play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Bota

Bill Gates lë menjëanë teknologjinë, investon në biznesin e lopëve

today24/01/2023

Background
share close

Bill Gates invests in start-up aims to tackle cow burps - Technology -  Dunya News

Miliarderi Bill Gates ka investuar në një start-up australian të teknologjisë klimatike që planifikon të reduktojë emetimet e metanit të krijuara kur lopët pjellin.

Metani është gazi serrë më i zakonshëm pas dioksidit të karbonit (CO2). Blegtoritë si lopët, dhitë dhe dreri prodhojnë metan kur stomaku i tyre thyen fibra të forta si bari.

 

Hulumtimet shkencore kanë treguar se ushqimi i lopëve me bar deti mund të reduktojë ndjeshëm emetimet e tyre të metanit. Fillimi i Perthit, Rumin8, filloi të punojë në një shtesë diete të riprodhuar në mënyrë sintetike nga alga e kuqe e detit që ndalon formimin e gazit.

Rumin8 tha se ka mbledhur 12 milionë dollarë në financim të udhëhequr nga Breakthrough Energy Ventures, të cilën Gates e themeloi në 2015. Firma e investimeve mbështetet gjithashtu nga CEO i Amazon, Jeff Bezos dhe sipërmarrësi kinez dhe bashkëthemeluesi i Alibaba, Jack Ma.

Në tetor të vitit të kaluar, Zelanda e Re propozoi taksimin e gazeve serrë të krijuara nga kafshët shtëpiake që defekojnë dhe urinojnë. Në vitin 2019, metani në atmosferë arriti nivele rekord, ishte rreth dy herë e gjysmë më i lartë se niveli në epokën para-industriale. Molekulat individuale të metanit kanë një efekt ngrohjeje më të fortë në atmosferë sesa molekulat e CO2.

 

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Previous post

Bota

100 mijë euro në vit, nëse kujdesesh për qentë në New York,

Pas bumit të birësimit të qenve gjatë pandemisë Covid, puna e qenve është bërë shumë fitimprurëse. Mesatarisht, një shëtitje gjysmë ore në Manhattan që i kushtonte një pronari qeni 14 dollarë, tani është deri në 35 dollarë.   Në New York do të paguhesh 100,000 dollarë në vit për të shëtitur qentë e të tjerëve. Puna e kujdestarit të qenve është një punë me orë fleksibël që studentët e universitetit […]

today24/01/2023

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


0%