play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Politikë

Sulmet kibernetike mbi institucionet shqiptare, KLGJ shpenzon 49 milionë lekë për sigurinë

today30/05/2024

Background
share close

Këshilli i Lartë Gjyqësor miratoi të mërkurën, 29 maj, transferimi e 49 milionë lekëve të planifikuara për të testuar “penetrimin për përforcimin e sigurisë kibernetike në rrjetin dhe infrastrukturat IT të Gjykatave të Republikës së Shqipërisë” dhe të vetë KLGJ-së, në një zë të ri për shërbime në fushën e sigurisë kibernetike.

Në relacionin përkatës KLGJ bënë me dije se kërkesa u bë nga Departamenti i IT, pasi Autoritetit Kombëtar për Certifikimin Elektronik dhe Sigurinë Kibernetike, AKCESK, u ofrua për të kryer testet dhe skanimet e  dobësive të sigurisë kibernetike pa kosto.

Në relacion thuhet se paratë e destinuara për skanim dhe testim, 47.6 milion për testimin e sistemit të sigurisë kibernetike të gjykatave dhe 1.4 milion për sistemin e sigurisë kibernetike të vetë KLGJ-së do të transferoheshin në blerje shërbimesh po për sigurinë kibernetike.

Në raport thuhet se për “minimizimin e riskut të sigurisë së informacionit dhe afektimin nga incidentet e mundshme kibernetike rekomandojmë të implementohen disa shërbime të tjera që lidhen me fushën e sigurisë kibernetike për një periudhë një vjeçare”.

 

 

Institucionet publike në Shqipëri shtuan shpenzimet për mbrojtjen nga sulmet kibernetike, pas një sulmi kibernetik 15 korrik 2022, i cili rrëzoi një sërë shërbimesh online dhe u pasua me publikimin e mijëra të dhënave zyrtare, përfshi edhe e-mailet e zyrtarëve të lartë dhe të dhëna të ngjashme.

Gati dy muaj pas sulmit kibernetik, qeveria vendosi ndërprerjen e marrëdhënieve diplomatike dhe dëboi përfaqësuesit e ambasadës iraniane./BIRN/

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *