play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Show Biz

Këshilla më e mirë që Obama u ka dhënë vajzave të tij

today08/06/2023

Background
share close

Family of Barack Obama - Wikipedia

Është interesante të ndjekësh rrugën e personaliteteve të mëdha, sidomos kur flasin hapur për jetën dhe koncepte si lumturia. Në moshën 61-vjeçare, Barack Obama duket se e ka kuptuar se çfarë vlen në të vërtetë në jetë dhe kështu dëshiron t’ua përcjellë mesazhin e tij vajzave të tij, për të shmangur gabimet.

Sipas ish-presidentit amerikan, shumica e amerikanëve mund të mendojnë se ia vlen të sakrifikosh pushimet, kohën dhe gjumin në mënyrë që të fitosh një rritje page ose promovim, por duke bërë këtë “do t’ju bëjë shumë më të pakënaqur”, thotë ish-presidenti.

“Ajo që ju dëshironi është një ekuilibër,” tha Obama në podkastin “This Is Working” të LinkedIn News të enjten.

“Të rinjtë duhet të kërkojnë punë që u duket interesante, në të cilën mund të bien kokë e këmbë, por ajo nuk duhet të jetë zëvendësim për aspektet e tjera të jetës sonë (vullnetarizmi, familja, miqësitë, përfshirja qytetare)”.

Problemi, shtoi Obama, është se shumë njerëz e interpretojnë suksesin si marrjen e parave, një titull pune ose rimëkëmbje profesionale. “Shumë nga ato që janë të rëndësishme në jetë mund të mos vijnë nga puna,” tha ai.

Në këtë kontekst, këshilla e tij për dy vajzat e tij është kjo: “Mos lejoni që etja për sukses t’ju ​​pengojë të shijoni jetën”.

Këshilla e Barack vjen pas një sërë deklaratash të miliarderëve, të cilët thanë se lejuan që puna e punës të sundojë jetën e tyre, duke lënë jetën e tyre personale dhe lumturinë në vend të dytë.

Duhet të theksohet gjithashtu se bashkë-themeluesi i Microsoft, Bill Gates, u tha të diplomuarve të fundit në Universitetin e Arizonës Veriore se ai sakrifikoi shumë nga vetja gjatë ndërtimit të kompanisë së tij dhe në mënyrë të padrejtë priste që punonjësit e tij të bënin të njëjtën gjë.

“Kur isha në moshën tuaj, nuk besoja në pushime, nuk besoja në fundjavë dhe besoja se njerëzit me të cilët punoja duhet të bënin të njëjtën gjë,” tha Gates, duke vënë në dukje se u desh të bëhesh baba për ta kuptuar se “ka më shumë në jetë se sa punë”.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *0%