play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Bota

Mark Rutte u zgjodh shefi i ri i NATO-s/ Moska: Është e vështirë që diçka të ndryshojë në aleancë

today26/06/2024

Background
share close

Zëdhënësi i Vladimir Putin, Dmitri Peskov tha se vendimi për të emëruar Mark Rutte si kreun e NATO-s “vështirë se mund të ndryshojë ndonjë gjë në vijën e përgjithshme të aleancës dhe vendeve anëtare të saj”.

“Të dyja si shtete anëtare të pavarura nën udhëheqjen e drejtpërdrejtë të Shteteve të Bashkuara dhe së bashku si aleancë ata po punojnë për t’i shkaktuar një disfatë strategjike Rusisë,” tha Peskov, duke theksuar se tani NATO është armiqësore ndaj Moskës.

Mark Rutte u emërua të mërkurën si shefi i ardshëm i NATO-s, njoftoi aleanca ushtarake. Emërimi i Ruttes u bë formalitet pasi rivali i tij i vetëm për këtë post, presidenti rumun Klaus Iohannis, njoftoi javën e kaluar dorëheqjen nga gara, pasi kishte dështuar të siguronte mbështetje.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *