play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Month: December 2023

211 Results / Page 1 of 24

Background

Aktualitet

Task Forcë për kontrollin e plazheve

Pavarësisht se 2023 ishte viti i bumit turistik, problemi i derdhjes se ujërave të ndotura në det nga bizneset në zonat bregdetare ka qenë shqetësim për plazhet e vendit. Për këtë arsye, qeveria ka kaluar në mbledhjen e kësaj të enjte një akt normativ për ngritjen e një Task Force që do të inspektojë dhe sanksionojë abuzuesit. Mirela Kumbaro: Një kontroll të rreptë në të gjithë territorin në bashkëpunim me […]

today29/12/2023

Aktualitet

Festë me fëmijët në aeroport, më e veçanta ajo fëmijëve të jetimores

Për festat e fundvitit Aeroporti Ndërkombëtar i Tiranës organizoi një ditë ndryshe, dedikuar gëzimit të fëmijëve. Një fshat i vogël u ndërtua në aeroport, si vend takimi mes fëmijëve dhe Babagjyshit ku ata hodhën dëshirat e tyre. Me dhuratat në krahë, Babagjyshi trokiti derë më derë, duke i surprizuar që dëshira e tyre ishte bërë realitet. Përgjatë muajit të fundit, Aeroporti Ndërkombëtar i Tiranës ka hapur dyert për shumë fëmijë […]

today29/12/2023

Aktualitet

Berati plot me ngjyra! Çdo natë, banesat e lagjes Kala mbushen me personazhet e fëmijëve

Këtë fundviti, Berati është shndërruar në një qytet festiv. Projektorët shumëngjyrëshe i kanë dhënë një pamje mahnitëse shtëpive karakteristike të qytetin e vjetër. Qyteti i një mbi një dritareve është ndër destinacionet përfaqësuese turistike të shqipërisë gjatë cdo kërkimi në internet. Asnjë turist nuk e shmang gjatë udhëtimit nëpër Shqipëri, ndaj ditë e natë qyteti është plot. “Jam nga Anglia. Është shumë këndshëm këtu. Qyteti reflekton shpirtin e krishtlindjes. Në […]

today29/12/2023

Aktualitet

Diell për fundvit! Nga 1 janari fillon shiu, si do të jenë temperaturat

Viti 2023 do të mbyllet me kushte atmosferike të qëndrueshme. Të shtunën dhe të dielën parashikohet mot me alternime vranësirash, por nuk do të mungojnë kthjellimet e herëpashershme. Mjegulla do të jetë prezente kryesisht përgjatë zonave luginore, që do të vazhdojë deri në orën 9-10 të mëngjesit, shpjegoi sinoptikanja Besa Sherollari, në një lidhje direkte nga Shërbimi Meteorologjik Ushtarak. Era gjatë këtyre ditëve pritet të jetë e lehtë, me shpejtësi […]

today29/12/2023

Sociale

Universitet për policinë! Në 2024-ën do hapet fakulteti për “Hetimin e Krimit”

Konkurrimi për të qene pjesë e Policisë së Shtetit pritet që të ndryshojë sërish. Përveç kursit të Patrullës së Përgjithshme që zgjat 6 muaj teori dhe 6 muaj praktikë dhe nxjerr policë të nivelit bazë, vitin e ardhshëm do të hapet Fakulteti i Hetimit të Krimit në Akademinë e Sigurisë. Kjo shkollë 3-vjeçare do të prodhojë oficerë policie, duke u dhënë mundësi të rinjve për të bërë karrierë në radhët […]

today29/12/2023

Bota

Kërcënimet terroriste/ Franca rrit masat e sigurisë për natën e Vitit të Ri, mobilizohen 90,000 policë! 5000 ushtarë në gatishmëri

Franca ka rritur masat e sigurisë natën e Vitit të Ri, pasi ndodhet nën ‘një nivel të lartë kërcënimi terrorist’ për shkak të zhvillimeve në Izrael dhe Palestinë. Ministri i Brendshëm, Gerald Darmanin ka bërë me dije se “Policia franceze do të vendosë 90,000 oficerë policie në natën e Vitit të Ri për një nivel të lartë kërcënimi terrorist”. Po ashtu, 5000 ushtarë do të jenë të dislokuar nga njësia ‘Sentinelle’, […]

today29/12/2023

LifeStyle

“Daily Star”: Skiatorët e huaj zgjedhin ‘Bjeshkët e Nemuna’

Shumë skiatorë të guximshëm me përvojë, po zgjedhin ‘Bjeshkët e Nemuna’ të shkojnë për pushimet dimërore. Kështu shkruan në një artikull e përditshmja britanike “Daily Star” që thekson se ky vargmal në gadishullin e Ballkanit perëndimor, është një nga vendet më të mira në Evropë për të bërë ski. Duke marrë parasysh pyjet e gjelbërta, luginat e mëdha, dhe peizazhet e mrekullueshme, nuk është për t’u habitur që 1500 kilometra […]

today29/12/2023

LifeStyle

Video/ ‘Kjo Barbie është presidente’. Fjalimi frymëzues i Vjosa Osmanit për vajzat e vogla

Fjalimi i fundvitit të Vjosa Osmanit me gazetarët ka qenë i pazakontë dhe një frazë është bërë virale. Si grua, por edhe si nënë vajzash, presidentja e Kosovës tha: This Barbie is the president. Filmi Barbie me në fokus feminizmin, ishte filmi i vitit, por mesazhi nuk duket se ka lidhje vetëm me këtë. Mund të jetë edhe më i thjeshtë se kaq. Të gjitha vajzat që sot luajnë me […]

today29/12/2023

Aktualitet

Shqipëria vendos hapjen e ambasadës në Bosnjë dhe Hercegovinë

Këshilli i Ministrave ka vendosur  gjatë mbledhjes së të enjtes hapjen e ambasadës shqiptare në Sarajevë të Bosnjë dhe Hercegovinës. Mësohet se shpenzimet përballohen nga buxheti i Ministrisë për Evropën dhe Punët e Jashtme, miratuar për vitin 2024. Vendimi i qeverisë: V E N D O S I: Hapjen e misionit diplomatik “Ambasadë” të Republikës së Shqipërisë në kryeqytetin e Bosnjë dhe Hercegovinës, Sarajevë. Për hapjen e këtij misioni diplomatik, […]

today29/12/2023

0%