play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Month: November 2023

251 Results / Page 2 of 28

Background

Shëndetësi

Studimi: Stresi i lartë në shtatzëni, rrezik për të pasur fëmijë me probleme të sjelljes

Stresi në doza të larta gjatë shtatzënisë mund të shkaktojë probleme mendore tek fëmijët që lindin. Hulumtimi i ri nga Shoqata Amerikane e Psikologjisë, i publikuar në revistën Psychological Bulletin, tregon se nivelet e larta të stresit të nënës në shtatzëni janë të lidhura me problemet e sjelljes tek fëmijët. Siç u raportua nga ekspertët që kryen studimin, fëmijët, nënat e të cilëve ishin shumë të stresuar ose në depresion […]

today30/11/2023

Politikë

Athina miraton deklaratën: Pa zgjidhjen e çështjes së Fredi Belerit, s’ka integrim në BE

Greqia ka konkretizuar qëndrimin e saj për ta përdorur çështjen “Beleri” si kusht për anëtarësimin e Shqipërisë në Bashkimin Evropian. Sipas mediave greke, Athina do ta instrumentalizojë çështjen e Fredi Belerit, i cili po gjykohet pasi u arrestua gjatë zgjedhjeve të 14 majit të këtij viti me akuzën e blerjes së votave. Ndërsa nuk është lejuar të betohet si kryebashkiak i ri i Himarës. Gjatë një takimi të mërkurën me ambasadorët e […]

today30/11/2023

Interesante

Drake i bashkohet festës! Shfaqet në këngën e fundit me xhaketë të kuqe e shqiponjën e zezë në shpinë

Dje ishte Dita e Pavarësisë së vendit tonë, por Drake nuk është vonë për t’ju bashkuar festës. Reperi kanadez sapo ka publikuar këngën e tij të re “Polar Opposites”, videoklipi përmbyllës i albumit të tij të fundit. Siç duket në video, reperi ka miq shqiptarë pasi në rezidencën e tij ai shfaqet duke lozur poker me ta, veshur me xhaketa të kuqe e shqiponjën e zezë në shpinë. Kjo e fundit është […]

today30/11/2023

Sport

Manaj në formacion ideal

Rei Manaj me 2 golat e shënuar në kampionatin turk u bë pjesë e formacionit ideal të javës së 13. Sulmuesi shqiptar ishte i rëndësishëm për Sivasporin në barazimin 3-3 me Trabzonsporin. Manaj u vlerësua me notën 9 dhe në këtë skuadër ideale ka shok në sulm argjentinasin Ikardi, i cili aktivizohet me Gallatasarain. Rei Manaj është në kuotën e 7 golave me këtë ekip në të gjithë aktivitetet.

today30/11/2023

Shëndetësi

40% e burrave dhe 58% e grave në Shqipëri kanë vuajtur nga një simptomë e shëndetit mendor më 2023

     Gati më shumë se gjysma e popullsisë së Shqipërisë ka vuajtur nga një lloj simptome e shëndetit mendor, vëren Raporti i Tranzicionit i BERZH për vitin 2023. Shqipëria renditet në mesin e vendeve me nivele më të larta të problemeve me shëndetin mendor, duke zënë vendin e 18 nga 38 vendet në tranzicion të BERZH Femrat vuajnë më shumë se meshkujt nga shëndeti mendor në të gjitha vendet, përfshirë […]

today30/11/2023

LifeStyle

Sipas ekspertëve, ja pse blerjet gjatë festave të fundvitit janë varësi

Mes dekorimeve, festave dhe dhënies së dhuratave, pushimet dimërore na japin shumë arsye për të shpenzuar para, të cilat truri i njeriut i sheh si të dobishme. Megjithatë, sado mirë të ndihemi, zakonet e shpenzimeve të pushimeve mund të kenë disa pasoja negative.   "Ne mund ta racionalizojmë atë në këtë pikë të sezonit, për shkak të faktit se është Dita e Falënderimeve, po afrohen shitjet dhe shumë njerëz tundohen […]

today29/11/2023

LifeStyle

Njeriu i parë në botë që udhëton të gjithë botën pa fluturuar!

Pas gati një dekade udhëtimi, një burrë danez është bërë personi i parë që viziton çdo vend në botë në një udhëtim të pandërprerë pa fluturim. 44-vjeçari Thor u nis në tetor 2013 në një mision ambicioz që ai priste se do t’i kushtonte katër vjet. Ai mbërriti në vendin e tij të 203-të dhe të fundit – Maldivet – në bordin e një anijeje kontejnerësh, duke shënuar fundin e […]

today29/11/2023

Bota

Ja kush është shqiptarja në Mbretërinë e Bashkuar që mori titullin ‘Mësuesja e Vitit’

  Mimoza Baci, me qendër në kampusin Southgate të Kolegjit, është vlerësuar me titullin "Mësuesja e Shquar e Vitit" në Mbretërinë e Bashkuar nga FETN. FETN (Rrjeti Tutorial i Arsimit të Mëtejshëm) i jep titullin çdo vit për t'u dhënë njohje mësuesëve që ofrojnë shërbime të jashtëzakonshme për studentët e tyre dhe komunitetin e tyre të të mësuarit. Çmimi i Mësuesit Personal të Jashtëzakonshëm njeh teknikat inovative të mësimdhënies, cilësinë […]

today29/11/2023

LifeStyle

Domatet dhe karrotat, çelësi kundër tensionit të lartë!

Domatet bashke me karrotat mund të ulin tensionin e gjakut tek pacientët që vuajnë nga hipertensioni i gradës së parë. Studime të ndryshme kanë treguar se përveç pigmenteve të fuqishme, domatja dhe karrota ndajnë fitokimikate që luftojnë tensionin e lartë të gjakut dhe sëmundje të tjera të zemrës. Trajtimet e ndryshme afat-shkurtëra me ekstrakte të domates kanë treguar se mund të ulin tensionin e gjakut tek pacientët që vuajnë nga […]

today29/11/2023

0%