play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Art & Kulturë

Një kategori e re në ndarjen e çmimeve Oscar nga viti 2026

today09/02/2024

Background
share close

Një kategori e re do t’i shtohet Oscars nga viti 2026 dhe do të ketë të bëjë me shpërndarjen e roleve (casting), siç njoftohet nga Akademia Amerikane e Arteve dhe Shkencave të Filmit (AMPAS). Ky është shtimi i parë i një kategorie në çmimet e filmit me famë botërore që nga viti 2001, kur u dha Çmimi i Akademisë për Filmin më të Mirë të Animuar.

“Drejorët e kastit luajnë një rol kyç në krijimin e filmave dhe ndërsa Akademia evoluon, ne jemi krenarë të shtojmë kastin në industritë që njohim dhe shpërblejmë”, thanë Bill Kramer dhe Janet Young, CEO dhe Presidente e AMPAS.

Drejtorët e Casting-ut kanë një rol vendimtar në prodhimin e një filmi, pasi ata kërkojnë aktorët e duhur për të mishëruar personazhet në skenar. Prej vitesh kishte pasur një debat në Hollywood për njohjen e punës së tyre.

Akademia Amerikane e Arteve dhe Shkencave të Filmit nuk ka specifikuar nëse çmimi do të jepet drejtpërdrejt gjatë ceremonisë së Oscars, siç është rasti sot me statujat në 23 kategori të tjera.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


0%