play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Art dhe Kulturë

Poezia bën bashkë gratë në Lezhë! Aktiviteti me fokus shmangien e përditshmërisë dhe afrimin me librin

today28/02/2024

Background
share close

Klubi i letrave Ndoc Gjetja dhe Biblioteka Gjergj Fishta, në Lezhë mblodhën së bashku gratë e jetës publike dhe ato që i janë dedikuar familjes si amvisë në këtë qytet.

Poezia dhe leximi i saj ishte pjesë e kësaj tryeze që i bëri gratë së bashku në një ditë të zakonshme, duke i shmangur nga përditshmëria dhe ndasitë që mund të kenë. Lulzime Celami, nga Klubi i Letrave tha se poezia është përbashkuese dhe këtë e ka treguar edhe organizimi i këtij viti, që i përfshiu gratë dhe vajzat në leximin e tyre.

Poezi të përzgjedhura, që më pas u shpërndanë në mënyrë rastësore te gratë dhe vajzat krijuan natyralitet tek të pranishmet, duke u natyralizuar me leximin dhe ndjesinë e krijuar prej saj.

Një Ditë Ndryshe përmes poezisë ka nisur të kthehet në traditë në Lezhë, ku tashmë në fokusin e këtij aktiviteti janë gratë dhe vajzat e këtij qyteti.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *