play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Interesante

Një oqean i fshehur nën sipërfaqe në Mimas, hipoteza e fundit e komunitetit shkencor

today25/01/2022

Background
share close

Një oqean i fshehur nën sipërfaqe në Mimas, një ndër henat e Saturnit. Kjo është hipoteza e fundit e komunitetit shkencor duke u bazuar në vrojtimet e misionit Cassini, një bashkëpunim mes Nasës, Esas dhe Asi. Mimas mund të jetë kështu një ndër ekzemplarët e një klase të re botësh, që maskojnë në mënyrë përfekte oqeanet në brendësi.

Sipërfaqja e këtij sateliti, më i vogli i Saturnit është e përbërë nga shumë kratere, dhe pikërisht për këtë mendohej që ishin blloqe akujsh. Për më tepër botët me oqeane të brendshëm si Encelado dhe Europa, kanë fraktura dhe tregojnë shënja të tjera të aktivitetit gjeologjk.

Sipas simulimeve në komputer dhe bazuar në vrojtime të hollësishme, ekspertët mendojnë se oqeani në gjendje të lëngshme, ekziston nën një shtresë akulli që mund të jetë rreth 23-32 km e trashë. Gjithsesi duhen studime të mëtejkshme për të konfirmuar që ekziston një botë e banueshme në sisitemin tonë diellor.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *