play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Bota

Kërcënimet terroriste/ Franca rrit masat e sigurisë për natën e Vitit të Ri, mobilizohen 90,000 policë! 5000 ushtarë në gatishmëri

today29/12/2023

Background
share close

Franca ka rritur masat e sigurisë natën e Vitit të Ri, pasi ndodhet nën ‘një nivel të lartë kërcënimi terrorist’ për shkak të zhvillimeve në Izrael dhe Palestinë.

Ministri i Brendshëm, Gerald Darmanin ka bërë me dije se “Policia franceze do të vendosë 90,000 oficerë policie në natën e Vitit të Ri për një nivel të lartë kërcënimi terrorist”. Po ashtu, 5000 ushtarë do të jenë të dislokuar nga njësia ‘Sentinelle’, e krijuar për t’u marrë me kërcënimet terroriste.

Sipas transmetuesit lokal BFMTV, Darmanin vizitoi departamentin e policisë së Parisit për të inspektuar përgatitjet për të dielën. Ai falënderoi policinë kombëtare për garantimin e sigurisë në ditën e Krishtlindjes dhe tha se Franca është nën një “nivel të lartë kërcënimi terrorist” për shkak të zhvillimeve në Izrael dhe Palestinë.

“Unë kam bërë thirrje për një pjesëmarrje jashtëzakonisht të lartë të policisë dhe forcave të sigurisë duke pasur parasysh kontekstin e kërcënimit shumë të lartë terrorist për shkak të asaj që po ndodh në Izrael dhe në Palestinë”- tha Darmanin për mediet.

Policia franceze planifikon të vendosë 90,000 oficerë në mbarë vendin, duke përfshirë 6,000 në Paris, në natën që do të shënojë fundin e 2023 dhe fillimin e 2024. Dhjetëra mijëra zjarrfikës do të jenë gjithashtu të gatshëm të ndërhyjnë në rast emergjence, shtohet në raport.

Autoritetet lokale njoftuan masa shtesë për të parandaluar çdo ngjarje fatkeqe të dielën në mbrëmje, duke përfshirë ndalimin e konsumit të alkoolit në vende publike dhe ndalimin e shitjes së karburantit.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *