play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Arsim

Vendimi i Qeverisë: Librat falas për nxënësit e klasave 1-3, nuk do t’i dorëzojnë në fund të vitit

today19/12/2022

Background
share close

Tekstet shkollore për nxënësit e klasave të 1 deri në të 3-të, nuk do t’i trashëgohen brezit tjetër.

Ky vendim është marrë sot në mbledhjen e Këshillit të Ministrave. Ministrja e Arsimit, Evis Kushi, deklaroi se librat për këto klasa do të jepen falas, por nuk do të kenë detyrimin që t’i kalohen brezit pasardhës.

“Sot në Këshillin e Ministrave për shkak të një kërkese të hershme kemi vendosur që për nxënësit e klasave 1 deri të 3, textet të përfitohen falas çdo vit. Pra nxënësit të mos kenë detyrimin që në fund të vitit shkollor t’i dorëzojnë. Kemi vendosur kështu sepse për nxënësit e klasave fillore, nga njëra anë janë shumë të vegjël, por nga ana tjetër tekstet janë të tilla që mbi tekste ka dhe shënime, ka ushtirme, ku nxënësit duhet të shkruajnë”, deklaroi ministrja e Arsimit Evis Kushi.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Previous post

Bota

OKB, marrëveshje historike për të mbrojtur natyrën

Një marrëveshje e re për mbrojtjen e natyrës është firmosur në samitin e OKB-së për biodiversitetin, COP 15. Plani “historik” do të vendosë nën mbrojtje 30% të planetit deri në fund të dekadës. Do të ketë gjithashtu objektiva për mbrojtjen e ekosistemeve jetike, si pyjet dhe ligatinat. Marrëveshja u finalizua në orët e para të së hënës në Montreal të Kanadasë. Ja për çfarë është rënë dakord: - Ruajtja, përmirësimi […]

today19/12/2022

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


0%