play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Month: November 2023

251 Results / Page 1 of 28

Background

Bota

Anuloi vizitën në Dubai, Papa Françesku flet për gjendjen shëndetësore: Kam bronkit akut dhe infektiv

Papa Françesku njoftoi sot se vuan nga një formë akute e bronkitit, si pasojë e të cilit nuk mund të udhëtojë në Dubai këtë fundjavë për samitin e klimës COP28, raportojnë mediat e huaja. “Doktori nuk më la të shkoj në Dubai, sepse atje është shumë vapë, nga dhomat e ngrohta kaloni në dhoma me kondicioner, gjë që nuk është shumë e dëshirueshme për gjendjen time aktuale shëndetësore. Falë Zotit […]

today30/11/2023

Politikë

Rënia demografike ruse, Putin i kërkon grave të lindin më shumë se 8 fëmijë

“Familjet e mëdha duhet të bëhen normë tashmë” tha të marten Vladimir Putin. Normat e lindjeve në Rusi ka shënuar rënie për shkak të luftës në Ukrainë dhe një krize ekonomike të thelluar që ka pllakosur vendin gjatë viteve të fundit. Presidenti rus u ka kërkuar grave që të kenë tetë ose më shumë fëmijë pasi numri i të vdekurve të ushtarëve rusë vazhdon të rritet ndërsa lufta në Ukrainë […]

today30/11/2023

Bota

Qyteti zviceran heq pemën e Krishtlindjes pas kritikave se është “shumë e shëmtuar”

Një pemë Krishtlindjesh në një qytet zviceran është hequr sepse ishte “shumë e shëmtuar”. Pema është ngritur para stacionit hekurudhor në Chau de Fon, por pas reagimit të njerëzve ajo është hequr dhe ricikluar, shkruajnë mediat lokale. Një përdoruese e rrjeteve sociale ka komentuar se pema mund të simbolizojë stuhinë që goditi vendin, ku ishte vendosur pema e Krishtlindjes më 24 korrik. Megjithatë, siç sqaruan autoritetet, pas stuhisë që goditi […]

today30/11/2023

Bota

Greqia, për herë të parë votim me postë brenda dhe jashtë vendit/ Mitsotakis: Historike!

Në një mbledhje të kabinetit, kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis ka deklaruar se duke filluar prej zgjedhjeve për Parlamentin Europian në qershor të 2024, qytetarët grekë brenda dhe jashtë Greqisë, të regjistruar në listat zgjedhore mund të votojnë edhe me postë. Mitsotakis e ka quajtur  “historike” nismën dhe mundësinë që tani do t’u jepet votuesve .“Është  një nismë e re institucionale, pas heqjes së çdo pengese për votim, sot do të […]

today30/11/2023

Bota

Me “sytë” nga takimi i OPEC/ Nafta rritet sërish, arrin në mbi 83 dollarë për fuçi

Çmimi i naftës u rrit sërish në pritje të takimit të OPEC që do të vendosë për politikën e prodhimit për vitin e ardhshëm. Nafta brent po tregtohet në mbi 83 dollarë aktualisht, duke u shtrenjtuar me rreth 4%. Grupi OPEC+, i cili përfshin Organizatën e Vendeve Eksportuese të Naftës dhe aleatët, përfshirë Rusinë, pritet të mbajë takimin të enjten për të diskutuar shkurtimet shtesë të prodhimit që mund të […]

today30/11/2023

Show Biz

Gjendet testamenti i ri i Aretha Franklin me shkrim dore

Një testament i shkruar me dorë i këngëtares ikonë Aretha Franklin i lejoi djemtë e saj të trashëgonin pasurinë e saj të paluajtshme. Vendimi u mor pasi një testament i shkruar me dorë i vitit 2014 i gjetur mes jastëkëve të një divani ra në duart e një gjyqtari. Vendimi erdhi të hënën, katër muaj pasi gjykata e zonës së Detroitit vendosi se testamenti ishte i vlefshëm sipas ligjit të Miçiganit, edhe […]

today30/11/2023

Show Biz

E bujshme: Zbulohet se kush bëri komente raciste në lidhje me ngjyrën e lëkurës së Archie në familjen mbretërore

Gazetari Piers Morgan mund të ketë thënë një të vërtetë të madhe mbi familjen mbretërore. Në episodin e së mërkurës në "Piers Morgan Uncensored", britaniku zbuloi emrat e dy anëtarëve të familjes mbretërore që dyshohet se kishin "shqetësime" për ngjyrën e lëkurës së djalit të Princit Harry dhe Meghan Markle, Archie, të cilët u përmendën aksidentalisht në Hollandë në librin e ri të Omid Scobie “Endgame: Inside the Royal Family […]

today30/11/2023

Show Biz

Selena Gomez merr pjesë në dasmën e ish-të dashurit por thyen një rregull veshje

Kur bëhet fjalë për dasmat – një festë për dashurinë dhe jetën – rregullat e pashkruara të modës së dikurshme do ta interpretonin aktin e veshjes së zezë – ngjyrën e vdekjes, zisë dhe dëshpërimit – si një deklaratë të heshtur mosmiratimi. Do të ishte një thirrje mjerimi dhe do të ishte njëlloj si t'i thuash universit: "Nuk më intereson fati romantik i këtij çifti". Por kjo nuk është më […]

today30/11/2023

0%