të vdekur, “Pepe the Hippo”, është gjithashtu në mesin e kandidatëve për konkurrim.

Me regji të Nelson Carlos de Los Santos Arias, filmi ndjek një hipopotam të kapur në Afrikë që u dërgua të jetonte në kopshtin zoologjik privat të bosit famëkeq kolumbian të drogës Pablo Escobar.

Filmi “L’Empire” i regjisorit Bruno Dumont është gjithashtu në mesin e kandidaturave të konkursit, ku interpreton Lily-Rose Depp, vajza 24-vjeçare e aktorit amerikan Johnny Depp.

Filmat të tjerë në programin e Berlinale që nuk janë pjesë e konkursit do të përfshijnë filmin fantastiko-shkencor “Spaceman”, me aktorin Adam Sandler dhe aktoren Carey Mulligan.

Filma të tjerë duke përfshirë yjet si Kristen Stewart, Amanda Seyfried, Jesse Eisenberg dhe Hunter Schafer janë gjithashtu në program.